Milí přátelé,
posílám vám zprávy z uplynulého týdne.
ROZKVETLÉ MĚSTO
Ve středu 13. října si vítězové dvou kategorií letošního ročníku soutěže Rozkvetlé město odnesli své zasloužené výhry v podobě diplomů, drobných věcných darů a také finančního daru. Do soutěže každoročně vyhlašované městem se zapojují desítky milovníků kytiček a rozkvetlých zahrad. Jejím hlavním smyslem je motivovat občany k okrašlování vzhledu bytů, domů, balkonů, oken a nově i veřejného prostoru. Účastníci posílali fotografie svých květinových výtvorů na radnici od poloviny května do konce srpna. Příští rok soutěž pokračuje.
Karel Čapek o květinách za okny napsal: „Není u nás omluvy za okno, které nekvete vegetačním životem. U chudých lidí, v nejskromnějších okénkách, kvetou kytky nejkrásněji. Ničím se nedá omluvit okno městského činžáku, které ničím nekvete a nežije: leda se to může vysvětlit chudobou mravní. A neříkejte, že květina za oknem je živořící vězeň.
Věnujete-li jí trochu rozumné péče, najdete v ní radostného a optimistického druha pro život. Jenom si vzpomeňte na okna svých babiček. I ty květiny za oknem jsou kus naší národní tradice. Proto dáváme květiny do oken, aby každý viděl: tam za tím oknem se žije plným lidským životem.“
NĚKDO ZDOBÍ, JINÝ NIČÍ
Bohatá květinová výzdoba ve velkoplošných květináčích v centru města již mnohokrát neunikla pozornosti vandalů.
Ani tentokrát však neušlo ničení květin oku městské kamery. Vandalský čin měl na svědomí teprve sedmnáctiletý mladík z Prachaticka. Jak se ukázalo, vliv na jeho jednání měl alkohol. Mladík však nebyl sám. Nejednu skleničku alkoholu vypila i jeho nezletilá kamarádka. Mladý muž si za škodu na cizím majetku vysloužil pokutu a případem se bude zabývat i oddělení sociálně právní ochrany dětí českobudějovického magistrátu. Adekvátním trestem by byly veřejné práce. (Zdroj: 14.10.2021 ceskebudejovicednes.cz – České Budějovice)
KŘEST KNIHY
Slavnostní křest knihy Karla Hansy „Poznatky a zážitky z Francie“ se konal v sobotu 16. října 2021 v nové budově Jihočeské vědecké knihovny. Slavnostní akce se zúčastnil velvyslanec Francie v České republice J. E. Alexis Dutertre a starosta města Lorient Fabrice Loher. Českobudějovický autor Karel Hansa v letech 1949 – 1950 zpracoval rukopis ze svých vzpomínek na cesty po Bretani v roce 1927, kde se věnuje právě Lorientu. Rukopis obohacený o unikátní fotografie byl dosud uložen v Jihočeské vědecké knihovně a zatím nikdy nevyšel tiskem. V roce 2018 nalezla rukopis v archivu Jihočeské vědecké knihovny paní PhDr. Zuzana Hájková. Bretaňské město Lorient je od roku 1997 partnerským městem Českých Budějovic. Toto partnerství se projevilo především v roce 2002, kdy Budějovice zasáhly ničivé povodně a kdy mohli místní občané ocenit nezištnou pomoc, která byla iniciována v Lorientu. Jednalo se o finanční sbírku na rekonstrukci lávky pro pěší v Suchém Vrbném. Nyní se naskytla možnost svým způsobem poděkovat městu Lorient a jeho občanům vydáním knihy českého cestovatele a spisovatele Karla Hansy, který svými vzpomínkami a fotoaparátem zachytil město v jeho předválečné podobě, jež většina tamních zná snad jen prostřednictvím vzpomínek pamětníků.
MISCELLANEA
Až do konce října se lidé mohou seznámit na náměstí Přemysla Otakara II. s celkem 27 schválenými projekty letošního ročníku participativního rozpočtu PRO BUDĚJCE. Výstava byla zahájena v pondělí 11. října. V letošním roce je pro projekty participativního rozpočtu vyčleněno 10 milionů korun. Hlasovat pro jeden malý a jeden velký projekt lze až do konce října na www.probudejce.cz/hlasovani. Průběžné výsledky hlasování jsou průběžně zveřejňovány na www.probudejce.cz/vysledky-hlasovani. Hlasujte, neboť lidé, kteří si dali tu práci s návrhy projektů, si zaslouží, abychom projektům věnovali alespoň tu „hlasovací chvilku“.
