
Milí přátelé, posílám vám týdenní zprávy.
Prosincové zastupitelstvo města
V úterý 8/12 budou na radnici zasedat budějovičtí zastupitelé. Projednávat se mimo jiné bude:
* investiční dotace na další rozvoj Areálu Lídy Polesné v Českém Vrbném rád podpořím svým hlasem, vodáci za 50 let vybudovali sportovní areál nejen sportovce i veřejnost, cíl pro rok 2022 > vodácké mistrovství EVROPY juniorů;
* směna pozemků na území bývalých kasáren Čtyři Dvory další nutný krok k novému parku 4Dvory pro 21. století;
* rozpočet na rok 2021 připravený v nejisté chaotické době, alternativou je rozpočtové provizorium (nic nepřinese, spíše problémy) nebo jiný lepší rozpočet (ten k dispozici nemám), jsem stále optimista a věřím, že nás čeká ekonomicky dobrý rok 2021.
Kompletní program i s materiály najdete zde: https://www.c-budejovice.cz/zasedani-zm/273384/materialy
Obnova Dominikánského kláštera
Dominikánský klášter v Českých Budějovicích je v novém. Biskupství během nejrozsáhlejší rekonstrukce od roku 1723 opravilo střechy a změnilo i zahrady. Ty by se měly více otevřít lidem. Práce začaly v září 2015 a za nedlouho by měl být areál zkolaudován. Práce na obnově kláštera začaly v září 2015. Dělníci opravili střechy severní a jižní boční lodi kostela, Bílé věže i kláštera. Všechny budovy dostaly novou fasádu a nová je i elektroinstalace v části, kterou využívá Základní umělecká škola. Proměnou prošla také předzahrádka u Bílé věže.
„Celá plocha se výškově snížila na úroveň Piaristického náměstí a získala bezbariérový přístup. Zvelebené jsou i rajská zahrada a zahrada v parkánu,“ uvedl mluvčí biskupství Petr Samec. Podle biskupství šlo o jednu z nejrozsáhlejších stavebních úprav od požáru v roce 1723. V roce 1865 se opravoval klášterní kostel, v roce 1937 Bílá věž, v 70. letech 20. století fasáda kostela. V roce 1992 začaly opravy interiérů, rok poté se našly cenné fresky ze 14. století.
I tentokrát našli dělníci několik historických předmětů. „Asi nejcennější byl nález vitráže v presbytáři hlavní lodi kostela s letopočtem 1768. Jedná se tak o jednu z nejstarších dochovaných vitráží v jižních Čechách,“ uvedl Petr Samec. Za zajímavý označil i nález malovaných čel zásuvek na kredenční skříni v sakristii, pod mladšími přemalbami odhalili restaurátoři soubor postav světců.
Upravenou zahradu chce biskupství více otevřít lidem. Věřím, že se tak i stane. Na jaře by zde měl být umístěny lavičky a z předzahrádky bude vytvořena odpočinková zóna a místo pro kulturní představení. Děkan katedrální kapituly Zdeněk Mareš řekl, že to byla jedna z nejvýznamnějších a finančně nejnákladnějších současných rekonstrukcí v diecézi. „Komplex bývalého dominikánského kláštera je nejstarším místem města, neboť je pravděpodobné, že dříve, než se začalo rozrůstat, byly práce na vybudování kláštera již v plném proudu. Jedná se tedy o místo, které je jakýmsi srdcem města, a proto přitahuje mimořádnou pozornost místních obyvatel i ostatních návštěvníků. A jestliže v minulosti bylo centrem vzdělanosti a kultury, pak i dnes je místem, kde každý příchozí může vnímat, jaké jsou naše křesťanské kořeny. Uchovávat a oživovat toto vědomí je obzvlášť důležité v dnešní době,“ uvedl pan děkan.
Moc by mě potěšilo, pokud by se podařilo městu s Biskupstvím českobudějovickým dohodnout i otevření Biskupské zahrady při Slepém rameni Vltavy. Je bohužel celoročně zavřená a biskupství ji zpřístupňuje jen výjimečně při zvláštních příležitostech, jakými jsou například Dny památek nebo Dny evropského dědictví.
(Zdroj: 29. 11. 2020 budejckadrbna.cz)
Nová část Plavské a cyklostezka do Roudného
Při rekonstrukci silnice spojily své síly Jihočeský kraj a město České Budějovice. Nová komunikace je kromě toho, že je nová, také širší a vedle vznikla samostatná cyklostezka, která bude sloužit i pěším. S dokončením stavby si oddechli lidé v Rožnově, protože kolem jejich domů vedla objízdná trasa během stavby. Nová cyklostezka, po které mohou chodit i pěší, vede ve směru od Roudného k hranici pozemku jiného vlastníka. V tomto místě se zužuje a dále pokračuje jako bezpečnostní pruh podél Plavské. Dlouhá je 880 metrů a dalších 120 metrů má bezpečnostní pruh. V roce 2021 by měly práce na Plavské pokračovat. Ve druhé etapě se opraví zbývající část úzkého místa o délce téměř tři sta metrů směrem do města. Součástí bude i úprava křižovatek a nové místo pro přecházení.
