
Milí přátelé, posílám vám další souhrn týdenních zprávy z našeho města.
Bytový dům 4D – soutěž pokračuje
Celkem šest nejlepších ze 30 účastníků postoupilo do další fáze soutěže o novostavbu bytového domu v Českých Budějovicích. Objekt má stát v ulici E. Rošického v areálu bývalého vojenského cvičiště. Celkem tam bude více než 140 bytů a komerční prostory. V jedenáctičlenné porotě rozhodují o nejlepších návrzích nejenom zástupci města, ale také přední budějovičtí architekti a dále odborníci z Prahy nebo Bratislavy, kteří mají s podobnými projekty zkušenosti. Šestice nejlepších nyní dopracuje své návrhy do podoby studie. Výsledky soutěže se mají uchazeči dozvědět v březnu. Předpokládaná cena investice v lokalitě Čtyři Dvory je 500 milionů korun. Na odměny pro soutěžící zamíří 2,7 milionu korun. (Zdroj: 19.12.2020 Mladá fronta Dnes – bar)
Protihazardní rejstřík
Ministerstvo financí zahájilo ostrý provoz rejstříku osob vyloučených z hazardních her. Jsou v něm například lidé pobírající dávky v hmotné nouzi nebo osoby v úpadku. O zápis do rejstříku mohou lidé požádat i sami. Zkušební provoz ministerstvo spustilo v polovině září. Lidi zapsané v rejstříku, kterých je nyní zhruba 195 tisíc, nesmí provozovatel hazardní hry pustit do herního prostoru. Díky tomuto rejstříku už nebude možné, aby peníze vyplacené na dávkách v hmotné nouzi končily v automatech, jak se to v mnoha případech dosud bohužel děje. Spuštění systému, který dokáže vyloučit ohrožené skupiny osob či patologické hráče z pokušení tvrdého hazardu, pomůže nejen jim, ale také jejich rodinám a nejbližšímu okolí. V Buděj(ovi)cích stále držíme nulovou toleranci k hazardu a žádnou změnu nepřipravujeme. Plošný zákaz je i v Brně a Jihlavě. Mezi další větší města s úplným zákazem patří například Frýdek-Místek, Havířov, Kolín nebo Chomutov. V roce 2018 se přidal Děčín. (Zdroj: 20.12.2020 ceskatelevize.cz – hop)
Kreativní průmysl v ČB
Zatím obsadili jen několik kanceláří v českobudějovickém IGY, už teď ale mají velké plány, jak udržet na jihu Čech mladé a nadějné specialisty z oboru informatiky. Plánují, že se v jednom z pater centra budou pod hlavičkou vývojářské společnosti Brilo Team scházet experti spojení s technologiemi s investory a také s vizionáři. Společně vytvoří nové komunitní IT centrum. „Uvědomili jsme si, že na jihu Čech nic podobného neexistuje a jihočeští informatici raději odcházejí do Prahy, kde mají větší možnosti. Společně s nimi tu chceme udržet investory nebo je sem nalákat odjinud. Ti přinesou návrhy na projekty a my je s naším týmem pomůžeme rozjet,“ vysvětluje technologický ředitel Brilo Teamu Tomáš Kocifaj.
Momentálně zde pracuje 18 odborníků, ale přibývat mají další. Příští rok chce společnost rozšířit svůj tým o 15 expertů. „Zájemců je poměrně dost. Máme pro ně práci prakticky ihned, a pokud se mezi nimi objeví nadaní jedinci, vrcholoví manažeři v IT službách se o nich určitě dozvědí. Mohli by tak přilákat další investory,“ podotýká marketingový ředitel společnosti Jakub Hladký.
Formující se skupinu specialistů ale čeká také spolupráce s budějovickým magistrátem, a to díky takzvaným hackathonům. Jedná se o akce, při nichž se skupina snaží na jednom místě vyřešit konkrétní zadání za pár dnů. Konkrétně si budou muset poradit třeba s úkoly spojenými s cestovním ruchem. „Zaměříme se také na četnost a smysluplnost investic do určitých míst. Město totiž nemá systém, jak posoudit, kolik projektů podobného zaměření je v lokalitě v přepočtu na počet obyvatel. Chybí také schopnost rychle reagovat na skutečný stav obsazenosti v sociálních službách,“ jmenuje Kocifaj.
