puede drogarse con esomeprazol €45.27

47 let, vědec, člen komise rady města pro životní prostředí

jiri.kana@centrum.cz

Pochází z Ústí nad Labem, na vysokou školu zamířil po gymnáziu do Českých Budějovic, kde žije od roku 1995. Vystudoval zde Přírodovědeckou fakultu Jihočeské univerzity.

Pracuje v českobudějovickém Biologickém centru Akademie věd ČR, Hydrobiologickém ústavu a Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity (katedra biologie ekosystémů). Zabývá se výzkumem cyklů živin v povodích acidifikovaných horských jezer, zejména na Šumavě, ale také ve Vysokých Tatrách, dále přednáší na fakultě.

Mezi jeho zájmy patří pěší turistika, železnice, literatura a politika. A také pivo – věnuje se objevování a zkoumání světa piva a nových chutí.

 

Co máte na Budějovicích rád, jsou podle Vás něčím jedinečné?
Líbí se mi jejich neroztahanost, pěšky se lze rozumně dostat skoro všude. Za jedinečnou považuji místní univerzitu a její propojení s ústavy akademie věd. A Budějovice taky nejsou špatné na pohled, nejvíc se mi líbí části u vody.

Co byste si nejvíce přál v Budějovicích změnit?
V součinnosti s Jihočeským krajem zapracovat na zavedení skutečného a funkčního integrovaného dopravního systému, jehož součástí by byla i českobudějovická MHD. K užívání veřejné dopravy ve městě a jeho širším okolí by měla motivovat její funkčnost a dostatečná nabídka.

Proč jste se rozhodl kandidovat za HOPB?
Abych tak dal jasně najevo, že zajímat se o komunální politiku má smysl.

Jaká změna za volební období 2018-2022 Vám udělala největší radost?
Zavedení participativního rozpočtu, čímž se vtáhnou do hry aktivní lidé se zájmem o naše město, kteří koneckonců často vědí líp než my, co, jak a proč by se mělo realizovat, změnit nebo vylepšit.

Jak si představujete Budějovice v roce 2030?

  1. Jako Zelený chudobinec vyzdobený hesly o udržitelnosti, kterým se budou pěšky nebo na omlácených bicyklech ploužit lidé v otrhaných šatech, kteří svou nedobrovolnou askezí budou zachraňovat světové klima. Stejně jako bude vypadat okolní Evropa.
  2. Úplně stejně jako dnes. Uteče to strašně rychle, změny budou pomalé a nerevoluční (což je na jednu stranu dobře, ale na druhou stranu občané nic moc nepostřehnou a budou mít pocit, že se jim neservíruje dostatek změn) a my budeme řešit pořád to samé. Ale už bude hotová jedna celá dálnice mezi Prahou a Budějovicemi. Drobnou kuriozitou bude, že od Prahy bude končit v Písku, zatímco od Budějovic kousek za Chotovinami.
  3. Prosperující průmysl na okraji, špičkové služby soukromníků v centru, to vše plní městskou pokladnu, jejíž výdaje průběžně směřují jak do udržování „neviditelné“ nezbytné infrastruktury, tak do viditelnějšího vylepšování života ve městě. Město má vyřešené nakládání s odpady. Atraktivní a mezinárodně ukotvená univerzita láká mladé aktivní lidi s hlavami plnými dobrých nápadů, někteří se díky přitažlivosti Budějovic rozhodují tady zůstat, což zajišťuje dlouhodobější udržení a nárůst prosperity.