Milí přátelé, máme pro vás jako vždy detailní report z dalšího jednání zastupitelstva města. To se sešlo v pondělí 1. listopadu v historické budově radnice. Vybíráme to nejdůležitější, kompletní zápis najdete na webu města. Veškeré materiály přesně tak, jak je mají na stole sami zastupitelé, najdete na stránkách města: www.c-budejovice.cz/zasedani-zastupitelstva-mesta.
ZMĚNA VE FINANČNÍM VÝBORU
Byla zvolena nová předsedkyně finanční výboru. Stala se jí paní zastupitelka Michaela Kudláčková, která nahradí Šimona Hellera. Šimon Heller byl zvolen poslancem a předsednického postu se vzdal.
SPOR VE VĚCI VLASTNICTVÍ POZEMKŮ V LOKALITĚ DĚKANSKÁ POLE
V květnu 2021 přijalo zastupitelstvo města usnesení, kterým schválilo podání žaloby na určení vlastnického práva statutárního města České Budějovice k tzv. Děkanským polím (pozemkům parc. č. 3336/2, 3340/1, 3939/1, 3944/1 a 3947/1 v k.ú. České Budějovice 7). Následně vyzvala právní zástupkyně statutárního města paní JUDr. Ing. Světlana Semrádová Zvolánková písemně Římskokatolickou farnost – děkanství u kostela sv. Mikuláše v Českých Budějovicích (děkanství) k podání stanoviska k majetkoprávnímu narovnání vztahů, které by spočívalo např. v podpisu souhlasného prohlášení o uznání vlastnického práva statutárního města k předmětným pozemkům. Děkanství reagovalo písemným vyjádřením jeho právní zástupkyně, ve kterém návrh statutárního města zcela odmítlo s tím, že údaj zapsaný v katastru nemovitostí (vlastnictví předmětných pozemků ve prospěch děkanství) odpovídá skutečnosti a není zde žádný důvod, pro který by mělo být prováděno narovnání majetkoprávních vztahů.
Právní zástupkyně děkanství argumentuje zejména rozsudkem Krajského soudu v Českých Budějovicích ze dne 19. 9. 2016 a potvrzujícím rozsudkem Vrchního soudu v Praze ze dne 1. 2. 2018, kterými byly vydány předmětné pozemky z vlastnictví České republiky do vlastnictví děkanství, a to podle zákona č. 428/2012 Sb., o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi.
Dne 4. 10. 2021 vypracovala právní zástupkyně města posouzení, ve kterém dochází k závěru, že vlastnické právo děkanství k předmětným pozemkům není možné efektivně zpochybnit. S největší pravděpodobností se městu nepodaří prolomit závěry uvedené
ve výše citovaných soudních rozhodnutích, navíc město není aktivně legitimováno k podání příslušné žaloby. Je doporučeno zvážit podání žaloby ve věci sporu, který nemá naději na úspěch a to nejen z důvodů předpokládaných
nákladů řízení (12 700 000 Kč), ale i zachování dobrého jména města. Zbytečně vedený spor by mohl rovněž negativně ovlivnit vztahy mezi farností a městem a zatížit je i do budoucna. Zastupitelé hlasováním rozhodli o zrušení květnového usnesení o podání žaloby na určení vlastnického práva k Děkanským polím.
Pro hlasovalo 26 zastupitelek a zastupitelů.
ZMĚNA Č. 97 ÚZEMNÍHO PLÁNU MĚSTA ČESKÉ BUDĚJOVICE
Tato změna se týká úpravy prostoru Mariánského náměstí tak, aby byla umožněna výstavba nové budovy jihočeského divadla a filharmonie. Touto změnou se rovněž ruší navržená komunikace, která měla propojovat ulici Klavíkovu a Pražskou třídu, kdy tato komunikace prochází již stabilizovanou zástavbou. Pro se zvedlo 41 rukou.
OBECNĚ ZÁVAZNÁ VYHLÁŠKA O OCHRANĚ VEŘEJNÉHO POŘÁDKU
Obecně závaznou vyhláškou bylo stanoveno omezení provozní doby pohostinských zařízení a zařízení přesuličního prodeje, a to v následujících místech:
– J. Opletala v úseku mezi ulicemi Branišovská a Sokolská;
– Karla IV. v úseku ulice od čísla 4 do čísla 10;
– Široká v úseku mezi ulicemi Biskupská a Dr. Stejskala;
– Krajinská v úseku mezi ulicemi Na Mlýnské stoce a Na Sadech
– Piaristická v úseku mezi ulicemi Česká a Krajinská.
Ze sdělení Městské policie ČB (MP) ke kontrolní činnosti v rámci projektu „Chceme noční Budějce“ vyplývá,
že v důsledku regulace obecně závaznou vyhláškou a zvýšené kontrolní činnosti ze strany MP se výrazně omezilo narušování veřejného pořádku v uvedených lokalitách. MP na základě výsledků své kontrolní činnosti navrhuje ze stávající regulace vyjmout ulici Piaristickou, u které byly splněny všechny stanovené podmínky, a nadále ponechat stávající omezení v ulicích Jana Opletala, Karla IV., Široká a Krajinská.
