Hnutí Občané pro Budějovice klade důraz na ochranu životního prostředí, která není jen frází, nýbrž běžnou součástí i osobních životů.
„Za přirozenou slušnost považujeme třídění odpadů i jejich odvoz do sběrných dvorů, stejně tak jako to, když se lidé starají o okolí svého obydlí a uklízejí nepořádek po svých psech. Jsme si však vědomi toho, že je třeba občany k takovému chování motivovat a usnadňovat jim snahu nedělat nepořádek,“ říká první náměstek českobudějovického primátora Ivo Moravec (HOPB).
O tom, že současné vedení města, kde právě ochrana životního prostředí je v gesci HOPB, se snaží vytvářet co nejlepší podmínky pro důsledné třídění, svědčí například další rozšíření svozu bioodpadu z dosud nepokrytých oblastí města a nebo dočasné shromaždiště odpadů, jehož zřízení se letos chystá v areálu bývalých kasáren ve Čtyřech Dvorech. Výzvou pro všechny obyvatele města se nyní stává účast Českých Budějovic v soutěži Kam s nápojáčem, která se týká sběru nápojových kartonů.
„O úspěch v soutěži, do níž se zapojilo dalších pět měst v České republice, se může zasloužit každý, pakliže bude odkládat do nádob na tříděný odpad veškeré prázdné kartony od mléka, džusu a dalších nápojů. Pokud se nám společným úsilím podaří zvítězit, město obdrží pomyslnou medaili v podobě 100 tisíc korun na podporu konkrétního projektu. Tím by se mohla stát recyklační alej v Dukelské ulici, která o vylepšení mobiliáře i jeho rozšíření doslova volá,“ uvedl náměstek Ivo Moravec.
Nápojové kartony lze odkládat do žlutých kontejnerů společně i s plasty. Jejich obsah totiž následně putuje na dotřiďovací linku, kde se kartony ručně vytřídí od směsi plastů, takže jejich kvalitní papír může být dále využíván.
„Vzhledem k tomu, že historické jádro Budějovic nelze z estetických i praktických důvodů dostatečně vybavit těmito kontejnery, občané tu mohou využít pro třídění nápojových kartonů speciální žluté pytle. Ty jsou zdarma k dispozici v městském informačním centru přímo v budově radnice či v sídle společnosti .A.S.A. v Dolní ulici 1. Plné pytle se odkládají na určená místa a svážejí jedenkrát týdně,“ dodal Ivo Moravec.