Thoma balí, drama skončilo, hlásaly v červnu 2010 novinové titulky. Ale drama teprve začínalo. Pokračovalo založením hnutí Občané pro Budějovice, které právě oslavilo pomyslné narozeniny (22. 7. 2010 bylo oficiálně zaregistrováno ministerstvem vnitra), a vrcholilo následnou porážkou politických hochštaplerů v komunálních volbách. A jeho příběh pokračuje dál.
Dovolte nám zavzpomínat na hektické léto a podzim roku 2010, kdy se nám podařilo českobudějovickou politiku změnit od základu.
Po odvolání primátora Juraje Thomy, které bylo jednoznačným trestem za dlouhodobou neposlušnost vůči ODS ovládané z Hluboké a zejména za odvolání tajemníka magistrátu Zdeňka Řeřábka, bylo Budějčákům jasné, že s místní politikou je něco ve strašlivém nepořádku. A že je nutné s tím něco dělat.
V první řadě část zastupitelů, podporujících Juraje Thomu, vystoupila ze zastupitelského klubu ODS. Nezávisle na tom začalo vznikat na podporu sesazeného primátora několik občanských iniciativ, které se nakonec spojily do jednoho proudu, a tak začaly přípravy na založení hnutí nazvaného Občané pro Budějovice. Za necelé dva týdny se díky aktivním občanům podařilo sehnat neuvěřitelných téměř 2000 podpisů na podporu vzniku hnutí (pro registraci nového politického subjektu zákon vyžaduje minimálně 1000 podpisů) a to bylo 22. července úspěšně zaregistrováno.
Jelikož se budějovická ODS ukázala jako totálně nereformovatelná, opustila ji část členů a mezi nimi i někteří městští zastupitelé – Ivo Moravec, Ivana Popelová, Jaroslava Šporclová a Juraj Thoma. A také obrovská morální autorita, pan Ivan Mánek, který bohužel již není mezi námi.
Nyní již bývalí členové ODS se zapojili do činnosti čerstvě vzniknuvších Občanů pro Budějovice, jejichž součástí se staly i osobnosti, které se doposud politicky nijak neangažovaly – například ředitel Jihočeského divadla Jiří Šesták nebo uznávaní vědci František Vácha a Julius Lukeš. Občané pro Budějovice se tak stali unikátním mixem zkušených politiků, kteří rozumí veřejné správě (i politika je řemeslo, kterému je třeba se dlouho učit), nezávislých uznávaných osobností a aktivních občanů, kteří odmítli nadále přihlížet tomu, jak si vládu nad jejich životy osobují politické loutky voděné ze zákulisí. Ustavující shromáždění hnutí se konalo 3. srpna 2010 a členové nového hnutí vložili svou důvěru do nejzkušenějšího z přítomných a symbolu vzdoru, Juraje Thomy, který byl zvolen předsedou, jímž je dosud.
V hektické a nadšené atmosféře, se stovkami, ba tisíci hodin dobrovolné a neplacené práce mnoha lidí vznikala kandidátka, propracovaný a obsáhlý volební program i koncept kampaně, která byla malá, nenákladná, ale kreativní, nápaditá a velmi viditelná díky jasné žluté a červené barvě, jež si Občané pro Budějovice patrioticky zvolili za své. Jelikož jsme si jako své základní zásady určili otevřenost a poctivost, začali jsme okamžitě u sebe, abychom nenechali nikoho na pochybách, že své úmysly myslíme vážně. Dodnes jsou Občané pro Budějovice jedinou stranou ve městě, která zveřejňuje své příjmy a také výdaje na volební kampaně a používá transparentní účet.
A po několika měsících náročné práce a osobního nasazení jsme v říjnu 2010 vyhráli volby do městského zastupitelstva a získali s 26,27% hlasů a tím 15 ze 45 mandátů. Po složitých vyjednáváních jsme uzavřeli koalici s TOP 09 a ČSSD a Juraj Thoma se 23. listopadu 2010 opět stal primátorem.
Cesta k úspěchu ovšem byla lemována fauly ze strany lidí, kteří si přejí cokoliv jiného, jen ne aby město spravovali poctiví a neúplatní politici. Už ve volební kampani jsme byli svědky až dětinských fixlů, kdy byly třeba naše plakáty na místech vyhrazených pro politické strany přelepeny plakáty nadačního fondu Jihočeské naděje Martina Kuby, absurdních mediálních útoků, zneužívání radničních novin pro propagaci „vyvolených“ kandidátů i zrodu údajně nezávislých tiskovin.
Později po volbách v roce 2010 jsme před i po ustavujícím zasedání nového zastupitelstva často slýchali, kolik že našich zastupitelů už je prý koupených „Hlubokou“ a vše v roce 2012 vyvrcholilo údajnou „kauzou Bit Servis“, která se táhne dodnes, a v lednu 2013 objeveným odposlouchávacím zařízením v primátorově pracovně, které potvrzují, že přívlastek „mafiánský“ není pro označení metod některých lidí rozhodně nadsazený.
Vše má jediný účel, dokázat, že jsme stejní jako ti, které jsme připravili o vliv. Jenže nejsme.
Jsme pořád ti samí slušní lidé, kteří respektují sebe navzájem i občany tohoto města a kteří politiku nepovažují za příležitost k osobnímu obohacení, ale za přirozenou a nutnou součást demokratické společnosti a zároveň za vlastní občanskou povinnost.
Navzdory různým osočením slaví Občané pro Budějovice své 4. narozeniny se sebedůvěrou i důvěrou našich příznivců, která byla opakovaně potvrzena v krajských a senátních volbách v roce 2012, kdy se dva naši členové hnutí stali krajskými zastupiteli a Jiří Šesták senátorem, a v parlamentních volbách v roce 2013, kdy byl František Vácha zvolen poslancem s nejvyšším počtem preferenčních hlasů na kandidátce.
Jsme pořád tady a budeme i nadále. Ve městě jsme za poslední čtyři roky dosáhli mnoha pozitivních změn a v zásadních oblastech (otevřenost a veřejné zakázky, oživení města) jsme nastavili laťku tak vysoko, že ji kdokoliv bude jen velmi těžko překonávat, natožpak snižovat – a pokud snad ano, tak to bude těžko vysvětlovat.
Něco se nám také nepovedlo. Ač jsou důvody různé, vzali jsme si z toho ponaučení. Život politického hnutí je prostě stejně jako život lidský složen ze zdarů i nezdarů. Jsme však přesvědčeni, že úspěchy výrazně převažují neúspěchy.
O tom si však povíme někdy příště. V každém případě se nebojíme skládat účty, protože DRŽÍME SLOVO.