Jihočeský kraj opraví terasu a kašnu v objektu chráněné kulturní památky českobudějovické Hardtmuthovy vily. To je dobře. Bylo načase.
Právě probíhá obnova dřevěných chodníků (lávek) na Zlatém mostě přes Malši u divadla.
Studenti obnovili a adoptovali hrobku Dr. Matthiase Kocha, ředitele Gymnázia v České ulici, který se zásadní měrou zasadil o stavbu školní budovy z let 1902 až 1903. Pietní akt u příležitosti renovace, kterou podpořil kraj, město i rodina z Mnichova, se konal v pátek 15. října 2021 na hřbitově sv. Otýlie. Slavností setkání pokračovalo ve škole, kde byla odhalena pamětní deska bývalého ředitele a čestného občana Českých Budějovic pana řídícího Kocha.
Už podruhé se prodlužuje úplná uzavírka silnice v ulici Ke Studánce v Českých Budějovicích. Ta je důležitou zkratkou a spojnicí z Nových do Starých Hodějovic kolem fotbalového hřiště. Nový termín ukončení omezení je 30. listopad. Důvodem je stavba dálnice D3. V místě uzavírky už je hotový nový most, který obě části Hodějovic přes D3 brzy spojí. V současné době už je osazené zábradlí a dokončený bude brzy i chodník. Místem lze pěšky projít.
Zahájení velkého provozu na letišti v Budějovicích se odsouvá do roku 2024.
POD ČAROU
Analytická skupina Economist Intellligence Unit již počtvrté sestavila žebříček nejbezpečnějších měst světa.
Při vytváření žebříčku se porovnávalo 60 měst z celého světa (ve výběru není žádné české město). Hodnotilo se pomocí 76 ukazatelů, které se týkaly osobní i digitální bezpečnosti, životního prostředí, infrastruktury i zdravotnického systému. Nejbezpečnějším městem na světě je Kodaň, která se v předchozích žebříčcích nikdy neumístila v nejlepší trojce. Starosta Kodaně Lars Weiss tvrdí, že město dává velký důraz na spolupráci mezi školami, mládežnickými organizacemi, sociálními skupinami a policií. A dodává, že Kodaň je mimoto charakteristická významnou sociální soudržností a poměrně malými platovými rozdíly. Třeba si zapamatovat slovo SOUDRŽNOST. (Zdroj: safecities.economist.com/safe-cities-2021-whitepaper;
denikn.cz/725461/ani-tokio-ani-singapur-nejbezpecnejsi-mesto-na-svete-ma-noveho-viteze-z-evropy/)
Jak přimět lidi k očkování, ptali se v České televizi. Jak jinak než trpělivým přesvědčováním, přesvědčováním a přesvědčováním. Nebo to nařídit? Mnoho lidí v Česku se nechalo očkovat proti onemocnění COVID-19. Očkují se dobrovolně, protože věří, že jedině díky očkování se zbavíme probíhající pandemie. Jiní podstupují očkování jen proto, aby mohli zase „normálně“ fungovat a využívat dříve běžně dostupné služby, jako oběd v restauraci nebo návštěvu kadeřnického salonu. Nemalá je však skupina lidí, kteří očkování nevěří a očkování se vyhýbají. Debatuje se o tom, že očkování proti onemocnění COVID-19 by mělo být zařazeno mezi povinná očkování.
Chcete dostávat zprávy o dění v Budějovicích pravidelně? Odebírejte náš on-line měsíčník. Stačí nám dát Vaši e-mailovou adresu a potvrdit odběr.
Vaši e-mailovou adresu samozřejmě nebudeme předávat nikomu dalšímu a budeme Vám zasílat jen náš on-line zpravodaj. Odběr můžete kdykoliv zrušit v odkazu zde (najdete ho také v patičce každé zprávy). Doufáme ale, že budeme co nejdéle v kontaktu. Děkujeme!