Podle hnutí Občané pro Budějovice je čistota města a tím i kvalita a kultura života v něm zodpovědností všech obyvatel. Potěšitelné je proto zjištění, že občané Českých Budějovic příkladně třídí elektroodpad. Vyplynulo to z Certifikátu k Enviromentálnímu vyúčtování za rok 2013, který nyní obdržela radnice od neziskové společnosti ASEKOL, která celostátně zajišťuje sběr a recyklaci vytříděných elektrozařízení.
„Studie této firmy posuzuje celý systém zpětného odběru CRT televizorů, počítačových monitorů a drobného elektrozařízení, hodnotí jejich sběr, dopravu a zpracování až do okamžiku finální recyklace. Výsledky jsou prezentovány jako spotřeba energie, surovin, emise do ovzduší, vody a produkce odpadu. Jednoznačně prokazuje, že zpětný odběr elektrozařízení má nezanedbatelný dopad na životní prostředí. Také certifikát, který jsme nyní obdrželi, konkrétně vyčísluje, o jaký přínos pro životní prostředí se zasluhují občané našeho města tím, že odevzdávají vysloužilé elektrospotřebiče k následné recyklaci, k čemuž slouží i naše sběrné dvory,“ uvedl českobudějovický primátor Juraj Thoma.
Certifikát Environmentálního vyúčtování společnosti ASEKOL uvádí, že českobudějovičtí občané v loňském roce vytřídili 5 317 televizí, 2 172 monitorů a 84 134,57 kg drobných spotřebičů. Tím v konečném důsledku uspořili 3 175 MWh elektřiny, 166 931 litrů ropy, 13 657 m3 vody a téměř 113 tun primárních surovin. Navíc přispěli ke snížení emisí skleníkových plynů o 679 tun CO² ekv. a zamezili produkci 2 726 tun nebezpečných odpadů.
„Pakliže si uvědomíme, že například osobní automobil vyprodukuje za rok provozu v průměru 2 tuny skleníkových plynů a na jednu čtyřčlennou domácnost připadá roční spotřeba 2,2 MWh elektrické energie, jsou to bezesporu impozantní čísla. Proto všem našim občanům, kteří zodpovědně třídí a přispívají tak k ochraně našeho životního prostředí, náleží uznání a poděkování,“ dodal Juraj Thoma.