Nejdůležitějším úkolem nové poslanecké sněmovny je bezesporu projednání zákona o státním rozpočtu. Více než osm set stran čítající sněmovní tisk připravila vláda Jiřího Rusnoka, která se při jeho tvorbě měla řídit dříve stanovenými zásadami. Že se tak nestalo, je zřejmé třeba při pohledu na oblast vědy a výzkumu. Příslušná položka v kapitole ministerstva školství je oproti předpokladům téměř o jednu miliardu korun „tenčí“.
O posílení výdajů na vědu a výzkum na původní úroveň se pokusila kolegyně Anna Putnová. Navrhovala přesunout zhruba jednu miliardu z rozpočtu ministerstva zemědělství určenou právě na vědu pod ministerstvo školství. Sněmovní školský výbor však návrh hlasy poslanců nově vznikající koalice zamítl.
O další krácení výdajů na podporu vědy a výzkumu se snaží také rozpočtový výbor. Jeho členové doporučují sebrat 57 milionů korun, které jsou určené pro Grantovou agenturu České republiky, tedy nezávislou instituci podporující základní vědecký výzkum. Pokud sněmovna skutečně schválí odebrání těchto peněz, agentura nebude moci vyplácet postdoktorské granty. V takovém případě přijdou mladí vědci, kteří zrovna dokončili svá doktorandská studia, o možnost vytvořit výzkumné týmy a s největší pravděpodobností odejdou do zahraničí. Podal jsem proto pozměňovací návrh, kterým by se sice rozpočet Grantové agentury snížil, ale pouze o část výdajů na vlastní provoz instituce. Peníze určené pro práci mladých vědců bychom uhájili.
Minimálně zvláštní je i to, že zatímco ve zbylých kapitolách rozpočtu chtějí kolegové krátit jen provozní výdaje, v případě Grantové agentury se škrty mají dotknout i grantových prostředků. S tím, že lze hledat úspory v provozních výdajích agentury, souhlasím. Budu však rozhodně vystupovat proti návrhu na okleštění podpory pro začínající vědce, který cílí na samotnou podstatu existence Grantové agentury.
Ve zveřejněném textu koaliční smlouvy vznikající vládní koalice se dočteme, že je třeba Českou republiku vrátit „mezi technologicky nejvyspělejší země světa, které opírají svůj blahobyt o zapojení vědy a výzkumu do ekonomiky.“ Nezbývá než doufat, že si koaliční poslanci tento veřejný závazek vezmou k srdci a k vědcům a výzkumníkům se během projednávání státního rozpočtu nezachovají macešsky.