Milí přátelé,
posílám vám další týdenní souhrn zpráv za našeho města a kraje.
MOTIVACE K TŘÍDĚNÍ ODPADŮ
Stručný a obecný pohled na zavádění motivačních systémů na produkci odpadů v domácnostech. Lidé u nás v obcích a městech ve valné většině neplatí skutečné náklady na odpadové hospodářství. Většina samospráv doplácí z rozpočtu průměrně třetinu všech nákladů na odpadové hospodářství, někde je to i více než polovina z nákladů. Pak se ptejme po důvodech, proč by se občané měli těšit z ještě dalších slev. Finanční motivace v zahraničí jsou založené na tom, že občan hradí veškeré náklady. V základní ceně za odpady jsou promítnuty fixní náklady obce na odpadové hospodářství. Poskytnuté slevy jsou pak nastaveny tak, že nevytvářejí další náklady pro obec. V Česku to takto není. Třeba myslet na to, že pro vážení nádob je nezbytné dovybavit svozové automobily vhodným zařízením, které představuje investici nezanedbatelnou. Nádoby se musí označit. K tomu je třeba vhodný software a někoho, kdo bude se získanými daty pracovat a vyhodnocovat je. To něco stojí a promítá se do ceny služby svozu odpadů. Před zavedením vážení odpadů si musíme ujasnit, co od systému odpadového hospodářství čekáme. Pokud se pustíme do finanční motivace neboli čím méně jde odpadu do černé nádoby na směsný odpad, tím méně se zaplatí, pak je třeba mít na paměti riziko, kdy lidé (a nebude jich úplně málo) se budou odpadu zbavovat jinak. Rozjede se odpadová turistika > koše, soused, veřejné přístupné nádoby na odpad. V Buděj(ovi)cích jdeme cestou motivace pro třídění. Tady se obecně ukázalo a potvrdilo, že největší motivací pro lidi je dostupná a pohodlná sběrná síť, včetně u nás zavedeného třídění od prahu domu (D2D). Když mají lidi dost sběrných nádob, systém je jednoduchý, pak to funguje. Někde mají slevy/odměny postavené na množství vytříděného a odevzdaného odpadu. To jinými slovy znamená, že čím více člověk produkuje využitelných odpadů, tím tučnější je odměnu. V odpadové hierarchii je na prvním místě předcházení vzniku odpadů. Dává to pak smysl, když chceme, aby množství vyprodukovaných odpadů bylo pokud možno co nejmenší? Třídění samo o sobě nestačí. Po něm musí nastoupit recyklace neboli opětovné využití. A tady máme velké rezervy. Máme vytříděný odpad, ale moc nevíme co s ním. O recyklaci někdy příště.
POSLEDNÍ KAPLIČKA NA DOBROVODSKÉ
Výklenkovou kapličku na Dobrovodské ulici se podařilo po zimním období očištit. Je poslední připomínkou dřívější křížové cesty z Českých Budějovic na Dobrou Vodu. Do kapličky byla nově umístěna kolorovaná plastika Panny Marie Budějovické, kterou zhotovil sochař Ivan Tlášek. Je to replika sochy, která vítá příchozí nad vchodem do kostela na Piaristickém náměstí.
MISCELLANEA
Blízko Arpidy v lokalitě U Hvízdala by mohlo vzniknout nové sociální centrum, jehož součástí by měla být
i speciální péče pro lidi s neurodegenerativními chorobami.
Na vybudování by se měl spolupodílet Jihočeský kraj a Statutární město České Budějovice.
Grafici a designéři soutěží o vizuál Českých Budějovic pro kandidaturu na Evropské hlavní město kultury 2028.
https://www.budejovice2028.cz
Jihočeský kraj nabídne nabídne dvoupatrovou variantu tunelu pod buděj(ovi)ckým vlakovým nádražím. Uvidíme.
Opravuje se kostel sv. Vojtěcha ve Čtyřech Dvorech. Salesiáni založili sbírku. Je možné si adopotovat věžní hodiny nebo střechu.
Link na sbírku zde > https://ctyrak.cz/oprava-
Stále je čas na vyplnění ankety a tvorbu pocitové mapy pro adaptační strategii města na měnící se klima.
Jsou místa ve městě, kde je v těchto dnech skoro jako v Údolí smrti.
www.adaptuj-cbudejovice.cz/l/
Stížností na nevzhlednou reklamu v Buděj(ovic)ích přibývá. Boj s vizuálním smogem je běh na dlouhou trať.
Důležité je to nevzdat / vizualnismog.info
S pozdravem a přáním pevného zdraví
Ivo Moravec