Vedení města České Budějovice se bude muset opět vyrovnávat s tím, že někteří rodiče se snaží odložit nástup svých děti do základních škol. Potvrdily to zápisy do mateřských škol zřizovaných městem, které se uskutečnily letos v březnu.
„I přes novelu školského zákona, podle které musí žádost rodičů o odklad školní docházky potvrdit ještě lékař a psycholog, se počet dětí s odkladem oproti loňsku téměř nezměnil. Dlužno dodat, že na poměrně vysokém zájmu o umístnění dětí v mateřských školách se odráží i to, že se jedná o takzvané silné ročníky, což je dle demografického vývoje záležitost přechodná. Město v nedávné době navýšilo kapacitu v našich mateřských školách o 150 nových míst, i tak budeme muset ještě přistoupit k dalším opatřením, které nám umožní uspokojit maximální počet nevyřízených žádostí,“ řekl českobudějovický primátor Juraj Thoma.
Českobudějovické mateřské školy bude po prázdninách nově navštěvovat 930 dětí. Místo zatím není pro další čtyři stovky předškoláků. Polovinu z nich však tvoří děti, které završí věk školáků, ale rodiče si vyžádali odklad. „Z dosud neumístěných dětí by většina měla nastoupit až po 1. lednu 2013, takže zbývá ještě čas pro řešení. Padesát nových míst vznikne od září dokončením modulové přístavby v mateřské škole K. Štěcha, čímž kapacita našich školek už přesáhne hranici 3000. Dalších 40 dětí bude možné umístit do mateřské školy J. Opletala, kde spouštíme pilotní projekt takzvaného dvousměnného provozu, takže polovina nových dětí tu nalezne zázemí dopoledne a druhá dvacítka odpoledne,“ řekl Juraj Thoma.
Zároveň připomenul, že hnutí Občané pro Budějovice s vědomím vzrůstající poptávky po místech ve školkách už ve svém volebního programu přislíbilo podporu vzniku firemních školek. „Je ověřeno, že firemní školky mladí zaměstnanci dokonce upřednostňují, neboť jim odpadá mnohdy náročné převážení dítěte přes celé město. V letošním roce se nám podařilo ve shodě s koaličními partnery vyhlásit nový dotační program na podporu a rozvoj služeb péče o děti do šesti let věku a uvolnit na něj z rozpočtu města půl milionu korun. Program počítá s příspěvky na celoroční provoz i na zřízení nově vzniklé služby pro rodiny s malými dětmi. Jsme přesvědčeni o tom, že spolupráce města s místními podniky, soukromníky i neziskovými organizacemi může v konečném důsledku přispět ke snadnějšímu návratu mladých rodičů s dětmi do práce a zároveň i rozšířit a zpestřit nabídku předškolní péče,“ dodal Juraj Thoma.