Milí přátelé,
přináším zprávy z uplynulého týdne.
Ustavující jednání krajského zastupitelstvo by se mohlo konat ve dnech od 2. do 5. listopadu. Pondělní termín 2. 11. by se však dostal do kolize s jednáním budějovického zastupitelstva. Předpokládám, že se krajští zastupitelé sejdou ve čtvrtek 5. listopadu.
Obnova výstaviště
V říjnu se na českobudějovickém výstavišti pustili do rekonstrukce pavilonu Z. Hotovo by mělo být za deset měsíců. Děti hrající si na traktoristy, zahrádkáři diskutující o svých výpěstcích, senioři poslouchající dechovku. Tak to každoročně vždy na konci srpna vypadá na českobudějovickém výstavišti při Země živitelce. Výstava se letos ale kvůli koronaviru neuskutečnila. Podle Mojmíra Severina, předsedy představenstva Výstaviště České Budějovice je to ovšem příležitost k rekonstrukci některých pavilonů. „Celkem máme připraveno asi deset projektů,“ představil dlouhodobou koncepci českobudějovického výstaviště. Dodal, že tou nejvýznamnější investiční akcí bude rekonstrukce pavilonu Z. „Dostane nový kabát a samozřejmě proměny se musí dočkat i interiér a technologie,“ řekl s tím, že cílem je, aby se zde v budoucnu mohly konat konference. S rekonstrukcí se začne v druhé polovině října, hotovo má být do dalšího ročníku Země živitelky. Myšleno v roce 2021. Chci věřit, že stále platí přijatá výzva, jejímž cílem je 25 ha výstavního areálu se 2 vodními plochami více otevřít veřejnosti a proměnit v odpočinkovou zónu. (Výroční zpráva 2017, Výstaviště České Budějovice a.s.)
Galerie v podchodu u Mercury
O pronájem prostoru pod ulicí před vlakovým nádražím v Budějovicích nikdo neměl zájem. Studenti tam navrhují ateliéry pro umělce. Celkem třikrát letos radnice v Českých Budějovicích zveřejnila výzvu na pronájem podchodu pod rušnou silnicí u vlakového nádraží. Všechny pokusy byly neúspěšné. Nakonec ho ale může zachránit skupina místních studentů.
„Naším hlavním záměrem je vytvořit tam galerii. Myslíme si, že je ten prostor jedinečný, protože by bylo možné vystavovat přímo na zdech,“ líčila 21letá studentka Lucie Mačí. Ta se angažovala při aktivitách z letošního roku, kdy se místní umělci rozhodli vyzdobit stěny svými výtvory. „Jako výstavní prostor je možné využít i výlohy bývalých obchodů. Uvnitř pak mohou být galerie pro místní umělce, ale také ateliéry, kde by tvořili. Líbil by se nám tam i kinoklub,“ vysvětlila Mačí, která plánuje vytvořit spolek, jenž by se o místo staral. Studentka z Českých Budějovic se svými přáteli nad opuštěným a chátrajícím prostorem přemýšlela už dlouho. Mrzelo je, že ho nikdo nevyužívá.
„Pak jsme se dozvěděli, že ho Mercury Centrum převedlo na město. To nám umožnilo zdi vyzdobit street artem. Ukázalo se, že to má potenciál. Máme pocit, že tady něco takového chybí. Umělci postrádají ateliéry a obyvatelé města by podle mě ocenili, kdyby se místo oživilo a zmizela odtud nelegální činnost a špatná pověst. Chceme podchodu dát jinou atmosféru,“ naznačila Mačí. „Pro mě byl květnový projekt možností, jak se podílet na proměně veřejného prostoru. Z něčeho, čemu se lidé vyhýbali, je najednou věc, která naopak jejich pozornost přitahuje. Na Budějcích mám rád, jaké jsou tu možnosti město posouvat někam dál,“ zhodnotil akci 22letý student Vojtěch Liebl, jeden z autorů děl na zdech podchodu.
Dobrý nápad. Opravdu. Fandím jim. Jen je třeba si na začátku říct, že to bude město něco stát (a nebude to málo). A bude to práce jak na kostele. A toho jsou si, předpokládám, studenti vědomi. Zdá se, že by si předložený záměr neměl se Žižkasárnama konkurovat.
