Milí přátelé, posílám Vám zprávy z uplynulého týdne.
MANUÁL PRO KULTIVACI VEŘEJNÉHO PROSTORU
Máme Manuál regulace reklamy na veřejných prostranstvích v Českých Budějovicích. Shrnuje zásady umisťování reklamy a způsobu označování provozoven. Agresivní nevkusná reklama zastírá pravou tvář města, ničí jeho jedinečnost a genius loci a degraduje architekturu i kulturně-historické hodnoty městského prostředí. Rovněž zhoršuje přehlednost prostoru a orientaci v něm. Poutá pozornost řidičů a zvyšuje i riziko dopravních nehod. Cílem MANUÁLU je kultivovat veřejný prostor města, ochránit architektonické dědictví města, snížit hladinu vizuálního smogu (vizualnismog.info), zamezit šířeni nevkusné a často nelegální reklamy, zpřehlednit proces povolování a schvalování nosičů venkovní reklamy a značeni provozoven, informovat veřejnost, zaměstnance města, provozovatele a vlastníky objektů o vhodných způsobech označení provozoven, stát se inspiračním zdrojem pro efektivní tvorbu firemní prezentace, a stanovit pravidla, která budou pro všechny stejná.
Předpokládá se, že pravidla popsaná v manuálu míří především na českobudějovické podnikatele a majitele provozoven, pro které bude inspirací a vodítkem, jak správně přistoupit k tvorbě a výrobě firemního značení. Cílem není zákaz reklamy a omezování podnikání, ale naopak pozitivní motivace vedoucí ke všeobecné kultivaci sdíleného městského prostoru. Manuál bude dále sloužit jako podklad pro zástupce samosprávy i státní správy a odbornou veřejnost: grafické designery, architekty, projektanty. V neposlední řadě je Manuál určen široké veřejnosti a všem, kdo se zajímají o veřejná prostranství a život v našem městě.
Na Manuál by mělo navázat poskytování dotačních pobídek na grafické zpracování a/nebo výrobu firemních značení, která budou s tímto dokumentem v souladu. Finanční příspěvek by mohl být poskytován, jak na úpravu a výměnu stávajících nevhodných nosičů, tak pro označování provozoven nových. Zároveň by se mohlo přistoupit k úlevám z poplatku za povolení zvláštního užívání pozemní komunikace při instalaci restauračních předzahrádek, budou-li odpovídat pokynům uvedeným v Manuálu. Budeme se snažit poplatníky motivovat k tomu, aby jimi provozované restaurační zahrádky korespondovaly s architekturou daného místa a odpovídaly jeho kvalitě a přispívaly současně k oživení uličního prostoru.
MĚSTO, VODA, STROMY …
Příprava Adaptační strategie Českých Budějovic na změnu klimatu (www.adaptuj-cbudejovice.cz) jde do finále. Projednávat ji bude zastupitelstvo města v pondělí 13. června. 6. června bude mít veřejnost příležitost seznámit se s tím, jak město plánuje reagovat na vlny veder a častější přívalové deště, a to na veřejné diskusi v Horké vaně od 17 hodin. Debaty se budou účastnit zástupci města i zpracovatelů strategie z konsorcia Raddit Consulting, Ekotoxa a Nadace Partnerství. Účastníci se dozvědí, jak se změna klimatu projeví, jak se můžeme účinně bránit největším rizikům a co v tomto směru město připraví.
Nejzásadnějšími riziky, které v budoucnu ovlivní život v Českých Budějovicích, jsou přehřívání veřejných prostranství a budov během letních měsíců a častější a intenzivnější přívalové deště. Zvláště na významných veřejných prostranstvích bude důležité zajistit kvalitní hospodaření s vodou, využití řek jako míst ochlazení a zpomalení odtoku přívalových srážek. Návrhová část strategie proto obsahuje pět hlavních oblastí, na které je třeba se zaměřit: adaptovaná a stabilizovaná krajina, adaptace na zvyšující se teploty na veřejných prostranstvích, budovách i plochách výroby a obchodu, udržitelné nakládání s vodou, systémová opatření a snižování emisí skleníkových plynů. Mezi důležité projekty města budou proto patřit rekonstrukce budov škol a školek, zkvalitnění veřejných prostranství například kolem Kulturního domu Slavie, Juvelu, na Pražském předměstí nebo obnova dvou malých parků v Polní a Mánesově ulici.
