Milí přátelé, posílám vám týdenní zprávy.
Nový územní plán
V pátek zastupitelé schválili (pro 44, nehlasoval 1) zadání nového územního plánu.
Na cestě ke schválení konečné verze územního plánu nás čeká ještě několik důležitých kroků:
A/ Zpracování návrhu územního plánu pro společné jednání. Je to první návrh územního plánu. Musí být projednán s dotčenými orgány, veřejností a oprávněnými investory. Oprávněný investor je vlastník, správce nebo provozovatel veřejné dopravní nebo veřejné technické infrastruktury. Tento první návrh nepochybně dozná řady změn na základě stanovisek dotčených orgánů a písemných připomínek veřejnosti a oprávněných investorů. Pokud návrh územního plánu bude obsahovat variantní řešení, musí zastupitelstvo rozhodnout o výběru nejvhodnější varianty.
B/ Zpracování návrhu územního plánu pro veřejné projednání. Toto je druhý návrh podoby územního plánu. Projednává se opět s veřejností, dotčenými orgány a oprávněnými investory. V případě podstatné úpravy návrhu územního plánu na základě námitek, připomínek nebo stanovisek, je nutné provést opakované veřejné projednání. Do této fáze tvorby územního plánu zastupitelstvo nezasahuje.
C/ Rozhodnutí o námitkách a vydání územního plánu. Zpracuje se návrh rozhodnutí o námitkách a vyhodnocení připomínek. K návrhu rozhodnutí o námitkách a vyhodnocení připomínek se vyjádří dotčené orgány a vydají svá stanoviska. Rozhodovat o nich bude zastupitelstvo. Pak následuje rozhodnutí zastupitelstva o vydání územního plánu. Po schválení zastupitelstvem bude územní plán předán stavebnímu úřadu, úřadu územního plánování a krajskému úřadu. Územní plán musí být zveřejněn způsobem umožňujícím dálkový přístup. Rovněž musí být oznámeno místo, kde je možné do územního plánu nahlížet.
Zde je link na přehledné schéma pořízení územního plánu: https://www.c-budejovice.cz/sites/default/files/obsah/Odbory/OUP/UP/Porizovany_UP/zjed_schema_porizovani.pdf
Podle stavebního zákona (zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu) musíme mít územní plán zpracovaný a schválený do do 31. 12. 2022.
Sportovní areál v Suchém Vrbném i pro veřejnost
Složišťská míle, venkovní florbalové hřiště, ale také plnohodnotná sportovní hala za 60 milionů, dětské hřiště a další zajímavé věci. Zástupci českobudějovického florbalového klubu FBC Štíři získali před časem od města do dlouhodobého pronájmu část pozemků na Složišti v Budějovicích. Po kouskách teď začínají s proměnou areálu. Aby toho nebylo málo, už delší dobu projektují rozšíření sportovního centra také fotbalisté Dynama. To by znamenalo například tři nová fotbalová hřiště.
Zástupci klubů se minulý týden sešli se členy vedení města. V přátelské atmosféře si vyjasnili nesrovnalosti kolem části pozemků a přípravy projektů mohou pokračovat. „Nějakou práci jsme v místě udělali a přeji si, abychom tam už příští rok vytvořili Složišťskou míli. To je pracovní název pro přírodní běžeckou dráhu, která bude dlouhá právě míli. Zájemci by si tam pak mohli chodit zaběhat, bude veřejně přístupná,“ naznačil Jiří Kratochvíl, prezident FBC Štíři České Budějovice. Stejně tak tam má v příštím roce vzniknout i dětské hřiště. Především pro obyvatele Suchého Vrbného i Pohůrky je to dobrá zpráva. „Míst, kde si mohou děti hrát, tady až zas tolik nemáme. Složiště navíc není přímo u silnice a je to sem kousek. To by se mi určitě líbilo,“ reagoval na chystanou novinku Josef Hošna ze Suchého Vrbného, který má dvě děti. (Zdroj: 25. 11. 2020 Mladá fronta Dnes – Lukáš Marek)
Moji (nejen) podporu to má. Teď už stačí jen málo: dobrá vůle, vzájemná důvěra, spolupráce a dotáhnout dílo až do konce, aby nezůstalo jen u plánů. Na fotce je představa Štírů, jak by to jednou mohlo vypadat. To jistě dozná ještě řady změn.
