Definitivní stopku vystavil českobudějovický krajský soud projektu na protipovodňová opatření na Malši v lokalitě „Malák“. Neznamená to ale, že tím by měly skončit veškeré snahy o ochranu zdejšího území před povodněmi. „Rozhodně nechceme protipovodňová opatření na Malši prosazovat silou, přestože jsou nutná. Začneme na nich pracovat znovu a od začátku za veřejné diskuse,“ uvedl náměstek českobudějovického primátora Ivo Moravec (HOPB).
Právě zastupitelé za hnutí Občané pro Budějovice už před dvěma roky nezvedli z tehdy opozičních lavic svůj hlas pro výsledný projekt protipovodňových opaření, byť někteří stáli u zrodu společného postupu statutárního města České Budějovice a Povodí Vltavy při přípravě a realizaci stavby.
„Nikdy jsme nezměnili názor na to, že je nezbytné přistoupit k protipovodňovým opatřením na Malši a také na Mlýnské stoce. Spolu s novými hydrologickými výpočty však do problému vstoupil ještě nový fenomén, který nešlo podcenit. Tím byla dobrovolná a vytrvalá iniciativa tamějších občanů, kteří nejen že s výsledným řešením nesouhlasili, ale zároveň navrhovali varianty jiné a podle jejich přesvědčení i šetrnější k životnímu prostředí. Uvědomili jsme si, že všichni ti lidé jsou s místem svázáni silným poutem a že to místo pro ně představuje domov, jenž mají právo bránit. To, že krajský soud nyní zrušil prodloužené stavební povolení na úpravy pravého břehu v lokalitě Havlíčkova kolonie kvůli neexistenci výjimky pro ohrožení zvláště chráněných živočichů, není třeba vnímat jen jako ztrátu času, který se promarnil od prvotní studie z roku 2002 na zdejší protipovodňová opatření. Je to zároveň šance pro nové odborné a hlavně komplexní posouzení všech tří etap projektu, tedy v úseku od Malého jezu až po lokalitu U Špačků. A také pro včasnou a průběžnou komunikaci s místními občany, která je v tomto případě nezbytná,“ dodal Ivo Moravec.