Schváleno 34 hlasy.
POPLATEK ZA ODPAD
Důvodem k předložení návrhu nové vyhlášky je legislativní vývoj v oblasti odpadového hospodářství. S účinností od 1. ledna 2021 umožňuje nová právní úprava obcím zpoplatnění obecního systému odpadového hospodářství výhradně formou zcela nových místních poplatků zakomponovaných do zákona o místních poplatcích. Obce mají na výběr jeden ze dvou nových místních poplatků za komunální odpad:
1)
– místní poplatek za obecní systém odpadového hospodářství – vychází ze současného místního poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů (tento je nyní zaveden na území statutárního města České Budějovice);
– poplatníkem je fyzická osoba přihlášená v obci, nebo vlastník nemovité věci umístěné na území města, zahrnující byt, rodinný dům nebo stavbu pro rodinnou rekreaci, ve které není přihlášená žádná fyzická osoba, nově je poplatníkem rovněž právnická osoba vlastnící výše uvedenou nemovitost;
– maximální roční sazba je zvýšena na 1 200 Kč (dosud to bylo 1 000 Kč) s tím, že již obcím odpadá povinnost vázat tento poplatek na skutečné náklady obce na sběr a svoz netříděného komunálního odpadu za předchozí kalendářní rok a nemusí tak tyto náklady již ani uvádět v obecně závazné vyhlášce.
Tudíž pokud se nerozhodneme pro změnu výše poplatku, není nutné každý rok znovu a znovu vyhlášku projednávat v zastupitelstvu města.
2)
– místní poplatek za odkládání komunálního odpadu z nemovité věci – vazba na produkci komunálního odpadu dle jeho odloženého objemu, hmotnosti, případně kapacity sběrné nádoby;
– je založen na skutečném množství vyprodukovaného odpadu, který byl odložen do soustřeďovacích nádob nebo na určená místa, případně na kapacitě soustřeďovacích prostředků objednaných na poplatkové období, tj. kalendářní roka vychází z principu PAYT > „plať tolik, kolik vyhodíš“, aby však mohl být tento poplatek zaveden, musí obec disponovat prostředky, které umožní množství odpadu prokazatelně zjistit;
– poplatníkem je fyzická osoba, která má v nemovité věci nacházející se na území obce bydliště, nebo vlastník nemovité věci, ve které nemá bydliště žádná osoba;
– obec si může zvolit jednu ze tří možností stanovení základu poplatku v návaznosti na systém svozu komunálního odpadu zavedený v obci, a to:
1. hmotnost odpadu odloženého z nemovité věci v kilogramech na poplatníka;
2. objem odpadu odloženého z nemovité věci v litrech na poplatníka;
3. kapacita soustřeďovacích prostředků pro nemovitou věc na odpad v litrech na poplatníka.
Navržená obecně závazná vyhláška vychází z místního poplatku za obecní systém odpadového hospodářství. Tento poplatek je z hlediska základních konstrukčních prvků obdobný dosavadnímu místnímu poplatku a jeho zavedení tak nebude vyžadovat žádné zásadnější úpravy v dosavadních systémech pro správu placení poplatku. Pro zavedení druhého z možných poplatků dle množství by město muselo disponovat prostředky, které by dokázaly prokazatelně změřit množství odpadu.
Sazba poplatku zůstává i nadále 680 Kč na osobu a kalendářní rok. Poplatek se nezměnil od roku 2013.
Pro se vyslovilo 37 zastupitelů i zastupitelek.
SENOVÁŽNÉ NÁMĚSTÍ
Byl stažen bod týkající se záměru vypsání veřejné zakázky na urbanistické úpravy Senovážného náměstí. Po doplnění a úpravě podkladů bude znovu předložen k projednání.
VYHLÁŠKA O MÍSTNÍCH POPLATCÍCH – POPLATEK Z POBYTU
Místní poplatek z pobytu byl zaveden novelou zákona o místních poplatcích s účinností od 1. 1. 2020 na místo předchozích místních poplatků: za lázeňský nebo rekreační pobyt a poplatku z ubytovací kapacity. Konkrétní sazbu poplatku si určuje obec v samostatné působnosti s přihlédnutím k místním podmínkám a potřebám obce, nejvýše však na úrovni maximální sazby určené zákonem o místních poplatcích. Pro rok 2020 byla zákonem stanovena maximální sazba poplatku až 21 Kč za každý započatý den, není-li dnem příjezdu, s tím, že již od roku 2021 pak byla tato maximální sazba zákonem rovnou zvýšena na 50 Kč. Od 1. 1. 2020 na území města stanovena sazba místního poplatku z pobytu ve výši 15 Kč za každý započatý den, není-li dnem příjezdu.