Zpracování adaptační strategie bylo podpořeno z Norských fondů.
DŮM V OTAKAROVĚ ULICI
V domě v Otakarově ulici se scházeli bezdomovci a narkomani. Lidé z okolí si stěžovali na hluk. Nyní je dům prázdný, město uvažuje o jeho koupi k přestavbě na městské byty. To je dobrá zpráva zejména pro obyvatele z okolí. Dům hrůzy u Palackého náměstí je konečně prázdný. Trvalo to, ale dlouhodobě vyvíjeným tlakem na nájemníky a především problematického domovníka se vše nakonec podařilo dotáhnout do zdárného konce. „Uvnitř se scházel kde kdo, lidé bez domova, narkomani, byl tady pravidelně hrozný hluk a večer bylo lepší přejít alespoň na druhou stranu ulice. Teď je tady už několik dní klid,“ popsala Irena Dobrovská, jedna z obyvatelek Otakarovy ulice, v níž dům stojí. Hned naproti je navíc i základní umělecká škola, takže i tam si oddychnou. S majitelem se podařilo dohodnout, že nyní už prázdný dům zabezpečí, aby tam časem nezačal někdo žít znovu takzvaně načerno a potíže se nezačaly opakovat.
PARKOVÁNÍ V CENTRU MĚSTA – VÍCE MÍST PRO REZIDENTY A ABONENTY
Schválenou změnou nařízení, která vstoupí v platnost od 1. 7. 2022, se zavádí vpuštění držitelů parkovacího oprávnění pro oblast A (historické centrum města) do dnes čistě návštěvnických úseků tarifní oblasti T3 – ulice Zátkovo nábřeží, část F. A. Gerstnera, U Koněspřežky, okolo KD Slavie, Jirsíkova, část Dukelské ulice u Muzea, ulice Karla IV. a slepá ulice u pošty a u Domu služeb, a to nepřetržitě denně 0 – 24 hodin. Dále bude umožněno parkování v oblasti tarifu T4 – ulice U Černé věže, Hroznová a Kněžská, oblasti tarifu T5 – náměstí Přemysla Otakara II. a na parkovišti na Senovážném náměstí. V těchto oblastech budou moci parkovat držitelé parkovacích oprávnění v noci v době 18 až 08 hodin, o víkendech (soboty a neděle) a svátcích.
Všechna tato místa budou nově pro návštěvníky zpoplatněna i o víkendu a v noci, a to z důvodu zajištění volných míst pro rezidenty a abonenty – držitele parkovacího oprávnění oblasti A – historické centrum města.
Počet míst, která budou nově k dispozici pro rezidenty/abonenty z centra, je:
a) v tarifní zóně T3 asi 130 míst celodenně,
b) v tarifní zóně T4 43 míst, na náměstí Přemysla Otakara II. 65 míst a na Senovážném náměstí 94 míst
> všechna tato místa jsou dnes k dispozici pro všechny v noci a o víkendu zdarma, předpokládáme jejich částečné uvolnění zpoplatněním.
Rezidenti/abonenti oblasti A mohou i nadále parkovat v navazujících úsecích sousedních oblastí C, D (Dukelská) a E (Zátkovo nábřeží), a přidává se i první úsek Žižkovy třídy. Rovněž mohou využít i záchytné parkoviště Dlouhá louka. Vše v ceně parkovacího oprávnění pro oblast A historického centra města. Ceny zpoplatnění o víkendech a svátcích představují zhruba polovinu základní hodinové ceny parkovného, cena za parkování v noci je čtvrtinou víkendové ceny.
