Rozdělení času na roky, měsíce a dny nám umožňuje připomínat si různá výročí událostí, které se staly součástí běhu dějin. Dnes je tomu 66 roků, co byl navždy umlčen odvážný hlas české političky JUDr. Milady Horákové, která se stala obětí justiční vraždy během komunistických procesů v 50. letech minulého století. V monstrprocesu, jenž zároveň posloužil k propagandě tehdejší komunistické moci, byla odsouzena jako jediná žena k trestu smrti za vykonstruované spiknutí a velezradu.
O jejím životě a čestných postojích bylo mnohé napsáno i řečeno. Milada Horáková však není jen symbolem odporu proti komunistické totalitě. Na jejím osudu se odráží i to, jak totalitní režim dokáže manipulovat s většinou veřejnosti, jak i vzdělance umí proměnit v nemorální zbabělce a poddajné pokrytce a jak v konečném důsledku devastuje celou společnost.
A to bychom si měli připomínat nejen u příležitosti tohoto smutného výročí, ale mít na paměti během veškerých dnů, měsíců i roků. Jedině tak uctíme odkaz Milady Horákové.
Položením kytice k pamětní desce „Obětem komunistické zvůle a násilí“, která je umístěná na rohu českobudějovických ulic F. A. Gerstnera a Goethova, dnes senátor Jiří Šesták a předseda hnutí Občané pro Budějovice Ivo Moravcem uctili památku politických vězňů popravených či perzekvovaných komunistickým režimem.