Od loňských krajských voleb má hnutí Občané pro Budějovice v osobě předsedy Ivo Moravce své želízko v ohni také v Zastupitelstvu Jihočeského kraje. V seskupení PRO JIŽNÍ ČECHY (STAN, HOPB a TOP 09) sice stanulo v opozici, nic to však nemění na možnosti prosazovat své zásady a upozorňovat na nepravosti i na krajské úrovni. Ne vždy se však lze ubránit údivu, jak to na kraji chodí.
Pro poslední zasedání krajských zastupitelů (23. 3. 2017) bylo připraveno 78 bodů, některé se však ještě před jednáním stahovaly a jiné tzv. na stůl přidávaly. Ještě než se stačila roztočit kola rokování, požádal Ivo Moravec o uctění památky zesnulého kardinála Miloslava Vlka minutou ticha.
Poté hejtman Jiří Zimola (ČSSD) sám navrhl zařazení bodu, kde by se spolu s náměstkem Jaromírem Slívou (ČSSD) pokusil zastupitelům vysvětlit, jak je to se stavbou jejich rekreačních chatek na Lipně a proč si je nestaví sami a musí jim je budovat člen představenstev řady jihočeských nemocnic Martin Bláha. Zimola se vysvětlovat pokusil. Zlobil se na některé „zlovolné a špatné“ novináře a opětovně tvrdil, že nic špatného neučinil a že všichni o jejich „developerském“ projektu věděli. Podle něj má teď opozice nepochybně velkou radost z toho, co se o něm píše, ale ODS odmítla, že by stála za vznikem mediální kauzy. Zimola po určité době přece jenom přiznal, že to byla politická chyba. Záhy ale zase tvrdil, že to, co se kolem toho děje, je politická taškařice a pochybení si neuvědomuje. Zjevně si nepamatoval, co řekl před pěti minutami. V jednu chvíli dokonce vypadl z role a téměř křičel. Ty, kterým prý nestačí jeho vysvětlení a mají pocit, že je co rozkrývat, vyzval, aby podali trestní oznámení. Protentokrát se dočkal doporučení od PRO JIŽNÍ ČECHY, aby zvážil své setrvání ve funkci.
Otazníky se nebezpečně vznášely také nad hejtmanovým kamarádem z Nové Bystřice Bláhou, který k příjmům z podnikání má odhadem ještě miliony ročně za působení v jihočeských nemocnicích, přičemž zvládá i dohlížet na stavbu čtyř domů. A protože ani krajští zastupitelé nevědí, kolik milionů jeho nemocniční žold činí, vedení kraje nakonec přislíbilo, že odměny členů představenstev jihočeských nemocnic budou brzy zveřejněny. Prý to není problém. Je tedy s podivem, proč se tak neděje už dávno.
O poněkud překvapivou peripetii se postaralo ANO, když předseda jeho klubu a českobudějovický primátor Jiří Svoboda požádal na doporučení Radky Maxové (ANO) o přerušení jednání. V tu chvíli opozice vesměs netušila, co se chystá. Až po dvou hodinách se koaličníci začali trousit jak švábi na pivo a předložili návrh usnesení:
Zastupitelstvo Jihočeského kraje
- z morálního a etického hlediska považuje ze nepřijatelné, aby člen představenstva organizace zřizované krajem budoval nemovitosti pro vrcholové představitele JčK.
- doporučuje na nejbližším jednání rady kraje zabývat se personálními změnami ve vedení jihočeských nemocnic.
Hlasování proběhlo odděleně a ani jedna z částí usnesení neprošla. Miroslav Joch se jako jediný z ČSSD zdržel, hoši za Jihočeši 2012 nebyli v hlasování jednotní a komunisti, tak jako vždy, Zimolu podrželi. A tak se Zimolovi podařilo podržet i kamaráda Bláhu. První díl remaku Chalupářů skončil. Pokračování příště – 11. května nebo dříve.
Následně se už konečně mohlo začít jednat k věci. PRO JIŽNÍ ČECHY přispělo svými hlasy ke schválení různých dotací od kultury po sport. Předseda HOPB Ivo Moravec zároveň navrhl, aby se žádosti mohly podávat jen elektronicky a nemusely se posílat hromady papíru ještě duplicitně v obálkách. Vedení kraje slíbilo, že se tím bude zabývat.
PRO JIŽNÍ ČECHY podpořilo i tzv. kotlíkové dotace na výměnu starých kotlů za nové a k přírodnímu prostředí šetrnější. Pořád lepší než nedávný nápad ministra Richarda Brabce s kontrolou domácích topenišť a tím prolomením domovní svobody, na což už je podaná ústavní stížnost.
Na stůl byl dodán také materiál týkající se projektu s názvem Specifický informační a komunikační systém a související infrastruktura pro Jihočeský kraj. Jednalo se o zavedení energetického managementu, jehož cílem by byla úspora energií a snižování energetické náročnosti budov v majetku a ve správě Jihočeského kraje. Záměr sice bohulibý, avšak velké ALE se skrývalo za výší nákladů za nákup softwaru a jeho údržbu, vypočtenou na 100 milionů korun! Nepřesvědčivý byl argument předkladatelů, že kraj to bude stát „jen“ 15 milionů a ostatní dodá EU. Ty hříšné peníze, ať už pocházejí odkudkoliv, přeci musel někdo vydělat! A tak i Ivo Moravec, ač je pro úspory a šetrné hospodaření, nemohl pro tento návrh hlasovat, čímž toto usnesení neprošlo o jeden hlas.
Na programu bylo i zvýšení mezd řidičům autobusů, které nařídila vláda, aniž by přemýšlela, kde na to kraje vezmou peníze. Pro Jihočeský kraj to znamená navýšení prostředků na dopravní obslužnost o 50 milionů korun. Hejtman Zimola zastupitele informoval, že podle právního rozboru, který si Jihočeský kraj nechal vypracovat, k narušení rovné soutěže nedojde. A protože není jisté, zda se neobjeví i právní rozbor s opačným názorem a hlavně, nelze akceptovat přenášení rozhodnutí státu na samosprávné kraje, také v tomto případě pro to Ivo Moravec nehlasoval. Podpořil ale grantové opatření s alokací 50 milionů korun na letošní opravy místních komunikací pro obce do 3 000 obyvatel, byť se nedočkal uspokojivé odpověděli, proč byla stanovena hranice právě 3 000 obyvatel.
Předseda HOPB zároveň požádal, aby se krajské vedení zamyslelo nad stávajícími pravidly dotačních programů, která by měla být pro žadatele přívětivá. Dočkal se slibu, že tentokrát dokonce i opozice bude připuštěna do pracovní skupiny pro budoucí úpravu pravidel.
Říká se, že konec dobrý, všechno dobré. Průběh uplynulého jednání zastupitelstva potvrdil, že v případě Jihočeského kraje pod současným vedením ČSSD s ANO a Jihočechy 2012 a s tichou podporou KSČM se to říct nedá.