V nejbližší době je čeká analýza největších problémů ve městě a na několik výzev, které se dají vyřešit pomocí informačních technologií, by se mohli v budoucnu zaměřit. Pomoci by v tom měl komunitní charakter pracovního týmu. Vedení společnosti chce dbát na to, aby celá skupina fungovala jako jeden organismus, který si bude všechny postupy a procesy řídit částečně sám. „Stojí to na myšlence, že vývojáři jsou často schovaní v kancelářích a nemají prostor, kde by spolu mohli své pracovní úkoly probírat. Ale nemělo by to být jen centrum, kde budou řešit pouze práci, takže tomu bude odpovídat i zázemí. S kolegy plánujeme také celou řadu aktivit mimo kancelář,“ přibližuje Hladký. (Zdroj: 19.12.2020 Mladá fronta Dnes – Michal Bělský)
Soumrak boreliózy: V Českých Budějovicích se testuje jedinečná vakcína
Je potěšující číst takto nadepsanou zprávu. Následky lymské boreliózy a klíšťové encefalitidy si každoročně vybírají stovky obětí, zatímco medicína ve spolupráci s vědci neúnavně pokračuje v hledání způsobů, jak nerovný boj s klíšťaty vyhrát. Další velký krok k cíli nedávno učinili američtí odborníci z předního farmaceutického koncernu Sanofi, když vyvinuli zbrusu novou vakcínu proti lymské borelióze. Ta by měla podle dosavadních výsledků, které Američané nashromáždili ve spolupráci s našimi vědci z českobudějovického Biologického centra, dosahovat 100% úspěšnosti. Uvedení nové látky do medicínské praxe by znamenalo, že bychom se v budoucnu mohli účinně chránit proti oběma nemocem, přenášeným klíšťaty.
Ověřování vakcíny v Českých Budějovicích probíhalo asi čtyři měsíce. Naši parazitologové dostali k dispozici čtyři látky určené k testování, přičemž neměli možnost předem si ověřit, která je ta pravá. Následně je všechny aplikovali hlodavcům, u kterých proběhla protilátková odpověď. Pak už jen stačilo nechat na myších nasát nakažená klíšťata a zaznamenávat průběžný stav. Právě české výsledky mimořádné úspěšné studie jako by korunovaly práci amerických vědců, kteří na vakcíně proti lymské borelióze pracují desítky let.
Před 22 lety uvedli na trh svou první vakcínu, která se kvalitám současné látky ani nepřibližovala, ale v boji proti nemocem přenášeným klíšťaty přesto představovala důležitý mezník. Hlavní nevýhodou původní látky byla skutečnost, že fungovala výhradně na jediný druh borelií, který byl na evropském kontinentu poměrně vzácný, a tudíž pro evropské pacienty nepoužitelný. Vakcína navíc vyvolávala autoimunitní reakce a poměrně malou protilátkovou odpověď. Právě potřeba častého revakcinování pacientů byla zároveň tím hlavním důvodem, proč byla látka roku 2002 stažena.
Naopak u nové vakcíny byla většina kritizovaných problémů vyřešena a ochranný potenciál dotažen na maximum. Látka dokáže čelit hned sedmi typům borelií, účinnost je zaručená a komplikace s autoimunitními reakcemi u ní už nehrozí. O to větší poctou i reklamou pro české vědce bylo, když měli možnost výsledky potvrdit i prezentovat. Ostatně nebyli vybráni náhodou. Jsou to právě schopnosti a technologická vybavenost jihočeských parazitologů, co Američany přimělo zvolit si pravděpodobně jedinou laboratoř v Evropě, která je schopna provádět přenosy evropských borelií z evropských klíšťat.
Nyní je na čase ověřit, zda bude obdobně fungovat u lidí. Pokud ano, půjde o mimořádný objev, který významným způsobem ovlivní boj proti závažným chorobám, přenášeným klíšťaty. Proces testování vakcíny nicméně ještě nějakou tu chvíli potrvá. Ještě rok dva se budeme muset po návratu z přírody prohledávat. Má to svůj dobrý důvod, protože v případě lymské boreliózy je čas rozhodující. (Zdroj: 16.12.2020 21. století – JAN MARTINEC)
S pozdravem a přáním úspěšného vstupu do nového roku
Ivo Moravec