Dotaz zastupitele Ing. Ivo Moravce (27.6.2017):
Jaké je stanovisko města k tomu, že Česká republika bude v roce 2028 hostitelem Evropského hlavního města kultury? Navrhuji, aby město začalo konat přípravy a o hlavní město evropské kultury se ucházelo.
Odpovídal Ing. Talíř, náměstek primátora:
Reakce Ivo Moravce:
V České republice už máme dvě města, která se v minulosti stala kulturní metropolí Evropy: Plzeň v roce 2015 a Praha v roce 2000.
Na posledním jednání zastupitelstva v diskuzi zastupitelů jsem České Budějovice coby evropské hlavní město kultury 2028 přednesl jako řečnickou otázku a výkop debaty na toto téma.
Máme zpracovaný, ale zatím neschválený strategický plán města a měli bychom si už konečně říct, jaké Budějovice chceme, na tom se shodnout a za tím jít. Bez ohledu na to, kdo je v čele radnice.
Hledat způsoby, jak Budějovice posunout do 21. století a ne důvody, proč to či ono nelze. Nebojme se ambiciózních cílů.
Získání titulu EHMK je podnětem a odrazovým můstkem ke kulturnímu rozvoji a strukturálním změnám ve městě. Je to výzva pro tvůrčí lidi.
A kreativních lidí máme v Budějovicích dostatek a měli bychom je co nejvíce využívat k rozvoji města a dávat jim najevo, že si jich vážíme. Jinak odejdou. Ale pokud zůstanou, přijdou za nimi další.
Jako příklad toho, že máme na čem stavět, může posloužit Budějovický majáles. V nedávno vydané knize Michaely Hečkové „O městech a lidech“ se píše: „Budějovický Majáles je zázrak. Festival, který pozvedl z popela pozapomnění a nedůvěřivých úsměšků celé jedno sousloví. Studentský majáles je respektovaný projekt.“ Měli bychom se starat o to, v jakém prostředí žijeme a v jakém můžeme svobodně tvořit. Proto České Budějovice jako Evropské hlavní město kultury.
Když jím může být v roce 2017 kyperský Pafos nebo dánský Aarhus, proč by to v roce 2028 nemohly být jihočeské Budějce?