S přesvědčením, že veřejnost by se měla spolupodílet na řízení svého města, hnutí Občané pro Budějovice zpracovalo a 1. 9. 2017 zveřejnilo na svých webových stránkách pravidla pro vystoupení občanů na zasedání zastupitelstva města. Jasný přehled nahrazuje nutnost složitě hledat v jednacím řádu zastupitelstva, za jakých okolností mohou občané předkládat své návrhy, podněty a připomínky. Prostřednictvím českobudějovického zastupitele a našeho předsedy Ivo Moravce jsme se zároveň obrátili na primátora Jiřího Svobodu (ANO) se žádostí, aby tento přehled město umístilo i na své webové stránky. Vzhledem k tomu, že jsme nepochodili, bude HOPB tato pravidla předkládat na svém webu vždy před aktuálním zasedáním zastupitelstva. Chceme tak přispět k tomu, aby v Českých Budějovicích přibývalo aktivních občanů, kteří svým zastupitelům přijdou říct, čemu by se ještě měli věnovat, aby se v našem městě dobře žilo.
KDO MŮŽE NA ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA MĚSTA VYSTUPOVAT:
- fyzická osoba, která dosáhla věku 18 let, je státním občanem České republiky a je ve statutárním městě České Budějovice hlášena k trvalému pobytu
- fyzická osoba, která dosáhla věku 18 let a vlastní na území města nemovitost
- fyzická osoba, která dosáhla věku 18 let, je cizím státním občanem a je ve statutárním městě České Budějovice hlášena k trvalému pobytu, stanoví-li tak mezinárodní smlouva, kterou je ČR vázána a která byla vyhlášena.
O vystoupení občana, který nesplňuje ani jednu ze zákonných podmínek, rozhodne zastupitelstvo hlasováním.
K ČEMU SE MOHOU OBČANÉ VYJADŘOVAT :
- k projednávaným bodům programu zastupitelstva města v rámci diskuze. Program a projednávané materiály jsou k dispozici šest dní před zasedáním na webových stránkách města http://www.c-budejovice.cz/cz/mesto/volene-organy/zastupitelstvo-mesta/stranky/zasedani-zm.aspx
- k tématům, která nebyla součástí programu zasedání zastupitelstva (podněty, připomínky, žádosti ) v rámci bodu „Vystoupení občanů“, jenž je na programu od 13.00 hodin.
KDY MŮŽE OBČAN V DISKUZI VYSTOUPIT:
Občan může vystoupit po udělení slova primátorem (předsedajícím). V diskuzi k projednávaným bodům programu až po členech zastupitelstva města. Pořadí, v jakém budou občané vystupovat, se stanovuje podle data a času odevzdání přihlášky nebo přihlášení se do diskuze.
DÉLKA DISKUZNÍHO PŘÍSPĚVKU:
Vystoupení každého řádně přihlášeného občana je stanoveno v rozsahu 5 minut, a to jedenkrát k pojednávanému bodu, přičemž občan může na vyzvání primátora (předsedajícího) ještě reagovat na dotazy vznesené členy zastupitelstva města k jeho vystoupení.
V úvodu svého vystoupení sdělí občan své jméno a příjmení, adresu trvalého bydliště, popřípadě v jaké záležitosti chce vystoupit.
PODÁNÍ PŘIHLÁŠKY:
Občan, který chce vyjádřit své stanovisko k projednávanému bodu programu a nebo v bodu „Vystoupení občanů“, vyplní písemnou přihlášku, kterou obdrží v předsálí zasedací místnosti zastupitelstva v budově radnice na náměstí Přemysla Otakara II. Přihlášku lze podat kdykoliv v průběhu jednání.
PŘIHLÁŠKA DO DISKUZE OBSAHUJE TYTO ÚDAJE:
- jméno a příjmení
- adresa trvalého bydliště
- název bodu programu nebo záležitosti, ke které chce občan vystoupit.