PROBUDĚJ(OVI)CE
Lajkování projektů přihlášených do letošního ročníku participativního rozpočtu PRO BUDĚJCE začalo ve středu 1. června 2022. O podporu veřejnosti se po dva týdny (do 15. června) bude ucházet 35 projektů. Tu potřebují k postupu do dalšího kola výběru vítězných projektů. Při lajkování jde v podstatě o ověření toho, jak moc se veřejnost ztotožňuje s daným nápadem, a zda má smysl se jím dále zabývat. K postupu dál musí projekt nasbírat alespoň 100 „líbí se mi“. Lidé mohou lajkovat na webu probudejce.cz, kde jsou uvedeny i veškeré další související informace.
DOKONČENÍ PLAVSKÉ
Ve středu 1. června 2022 byla opět uvedena do provozu silnice v Plavské ulici. Na rekonstrukci se podílelo město a kraj. Komunikace byla pro dopravu otevřena s měsíčním předstihem oproti zbytku stavby. Po rekonstrukci první části Plavské ulice směrem k Roudnému, která proběhla před dvěma lety, se nyní otevírá další část obnovené komunikace. Tedy více než 800 metrů dlouhý úsek od křižovatky L. M. Pařízka a Lidické třídy vedoucí kolem areálu Policie ČR směrem k Roudnému. Ještě se musí dokončit rekonstrukce vozovky na železničním přejezdu.
MISCELLANEA
BUDĚJOVICE PRO PODNIKÁNÍ NEJLEPŠÍ V KRAJI. Týdeník Ekonom vyhlašuje již patnáctým rokem srovnávací výzkum Město pro byznys, který hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí s rozšířenou působností v České republice. Do výzkumu se jednotlivá města nepřihlašují, ale jsou zařazena automaticky. České Budějovice letos vyhrály první místo ze 17 hodnocených měst v rámci Jihočeského kraje. Analytický výzkumný tým hodnotí 28 kritérií rozdělených do dvou hlavních kategorií, a to v rámci podnikatelského prostředí a přístupu veřejné správy. Naše město nabízí kvalitní podnikatelské prostředí s rychlým aktuálním rozvojem. Počet právnických osob i počet všech ekonomických subjektů je v Českých Budějovicích v přepočtu na obyvatele v TOP 10 dokonce celorepublikově. Rovněž počet živnostníků je zde v rámci Jihočeského kraje nejvyšší. Podíl firem, které zaměstnávají více než 250 lidí, je v přepočtu na celkový počet ekonomických subjektů v Českých Budějovicích v rámci kraje nadprůměrný. Město vynakládá dostatečné finanční prostředky zejména na kulturu a veřejnou dopravu.
PROBLÉM V DOPRAVNÍM PODNIKU? Odboráři (zřejmě ne všichni) z Dopravního podniku vyhlásili časově neomezenou stávkovou pohotovost. Nesouhlasí s odměnou v hodnotě tří tisíc korun měsíčně do konce roku, kterou schválilo na mimořádném jednání představenstvo. Letos na tuto mimořádnou odměnu vydá zhruba osm milionů korun. Problémem jsou zejména chybějící řidiči. Odboráři požadují také odvolání ředitele a jednotlivých manažerů. Ředitel Slavoj Dolejš řekl, že rozhodnutí odborářů nechápe a upozornil, že se vedení firmy zavázalo dál jednat. Cestujících se prý rozhodnutí odborářů nedotkne.
MOST KOSMONAUTŮ Kosmonautů přes Malši u finančního úřadu dostal „pětku“. Most je ve špatné stavu. Nově přes něj nemohou jezdit těžké kamiony nad 23 tun. Doposud to bylo do 35 tun. Práce na novém mostě, který spojuje břehy Malše v Mánesově ulici a je majetkem kraje, by měly začít do pěti let. Většina aut bude i nadále přes most jezdit. Předpokladem je postavit nový most po dokončení zanádražní komunikace, dálničního obchvatu a jižní tangenty. Důvodem je zajištění dostatečných alternativních objízdných dopravních tras.
OSLAVA A STROM K TOMU. V blízkosti českobudějovických papíren vznikla před padesáti lety mateřská škola, která nese jméno po ulici, ve které stojí – Papírenská. Minulý týden děti ze školky zasadily v areálu strom jinan dvoulaločný při příležitosti vzpomínkové akce k výročí vzniku školky. Předpokládám, že si školka vezme nad stromem patronát a bude se o něj se se vší péčí starat.
