Na mapy jedné z nejstarších poutních tras v Evropě, která je od 1993 rovněž součástí Světového dědictví UNESCO, se Budějovice dostaly po přípravách, které na konci října ukončilo osazení označníků s logem svatojakubské mušle a směrovkou Santiago.
„Poutníci, kteří budou procházet Budějovicemi, budou mít z náměstí Přemysla Otakara II. ke katedrále v Santiagu 2970 km. Do Budějovic vstupuje poutní cesta na severu podél řeky Vltavy, kterou sleduje až k Sokolskému ostrovu. Odtud se odklání na náměstí Přemysla Otakara II. a dál pokračuje Biskupskou ulicí, překonává řeku Malše a parkem Háječek se opět vrací k Vltavě. Po jejím pravém břehu pokračuje až do Rožnova a odtud podél Lidické do Boršova nad Vltavou ke kostelu sv. Jakuba Většího a dále směrem na rakouské hranice a dál na Pasov,“ říká první náměstek primátora Juraj Thoma (HOPB).
První pouť ke hrobu svatého Jakuba Staršího se uskutečnila roku 951. Podél poutní cesty byly postupně vztyčovány orientační kameny, kamenné kříže, boží muka a upravovány studánky. Vznikla radiální síť 12 poutních cest, při kterých byly zřizovány kaple, kostely a kláštery, poskytující poutníkům azyl. První manuál pro cestu do Santiaga vznikl již ve 12. století.
Značení trasy bylo připraveno ve spolupráci se spolkem českých svatojakubských poutníků Ultreia, realizaci značení zajistil odbor správy veřejných statků. Celou jihočeskou trasu Svatojakubské cesty najdete zde: https://mapy.cz/s/dojagajazo.