Koncem roku 2009 ČT24 informovala, že se česká města po svátcích potýkají s ucpanou kanalizací. Problém způsobily tuky. Většina lidí je totiž po smažení kaprů vylila přímo do odpadu. Například v Českých Budějovicích bojovali v tamní čističce dva dny s jakousi sotva tekoucí hmotou. Lidé tady spláchli do kanálů neuvěřitelných devět tun tuků. Vyčistit takovou olejovou stopu stálo desetitisíce korun. Přitom radnice na svých webových stránkách místní vyzývala, aby tuky nesplachovali a odváželi je zdarma do sběrných dvorů. Snaha ale nebyla vyslyšena.
Od té doby radnice opakovaně, zvláště v období vánočních svátků, pokorně žádá budějovické občany, aby tuky odevzdali do sběrných dvorů nebo je alespoň odložili do sběrných nádob. Zdá se, že po letech apatie začíná mysl lidí nabírat racionálnější kurz. Během vánočního období roku 2012 sice bylo v čistírně odpadních vod zachyceno rekordních 10 tun tuků, ale vloni tam přiteklo už jen „pouhých“ šest tun. K menšímu množství zachycených tuků přispěly investice města do drapáků tuků v čističce, nově rozmístěné kontejnery na jejich sběr tuků, ale i naznačená ukázněnost obyvatel, za což jim samozřejmě patří dík.
Většina nákladů spojená s tuky v kanalizaci není spojena jen s jejich samotnou likvidací, ale i s případným poškozením kanalizačních potrubí, zejména se zrychlováním koroze a tím snižováním životnosti a strojních částí. Tyto méně viditelné jevy se následně promítají do zvýšené potřeby obnovy kanalizace v rámci investičních akcí města a podílejí se na zvýšení výskytu havarijních oprav.
O tom, co může tuk napáchat v kanalizaci ví své pracovníci společnosti Thames Water z Londýna. V létě minulého roku si obyvatelé londýnské čtvrti Kingston opakovaně stěžovali a hlásili problémy při splachování toalet. Viníkem byla obrovská patnáctitunová tuková zátka – tukovec („fatberg“), která z 95% ucpala kanalizační potrubí o průměru 2,4 metru. Kdyby překážka nebyla odstraněna včas, mohla odpadní voda časem zaplavit londýnské ulice. Hrdinové z Thames Water tukovec odstraňovali celé tři týdny. Poškození kanalizační sítě bylo tak velké, že na její opravě se pracovalo dalších šest týdnů. A starosta Londýna Boris Johnson má tak další argument pro své volání po využití tuků coby pohonné hmoty pro londýnské autobusy.
A co z toho všeho plyne? Stejně jako v Londýně i v Českých Budějovicích je třeba neustále opakovat „bin it, don’t block it“, tedy „vyhoď, ale neucpávej „.