Milí přátelé,
posílám vám (více)týdenní zprávy.
ROZKVETLÉ TRÁVNÍKY
Už třetí sezónu některé městské trávníky v Českých Budějovicích rozkvétají díky méně častému sečení. Jak uvedla botanička z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity Eva Koutecká, každoročně na městských trávnících provádí biologické průzkumy. „Díky nim jsme objevili hned několik ohrožených druhů rostlin. Mezi ty nápadnější, kterých si všimne i běžný kolemjdoucí, patří zvonek klubkatý nebo zvonečník černý. Letos jsme však během průzkumu našli i několik dalších ohrožených druhů,“ uvedla Koutecká. Z dalších zajímavých druhů objevili na budějovických trávnících například lomikámen trojprstý, který patří i mezi druhy chráněné zákonem, dále druhy červeného seznamu bělolist rolní, nepatrnec rolní nebo úrazník brvitý. V těchto případech jde spíše o druhy méně nápadné, kterých si běžný kolemjdoucí ani nevšimne.
„Mozaiková seč městských trávníků však není primárně zaměřená na ohrožené druhy, ačkoli jejich výskyt bereme jako zajímavý bonus. Je skvělé, že díky ní ve městě kvetou běžné luční druhy jako lomikámen zrnatý, zvonek rozkladitý, kopretina bílá, chrastavec rolní nebo chrpa luční. Odložené kosení jim pomáhá, aby se mohly vysemenit a šířit,“ informovala Eva Koutecká. Neformální skupina občanů, která prosazuje změnu péče o městské trávníky, vytvořila vloni facebookový profil „Rozkvetlé trávníky v ČB„, kde jsou zveřejňovány aktuality a zajímavosti z českobudějovických trávníků. (Zdroj: 07.07.2021 denik.cz – Lenka Pospíšilová; https://www.prf.jcu.cz/jiz-probehlo/na-ceskobudejovickych-travnicich-nasli-biologove-dalsi-ohrozene-druhy-rostlin.html)
ROZKVETLÉ MĚSTO
Soutěž Rozkvetlé město skončí 15. srpna a je rozdělena do dvou kategorií. V jedné budou hodnoceny květiny zdobící okna a balkóny, druhá cílí na předzahrádky a záhony. Soutěžící se mohou zapojit podáním předtištěné papírové přihlášky, kterou si vyzvednou a odevzdají s fotografiemi výzdoby v informačním centru. A stále trvá účast v soutěži přes e-mail. Za první místo bude v obou kategoriích 10 tisíc korun, za druhé sedm tisíc, za třetí pět, za čtvrté tři a za páté místo budou dva tisíce korun.
ZE ŽIVOTA HAVRANŮ
Hned k několika zajímavým poznatkům došli vědci v rámci světově unikátního projektu sledování havranů v Českých Budějovicích. Mimo jiné například vyvrátili všeobecně zakořeněnou představu o tom, že pro havrany představuje město kvůli vyhozenému jídlu v popelnicích potravinový ráj. Opak je totiž pravdou. I když popelnice přetékají vyhozeným jídlem, mláďata havranů v mnoha případech hynou hladem. Důvod zdánlivého paradoxu je však v podstatě prostý. Že lidé nechávají ptákům v popelnicích a na ulicích tuny vyhozeného jídla totiž ještě neznamená, že tyto zbytky jsou zejména pro ptáčata dostatečně výživné. „S trochu nadsázky by se to dalo přirovnat k tomu, jako kdyby malé děti v kojeneckém věku měly jíst pouze dorty. Taková strava by jejich zdraví určitě neprospívala,“ vysvětluje Petr Veselý, ornitolog z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity (JU).
Vědci JU ve spolupráci s centrem Rabenštenská 2020 a českobudějovickým magistrátem už rok detailně monitorují v Českých Budějovicích život jedné z největších havraních kolonií v republice. Havrani jsou monitorováni nejen běžnými pozorovacími metodami, ale i pomocí vysílaček a kamer u některých hnízd. Předběžné výsledky pozorování pak skutečně potvrzují jeden z největších paradoxů, který život černých ptáků ve městě nabízí. I když jsou popelnice plné jídla a jídlo se někdy válí i vedle košů na ulicích, havrani často zoufale shánějí potravu pro mláďata v polích a loukách za městem. Ani tam jí ale v dostatečné míře nenalézají.
„Ptáčata potřebují dostatek bílkovin a výživné stravy, kterou pro ně představují především červy, larvy a různý hmyz,“ popisuje Veselý. Potraviny z bílé mouky nebo mléčné výrobky, které lidé házejí do popelnic, nejsou pro havrany, zejména pro ty mladé, vůbec vhodné. A tak skutečně dochází k tomu, že rodiče zoufale shánějí „mladým do zobáku“ něco výživnějšího než „dorty v popelnicích“. Někdy se ale jedná o marnou snahu, o čem svědčí zvyšující se počet mrtvých mláďat pod hnízdy v centru města. (Zdroj: 27.06.2021 info.cz – Marek Kerles)
MOST V ULICI GENERÁLA PÍKY
Od pondělí 19. 7. bude částečně uzavřen most v ulici Generála Píky. Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) zahájí opravu mostu, která by měla trvat sedm měsíců. Podpovrchové mostní závěry jsou rozpadlé a začínají propouštět, čímž dochází k postupnému narušování konstrukce mostu. Směrem od Lišova auta na Nádražní neprojedou. Směr do Lišova zůstává průjezdný.
MISCELLANEA
Cyklojízda staveništěm Jižní tangenty mezi Včelnou a Rožnovem bude bezpečnější. Jihočeský kraj poskytne 2,4 milionu korun na výstavbu provizorního propojení dvou cyklostezek v okolí staveniště.
Fotovoltaické elektrárny patří především na střechy. E.ON hodlá instalovat solární panely na prodejny Penny Market po celém Česku.
Hudební altánek v parku Háječek ožívá. Bude sloužit jako kavárna. Snad už brzy.
Jihočeská univerzita potvrdila své loňské prvenství mezi „mladými“ univerzitami v Česku. Teď to chce i prvenství mezi „starými“ univerzitami. JČU na to má.
Krumlovský most zkrášlí nová malba s portréty dvou významných místních rodáků: zpěvačky Marty Kubišové a herce Karla Rodena.
Na Dlouhé louce začal provoz nového parkoviště pro karavany a přívěsy. Za čtyři hodiny zaplatí za karavan 50 korun, 12 hodin stojí 100 korun a celodenní sazba je za 150 korun. Nová služba funguje nepřetržitě. Platí se přes automat nebo mobilní aplikaci Sejf.
Od 19. července čeká řidiče v centru Českých Budějovic komplikace. Čtyři měsíce bude uzavřen most v ulici Karla IV. Je v nevyhovujícím stavu a oprava za 4 miliony korun je nevyhnutelná. Objízdná trasa je vedena centrem města.
Park Dukelská má nové webové stránky > https://www.dukelska-cbudejovice.cz/.
Street art na Máji od Čevaku. Lesní zvířata si jistě nejen děti oblíbí.
Trhy na Piaristickém náměstí se nebudou během léta konat ve dnech 31. července (běh RUNTOUR 2021), 7. srpna (Jihočeský jazzový festival) a 28. srpna (Město lidem, lidé městu).
Výstavba přístaviště u Dlouhého mostu zdárně pokračuje. Pacholata už jsou na svých místech a čekají na první lodě.
S pozdravem a přáním pevného zdraví
Ivo Moravec