Stolpersteine
Ve čtvrtek 22. října byly v Českých Budějovicích položeny Kameny zmizelých za židovské obyvatele Českých Budějovic, kteří byli za 2. světové války zavražděni a domů se už nevrátili. Tentokrát měl o Kameny zmizelých zájem také Jiří Kende, vnuk architekta Viléma a Valerie Kende, jímž měly být na jeho přání kameny též zasazeny. Jiří Kende přijel loni na pokládání kamenů rodiny Stadlerů v Krajinské ulici.
„Poslal nám poté dopis, že nám moc děkuje a chtěl by nás podpořit,“ líčí Tomáš Trantina. Od muže, který prý žil do roku 1968 v Československu a poté odešel do Berlína, dostali 500 Euro na budějcké Kameny zmizelých a stejnou částku obdržela Pražská židovská obec. Avšak Jiří Kende, který je též, byť jen vzdáleně, příbuzný s Harrym Kende, jemuž byl kámen v Českých Budějovicích zasazen jako prvnímu, nemůže letos ze zahraničí přijet. Proto bude zasazení kamenů jeho prarodičům v Prokišově ulici odloženo.
Na Sadech byly položeny kameny Karlovi a Růženě Fleischmannovým. „Karel Fleischamnn byl významný lékař a především výtvarník,“ přibližuje osobnost člena Sdružení jihočeských výtvarníků a zakládajícího člena umělecké skupiny Linie Jan Ciglbauer. Další kámen připomíná židovského obchodníka Karla Arnsteina, a to v ulici B. Smetany. „Byl ženatý s árijkou, která se s ním odmítla rozvést, a tím byl před deportací chráněn,“ vypráví o další oběti holocaustu Jan Ciglbauer a pokračuje: „Byl však udán, že se jako Žid zdržoval na ulici v čase, který nebyl pro Židy určen. Proto ho zatklo gestapo a byl zařazen do trestního transportu. Jeho žena po válce podala svědectví o perzekuci budějovických Židů.“
Kámen byl zasazen i známému českobudějovickému dentistovi Juliu Königovi a jeho manželce Malvíně, a to v ulici Na Zlaté stoce. Položen byl před jeho prvorepublikovou vilou na přání budějovického Rotary klubu.
Nepovolená reklama přibývá, drzost nezná mezí
Řešení exekucí. Bleskové vyřízení půjčky nebo úvěru. To nabízí reklamní bannery, které najdeme na několika místech po Českých Budějovicích. A další přibývají. Reklamní plachty na zábradlích, která patří městu, jsou ale umístěné nelegálně. Nechávají se odstraňovat. Podobné reklamní bannery mohli lidé vidět na zábradlí u Zátkova nábřeží, naproti KD Slavie nebo nedaleko Stromovky. Plachty upozorňují na služby obchodní společnosti Refihos, která nabízí půjčky, úvěry nebo rušení exekucí (foto v příloze). S tímhle neduhem se snažíme dlouhodobě bojovat. Je to boj nikdy nekončící. Kdo bannery na zábradlí umístil ale není „jasné“. Firma totiž neví, že by nějaké reklamní plachty ve městě měla. „My jsme ostravská firma, v Českých Budějovicích určitě žádnou nelegální reklamu nemáme,“ hájí se zástupce společnosti oné společnosti.
Dobrovolníci pro nemocnice
Lidem, kteří chtějí dobrovolně přiložit ruku k dílu, vychází vstříc ministerstvo zdravotnictví. Kdo se na úřad obrátí, tomu jeho pracovníci zprostředkují spojení s příslušnou nemocnicí. Dobrovolníci mohou napsat e-mail na adresu mzcr@mzcr.cz. „Připravujeme zřízení centrálního kontaktního místa pro evidenci brigádníků a dobrovolníků, spuštění předpokládáme v nejbližších dnech,“ uvedl za ministerstvo Martin Novotný. Podrobnosti k dobrovolnictví najdou lidé na webu ministerstva www.mzcr.cz. Včetně definice, která vymezuje dobrovolníka jako toho, kdo se vědomě a svobodně rozhodne věnovat část svého času, energie a schopností ve prospěch druhých a tuto činnost vykonává bezplatně.
Zbývá poslední týden hlasování pro projekty předložené do participativního rozpočtu: https://probudejce.cz/
Ohledně „lapálie“ setkání ministra zdravotnictví a dalších ve vyšehradské restauraci Rio’s mě napadá: „Už jsme společností nedůvěry? Jsme už na dně? Nebo je ještě kam klesnout?“ Fides facit fides (důvěra budí důvěru). A platí to i obráceně.
S pozdravem
Ivo Moravec