Další opravená památka
Podle sdělení akademického sochaře Ivana Tláška bylo sousoší sv. Jana Nepomuckého, které je dílem z druhé poloviny 18. století od českobudějovického sochaře Leopolda Hubera a stojí na Senovážném náměstí, ve špatném stavu. K restaurování bylo převezeno do jeho dílny. Kromě omytí a zpevnění došlo na zhotovení plastických doplňků – kříže a svatozáře. Poté bylo převezeno na původní místo, což je výklenek u východní zdi mezi opěráky na kostele sv. Rodiny. Za práce spojené s obnovou město zaplatilo 114 tisíc korun. Jde o další opravenou památku a postupně se budeme snažit, aby tomu tak bylo i u dalších. Aby připomínaly minulé a město zdobily.
Účet za koronavirus
(odpovídá Lukáš Průdek, ředitel Jihočeského divadla)
1. Uvažujete zahájit letošní sezonu v případě, že bude zrušen zákaz hraní v divadlech? Nebo uvažujete o zahájení provozu až od sezony 2021/2022?
V Jihočeském divadle připravujeme program tak, abychom mohli začít hrát pro veřejnost cca do třech týdnů od chvíle, kdy bude znám termín a podmínky opětovného otevření divadel. Bohužel, divadlo není z provozních důvodů možné otevřít ze dne na den.
2. Pracuje se na veřejných rozpočtech, můžete sdělit, zda a jakým způsobem bude krácen příspěvek zřizovatele v roce 2021?
Zřizovatel – Statutární město České Budějovice – nás vyzval, abychom připravili rozpočet s příspěvkem, který nepřesáhne výši schváleného plánu pro rok 2020. Tento přístup považuji za velmi solidní a věřím, že s pomocí dotací z MK ČR, Jihočeského kraje a podpory sponzorů se nám podaří rok 2021 realizovat tak, abychom nemuseli zásadně snižovat kvalitu či množství nabídky a přitom hospodařili s vyrovnaným rozpočtem i přesto, že tržby z prodeje vstupenek budou v příštím roce výrazně nižší než v době před koronavirem.
3. Jak na případné snížení příspěvku hodláte reagovat, případně jak už reagujete?
Už nyní víme, že nám bude chybět významná část tržeb. Může se stát, že to bude i 50% propad oproti tržbám v roce 2019, což může činit až 26 milionů Kč. Pokud by mělo dojít ještě k významnému snížení příspěvku zřizovatele či dotací MK ČR nebo Jihočeského kraje, nebudeme schopni naplnit kulturní činnost, pro niž jsme byli zřízeni a která je naším posláním. Zrušením jedné či více premiér nebo snížením počtu repríz dosáhneme úspor ve stovkách tisíc či jednotkách milionů korun, což jsou v porovnání s celkovým rozpočtem marginální částky. Přesto však budou mít úspory tohoto druhu hluboce negativní dopad na kvalitu našich představení. Někdy slýchám názory, že bychom měli efektivněji hospodařit. Jenže největší položkou v nákladech divadel jsou platy zaměstnanců, honoráře hostujících umělců a autorů, bez kterých se divadlo provozovat nedá. Verdiho La traviatu nezahrajete v krizi efektivněji, rozumějte s menším počtem zpěváků a hudebníků, než v době, kdy vznikla. Má-li divadlo hrát v české společnosti svou nezastupitelnou roli jako doposud a přitom nebýt v existenčním ohrožení, nesmíme se bavit primárně o úsporách, ale o skutečném vícezdrojovém financování. Dobrým nástrojem k takovému financování by měl být zákon o veřejnoprávní kulturní instituci, jehož přípravu má stávající vláda (a předchozí také) ve svém programovém prohlášení. Bohužel jsme od schválení zákona ještě hodně daleko. Jistou nadějí pro budoucnost Jihočeského divadla však může být nové vedení Jihočeského kraje, které ve své koaliční smlouvě deklaruje, že bude usilovat o efektivní zapojení kraje do vícezdrojového financování JD s podílem státu. Pokud mají divadla být i nadále nedílnou součástí kulturní identity každého z nás, musíme najít cestu, jak dosáhnout vícezdrojového financování. V našem případě máme snad to štěstí, že si společenský význam divadla a zároveň potřebu vícezdrojového financování uvědomuje město (zřizovatel) i kraj. (Zdroj: 24.11.2020 Divadelní noviny – Josef Herman)
Advent
Je připraven alternativní program ve spolupráci s Jihočeským divadlem. Členové orchestru opery již hrají ze střechy radnice vánočně laděná pásma v délce od pěti do deseti minut, vždy v úterý a ve čtvrtek hned potom, co ve 12 hodin dozní zvony. Hrát budou až do 22. prosince.