CENTRÁLNÍ ZÁSOBOVÁNÍ TEPLEM SE ROZŠIŘUJE. Loni teplárna připojila 280 nových bytů. To je dobrá zpráva. Kvalitního centrálního zásobování teplem si važme. Není vůbec samozřejmostí. Počet napojených domácností stoupá několik let, je jich už téměř 30 000, dalšími zákazníky jsou firmy a instituce. Letos od 1. ledna zvedla teplárna ceny tepla o osm procent. Gigajoule (GJ) tepla stojí 691 korun včetně DPH. Pro byt tak stouply měsíční náklady asi o 80 korun. Distribuční síť teplárny měří 163 kilometrů, z nichž je 85 kilometrů parovodů, 33 kilometrů horkovodů a 45 kilometrů teplovodů. (Zdroj: iuhli.cz/budejovicka-teplarna-vydelala-skoro-24-milionu)
POD ČAROU
PRAHA BEZ ELEKTŘINY. Prahu 2. června dopoledne postihl masivní výpadek dodávek elektřiny. Zasažené bylo centrum Prahy, ale i jiné městské části. Dodávky elektřiny dařilo postupně obnovovat. Výpadek elektřiny zastavil na devět minut metro na lince C. Nejely tramvaje na části pravého břehu, mimo provoz byly tramvaje na východě města. Důvod výpadků prý není znám. Výpadek představoval velký zásah do dopravy, chodu úřadů, ale i obchodů a služeb. Podobný výpadek nebyl v Praze několik let. Naše teplárna je i elektrárna. Čím dříve bude připraven ostrovní provoz a tím i možnost zásobování krizové infrastruktury (nemocnice, úřady, …) elektřinou z teplárny, tím lépe. Pracuje se na tom. Kdo je připraven, není překvapen. (Zdroj: oenergetice.cz/elektrina/prahu-postihl-masivni-vypadek-dodavek-elektriny-dari-se-obnovovat-dodavky)
BUDĚJOVICKÝ PŮLMARATON. Letos byl desátý. Dnes už je to tradice. Zviditelnění města. Start i cíl na náměstí Přemysla Otakara II., úžasní diváci na trase a krásné běžecké pasáže v blízkosti obou řek – Malše i Vltavy. Připomínal se Emil Zátopek. 100 let od narození. 70 let od olympijských her 1952 v Helsinkách, kde vstoupil mezi legendy
vítězstvím v běhu na 5 km, 10 km a v maratonu. Se Zátopkem si vzpomínku (byť bez výročí) bezpochyby zaslouží i běžecká legenda a politický vězeň 50. let JUDr. Jan Haluza (1914 – 2011). Z vyprávění Jana Haluzy: „Při studiu práv jsem se intenzivně věnoval sportu a brzo jsem začal závodit. Měly o mě zájem Slavia a Sparta, ale přišli i ze Zlína, Baťa, a nabídli mně také zaměstnání. Hned jsem nabídku přijal a šel jsem do Zlína, kde mezi jinými byl i Zátopek. Nikdo se o něj nestaral, neměl svého trenéra. Přišel za mnou pan Juránek a poprosil mě, abych se Emila Zátopka ujal. ,Vždyť to je velice nadaný člověk, ujmi se ho,‘ řekl mi tehdy. Beze všeho jsem jeho prosbě vyhověl a začali jsme s Emilem spolu běhat. Poslouchal mě na slovo, rozcvičoval se se mnou, všecko dělal se mnou.“ V jeho rodném Újezdu u Brna mu byl udělen z rukou starosty města a hejtmana Jihomoravského kraje symbolický klíč od města (13. 5. 2007) a po jeho smrti byl po něm pojmenován městský park, ve kterém je umístěna i jeho pamětní deska. Stal se jednou z nejvýznamnějších osobností Zlínského kraje a Luhačovicka, byl jmenován osobností roku 2010 Zlínského kraje. (Zdroj: www.pametnaroda.cz/cs/haluza-jan-1914)
S pozdravem a přáním pevného zdraví