Angažmá vedení města při chystaných kotlíkových dotacích by nemělo skončit u poskytnutí zasedací místnosti českobudějovického zastupitelstva pro konání semináře na toto téma. Podle zastupitele Ivo Moravce, 1. místopředsedy hnutí Občané pro Budějovice, by se i město mělo připojit k finanční podpoře, která bude pro výměnu kotlů na pevná paliva v rodinných domech poskytována prostřednictvím projektu Jihočeského kraje, jenž je příjemcem evropské dotace z Operačního programu Životní prostředí 2014 – 2020.
„Město by mělo vytipovat a podpořit žádosti na výměnu kotlů v těch lokalitách, kde obyvatelé topí především uhlím a kde se tím pádem zejména v zimních měsících výrazně zhoršuje kvalita ovzduší. Příkladem může být Suché Vrbné. Víme, že některé obce zvažují, že i ony se budou spolupodílet na finanční pomoci občanům, kteří se svými žádostmi uspějí a získají tak nárok na takzvanou kotlíkovou dotaci. Ne pro každého oprávněného žadatele bude totiž schůdná nezbytná spoluúčast na hrazení projektu, která se podle druhu kotle bude pohybovat od 15 až do 30 procent celkové ceny. A je v zájmu města, aby možnost výměny nevyhovujících lokálních topenišť za efektivně spalující kotle byla co nejvíce využita. Hodlám proto na nadcházejícím jednání zastupitelstva vznést dotaz, jak se vedení našeho města k tomu postaví a zda zvažuje, že se v rámci své grantové politiky připojí ke kotlíkovým dotacím kraje, potažmo Evropské unie,“ řekl zastupitel města Ivo Moravec (HOPB).
Na kotlíkové dotace bude mít Jihočeský kraj v první vlně do roku 2018 celkem 303 miliony korun. Určeny budou pro výměnu kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním v rodinných domech, a to za tepelné čerpadlo, kotel na pevná paliva, nebo plynový kondenzační kotel. Maximální výše způsobilých výdajů projektu fyzické osoby na výměnu kotle bude v Jihočeském kraji činit 150 tisíc Kč. Výše poskytnuté podpory se bude pohybovat v závislosti na typu výměny a sídle žadatele od 70 do 85 procent.
„Vzhledem k tomu, že smyslem projektu je zvýšit podíl spalování biomasy a přechod na plynové kotle, nejnižší, tedy sedmdesáti procentní dotace se týká kotlů určených pouze na uhlí. Argumentem na pochybnosti proč vůbec podporovat uhelné kotle je však ta skutečnost, že zatímco stará nevyhovující topeniště ročně vyprodukují až 400 kg imisního prachu, u moderních uhelných kotlů se tato částka pochybuje v desítkách kilogramů za rok. Projekt proto zohledňuje tu skutečnost, že občané nemají všude k dispozici plyn, který je navíc dražší, a že rovněž není pro ně vždy možné zajistit si potřebné množství biomasy,“ vysvětlil Ivo Moravec.
Seminář, který českobudějovickým zájemcům ozřejmí veškeré podmínky pro získání kotlíkové dotace, se uskuteční v úterý 1. prosince od 16.00 hodin v zasedací místnosti zastupitelstva města v budově radnice. Výzvu pro příjem žádostí fyzických osob vypíše Jihočeský kraj v lednu 2016 a jejich administrátorem bude oddělení evropské integrace Krajského úřadu Jihočeského kraje.