Soubor Malého divadla chystá projekt s názvem Teatromat. Díky němu budou herci v dodávce hrát od 1. do 17. prosince loutková představení na parkovištích obchodních center. „Teď vytipováváme vhodná místa. Dopředu to ale avizovat nebudeme,“ prozradil ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek. Divadlo navíc pracuje na třech venkovních akcích s vánoční tematikou. Uvidí se, jak to nakonec dopadne. Část projektů už nějaký čas vymýšleli. Letos se ale musí zabývat otázkou, jak fungovat, když do divadla nemohou diváci. „Proto jsme část aktivit přesunuli do online prostoru. Divadlo jako takové se ale nemůže kompletně přesunout na internet. Přímý kontakt s publikem je důležitý, takže hledáme cesty, jak se s veřejností potkávat za dodržování všech nařízení. Online může tvořit jen část našich aktivit,“ říká ředitel Lukáš Průdek. I proto se některé akce budou streamovat přes YouTube, Facebook, Instagram a další internetové kanály. Jihočeské divadlo pracuje také na jednom projektu určeném přímo pro online prostor. Jsou to adventní pořady, ve kterých vystoupí umělci i zástupci mnoha povolání. (Zdroj: 21.11.2020 Mladá fronta Dnes – Jakub Bartoš)
Advent podruhé
Adventní pořady jsou online na www.c-budejovice/advent. Ke zhlédnutí je i bude například rozsvícení vánočního stromu, vánoční přání a videa, koncert Pavla Šporcla nebo pořad s betlémářem Jiřím Drhovským.
Budějovické vánoční stromy, stromky a stromečky
Měli bychom jich letos v Budějovicích mít devět, psali v novinách. Pokud se započte i stromek pro Salesiánské středisko mládeže v Komunitním centru Máj, tak jich devět asi opravdu bude. Letos má svůj vánoční stromeček i Suché Vrbné. Je v malém parku ohraničeném ulicemi Libušina, Přemyslova a Dalimilova. Letos je to pěkný stromeček, příští rok to už bude stromek a za pár let krásný vánoční strom. Viz foto.
Noc vědců – byla, je a bude
Už pošestnácté se na českých univerzitách, vysokých školách nebo jiných vědeckých institucích koná populárně naučná Noc vědců. Do akce se zapojily také českobudějovické Biologické centrum AV ČR, Vysoká škola technická a ekonomická (VŠTE) a Jihočeská univerzita. Letošní program se zaměřuje na futuristické téma Člověk a robot.
Na rozdíl od minulých let jsou přednášky a workshopy kvůli vládním opatřením spojeným s koronavirem k vidění hlavně ve virtuálním prostředí. Ale ani to nezabránilo vědcům z biologického centra připravit akci na čerstvém vzduchu. Kromě pěti online přednášek a prohlídky laboratoří si zájemci mohou na stovce míst po jižních Čechách ulovit jeden ze sta 3D modelů želvušek. „Nesmířili jsme se s myšlenkou uskutečnit celý náš program jen virtuálně, a protože jsme přírodovědci, ekologové, rozhodli jsme se pozvat lidi ven do přírody,“ vysvětluje mluvčí centra Daniela Procházková s tím, že miniaturního živočicha nevybrali náhodou. „Dokáže přežít téměř cokoliv, v tom se vyrovná robotům,“ dodala.
Několik přednášek připravila také univerzita, například představení nového simulačního centra na Zdravotně sociální fakultě nebo přiblížení práce archeologů, kteří využívají drony. Na programu VŠTE byl robotický pes nebo novinky a metody v 3D tisku. (Zdroj: 27.11.2020 Mladá fronta Dnes – mb)
Program najdete zde: https://www.nocvedcu.cz/program (online „milovaná věda u počítače“ bude dostupná až do 31.12.2020)
Přeji vám klidnou první adventní neděli, veselou mysl a pevné zdraví.
Váš Ivo Moravec