Většina měst, které se hodlají pyšnit zachovalými historickými památkami, se potýká s nadměrným výskytem holubů. Ptačí trus znečišťuje střechy a fasády domů, zanáší okapy a neblaze působí i na sochy, kašny a další umělecké objekty ve veřejném prostoru. Jaký je aktuální stav v Českých Budějovicích by měl dát odpověď právě probíhající monitoring populace holubů, který u specializované firmy objednalo vedení města.
„Reagovali jsme tak na časté stížnosti našich občanů, kteří poukazují na nepřetržité poškozování jejich nemovitého majetku. Chceme mít k dispozici relevantní data o současném výskytu holubů na území města i případná doporučení, jak nejvhodněji regulovat jejich populaci v zájmu minimalizace zdravotních rizik i škod na majetku,“ uvedl první náměstek českobudějovického primátora Ivo Moravec (HOPB).
Tříměsíční monitoring populace holubů začal v Českých Budějovicích na počátku roku a bude ukončen v závěru tohoto měsíce.
„S výsledky monitoringu seznámíme veřejnost. Už nyní však máme k dispozici dílčí data, která jasně prokazují, že na území města jsou trvale obsazené lokality i s hnízdišti, v dalších dochází jen k častým přeletům a nepravidelným usedáváním holubů na střechy, zatímco někde se holubi téměř nevyskytují. To souvisí s potravinovými zdroji a často i nezajištěnými objekty, které umožňují přístup do půdních prostor jednotlivých domů. Nejkomplikovanější lokalitou s množstvím drobných hnízdišť v půdních prostorách je Palackého náměstí a jeho okolí, kde se pravidelně vyskytuje až tisícovka holubů. Potravní nabídku, kterou nezřídka poskytují přímo občané, nalézají tito opeřenci ve středu města, kde se pravidelně vyskytuje až 500 kusů, přičemž jen na ploše a kašně centrálního náměstí je jich zhruba stovka. Příkladem pro holuby vítaného prostředí díky nezajištěným budovám je vlakové nádraží a jeho bezprostřední okolí, které monitoring vyhodnotil jako trvale obsazenou lokalitu s hnízdišti a potravním zdrojem pro zhruba 500 kusů. Vzdálenější lokality, jako například Mladé, Hodějovice, Suché Vrbné, Vráto, Husova kolonie či Nemanice jsou prakticky bez holubů. Zato Pražské předměstí a sídliště Vltava doplácejí na přelety holubů z Palackého náměstí, přičemž konstrukce lávky pro pěší přes Vltavu se stala jejich významným hnízdištěm i shromaždištěm,“ přiblížil Ivo Moravec.
O tom, že i jiná města se snaží vypořádat s nadměrným výskytem holubů, svědčí příklad Českého Brodu, kde povolali myslivce, aby je postříleli. V Karlových Varech zas objednávají službu, která je pochytá do pastí a následně usmrtí. V Praze a nebo i v Písku je dokonce vyhláškou pod hrozbou tisícové pokuty zakázáno na veřejných prostranstvích holuby krmit.
„Pokutování občanů osobně považuji za krajnost a nechci, aby se touto cestou naše město ubíralo. Důležitá je bezpochyby prevence. Vlastníci nemovitostí mohou předcházet škodám tím, že si svůj majetek řádně zabezpečí proti nasedání a hnízdění nežádoucích ptáků. Firma, která pro město zpracovává podrobný monitoring, rovněž přivítá, pokud se na ni občané obrátí se svými názory, stížnostmi i podněty prostřednictvím e-mailu info@animal-rescue.cz,“ dodal Ivo Moravec.