Účelem poplatku je zajistit příjmy do rozpočtu obce, které by měly kompenzovat náklady, které obec vynaloží v souvislosti s cestovním ruchem a službami s ním spojenými (likvidace odpadů, rozvoj infrastruktury, péče o veřejné prostranství, služby poskytované návštěvníkům prostřednictvím informačních center – propagační materiály, turistické průvodce, seznamy pořádaných akcí, mapy apod.). Předpokládá se, že poplatek přispěje především na zvýšené náklady města v souvislosti s turistickým ruchem.
Změna má vazbu na rozpočet, neboť zvýšení sazby místního poplatku z pobytu navrhované ve vyhlášce zvýší roční daňové příjmy města kvalifikovaným odhadem o 3 miliony Kč. Plné zvýšení daňových příjmů města se projeví až v roce 2023, neboť poplatek je splatný pololetně (vždy nejpozději 15 dní po uplynutí každého pololetí), takže k 15. lednu 2022 bude poplatek hrazen ještě v dosavadní výši 15 Kč.
Schváleno 36 hlasy.
VÝKUP POZEMKŮ PRO STAVBU SEVERNÍ SPOJKY
Statutární město České Budějovice se aktivně podílí na jednáních vyvolaných přípravou a plánovanou realizací stavby „Přeložka silnice I/20 v úseku OK u Globusu – Pražská tř. – silnice I/34“ (tzv. severní spojka). Realizace uvedené stavby představuje pro statutární město České Budějovice jedno z klíčových řešení pro vyvedení dopravní zátěže mimo centrum města a v konečném důsledku zklidnění dnes již téměř neúnosné dopravní situace ve městě České
Budějovice. Účast statutárního města České Budějovice spočívá zejména v jednáních s vlastníky nemovitostí dotčených výše uvedenou stavbou. Pro realizaci stavby je nutné provést s těmito vlastníky majetkové vypořádání.
Uvedený pozemek se nachází u železničního přejezdu v Nemanické ulici a celá jeho plocha je přímo dotčena stavebními úpravami v místě křížení IV. tranzitního koridoru se „severní spojkou“ (podjezd pod kolejištěm v Nemanické ul. a s tím související úpravy Nemanické ulice).
Jelikož územní rozhodnutí pro severní spojku již nabylo právní moci, může potřebný pozemek již napřímo odkoupit Ředitelství silnic a dálnic a město nemusí vystupovat v roli prostředníka této majetkové dispozice. Tento bod nebyl z výše uvedeného důvodu projednán a byl z programu jednání zastupitelstva města stažen.
BUDE CHODNÍK U KNIHOVNY
Jedná se o doplnění chodníku u vědecké knihovny od zastávky MHD ke stávajícímu chodníku podél budovy GERBERA. Před zahájením stavby potřebuje statutární město České Budějovice, jako investor uvedené stavby, dojednat smlouvy, na jejichž základě bude moci uvedenou stavbu realizovat i na pozemcích v majetku jiných vlastníků.
Jinými vlastníky jsou: Jihočeský kraj, který navrhuje budoucí zřízení bezúplatného věcného břemene služebnosti spočívající v právu umístění chodníku, a ČR – Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových navrhuje budoucí bezúplatný převod části pozemku zastavěnou stavbou nového chodníku. Předloženým usnesením jsme schválili budoucí bezúplatný převod pozemku na město. Nyní zbývá už jen chodník vybudovat.
VLTAVU NEPRODÁME
Jedná se o budovu Kulturního domu Vltava z roku 1987, který byl vybudován jako kulturní dům převážně pro potřeby obyvatel nového sídliště Vltava. Celkové nájemné vybrané od roku 2018 k dnešku je 6 638 640 Kč. Celkové náklady na opravy od roku 2018 do dnešního dne činí 5 807 773 Kč.
V roce 2010 schválilo ZM prodej objektu formou veřejné dražby s vyvolávací cenou 35 000 000 Kč. Protože objekt nebyl vydražen, byla pro opakovanou dražbu snížena vyvolávací cena objektu na 30 000 000 Kč. Ani ve druhém kole se dražby nezúčastnil žádný zájemce. Dále se bezúspěšně uskutečnila 3 kola výběrového řízení obálkovou metodou. V současné době se na město opakovaně obrací zájemce zastoupený realitní kanceláří, který kulturní dům nabízí 40 000 000 Kč. Záměr prodeje nebyl schválen.
Další jednání zastupitelů proběhne v pondělí 6. prosince a v programu bude především rozpočet města na příští rok. Díky, že s námi dění ve městě sledujete!
Chcete dostávat zprávy o dění v Budějovicích pravidelně? Odebírejte náš on-line měsíčník. Stačí nám dát Vaši e-mailovou adresu a potvrdit odběr.
Vaši e-mailovou adresu samozřejmě nebudeme předávat nikomu dalšímu a budeme Vám zasílat jen náš on-line zpravodaj. Odběr můžete kdykoliv zrušit v odkazu zde (najdete ho také v patičce každé zprávy). Doufáme ale, že budeme co nejdéle v kontaktu. Děkujeme!