(Zdroj: 1. 12. 2020 budejovice.iDNES.cz – Lukáš Marek)
Návesní kaple v Kalištích obnovena
Kaplička z roku 1872 v Kalištích u Českých Budějovic se dočkala opravy původního oltáře. Investici do rozsáhlého restaurování oltáře, poškozené církevní sochy, výmalby kaple a dalších rekonstrukcí ve výši přibližně 300 tisíc korun včetně DPH hradila Správa domů, s. r. o. Odsvěcená kaple je již několik let v majetku města České Budějovice.
Původní oltář i se sochou pochází z roku 1874, při rekonstrukci byl objeven nápis s datem 18. 9. 1874 autora pana F. Ježka z Lišova. Oltář prošel v roce 1926 nějakou opravou, ale od té doby již žádné rekonstrukce nebyly prováděny.
Obyvatelé Kaliště vyjádřili v dřívějších letech přání obnovit původní interiér kaple a ten se ke konci listopadu letošního roku podařilo dokončit. Bylo nutné dodělat nové části rukou sochy, nový kříž, nový podstavec oltáře, řezbu nad římsou, která se zcela rozpadla. Ještě chci, aby se upravilo okolí kaple. V prvním kroku zmizel koš. Poštovní schránka i stojan s cedulí také místu půvabu nepřidávají.
(Zdroj: 30. 11. 2020 c-budejovice.cz)
Teplo v ČB stále za rozumnou cenu
Gigajoule bude od městské teplárny domácnost stát 641 Kč včetně DPH. O 12 korun meziročně víc. Je to výrazně méně, než kolik činí očekávaný růst inflace. „Českobudějovické domácnosti za teplo v roce 2021 odebírané od městské teplárny zaplatí o 2 procenta více než letos, tedy výrazně méně než je očekávaný růst inflace za rok 2020. Gigajoule bude stát 641 Kč včetně DPH. O 12 korun meziročně víc. Průměrná domácnost ročně spotřebuje při obvyklé průměrné roční teplotě v našich zeměpisných šířkách zhruba 25 gigajoulů tepelné energie. Pokud přijde klasická zima, za vytápění a ohřev teplé vody tak příští rok zaplatí o 302 korun víc, měsíčně tedy o 25 Kč. V posledních třech letech ale domácnosti protopily významně méně.
„V ceně tepla se negativně projevuje růst cen vstupů závislých na vývoji ceny elektřiny a cena emisních povolenek. Tyto negativní trendy dokážeme vyvážit provozními a výrobními úsporami a vyšším výnosem z prodeje silové elektřiny vyrobené ve vysokoúčinné kogeneraci,“ vysvětluje Tomáš Kollarczyk, místopředseda představenstva Teplárny České Budějovice.
(Zdroj: 30. 11. 2020 ceskobudejovicky.denik.cz – Edwin Otta)
Street art a palec nahoru pro E.ON
Jak udělat z nevzhledné šedé kostky umělecké dílo? O tom by mohl přednášet známý jihočeský streetartový umělec Dobs, který pro E.ON v minulosti zkrášlil například trafostanici ve Vodní ulici v Českých Budějovicích nebo stanici ve Vimperku. Teď má na svém kontě další kousek, když si vzal „do parády“ trafostanici na Pražské třídě. Tu nově zdobí portréty tří důležitých postav z historie elektřiny.
„Vzhledem k tomu, že se trafostanice nachází poblíž střední polytechnické školy, chtěli jsme i jejímu vzhledu dát vzdělávací charakter, aby se ti, co jdou kolem, něco o historii elektřiny dozvěděli. Zároveň jsme tím chtěli i připomenout změnu názvu E.ON Distribuce na EG.D,“ připomíná oblastní manažer E.ONu Miroslav Točín logo EG.D, se kterým se budou zákazníci na distribučním území společnosti setkávat už od ledna.
Na kratší straně trafostanice mohou kolemjdoucí vidět Benjamina Franklina a na delší jsou pak zleva Nikola Tesla a Thomas Alva Edison se svými objevy. Trafostanice na Pražské třídě je už čtvrtou v krajském městě, která se dočkala nového vzhledu. Už na jaře příštího roku by se měl jejich počet rozšířit o další objekt v Dlouhé ulici na sídlišti Vltava. S projektem pomalovaných trafostanic začal E.ON v roce 2016.
Street art překvapení chystá další společnost sídlící a podnikající v Budějovicích. Snad do stihnou ještě do konce roku. Jelikož to má být překvapení, slíbil jsem, že se o tom nebudu nikde šířit.
(Zdroj: 30. 11. 2020 budejckadrbna.cz)
Přeji vám klidný advent a pevné zdraví.
S pozdravem
Ivo Moravec