Téměř 214 tun elektrospotřebičů odevzdali obyvatelé Českých Budějovic v uplynulém roce k následné recyklaci, čímž se nemalou měrou zasloužili o ochranu životního prostředí. Vyplývá to z Certifikátu environmentálního vyúčtování, který nyní obdrželo vedení města od společnosti ASEKOL.
„Vloni naši občané odevzdali k recyklaci 5 630 televizí, 1 459 monitorů a 72 041,33 kg drobných spotřebičů, jako jsou například mobilní telefony. Environmentální vyúčtování neziskové společnosti ASEKOL, s kterou město spolupracuje, nám poskytlo i přehled o tom, kolik elektrické energie, ropy, uhlí, primárních surovin či vody se podařilo díky recyklaci vysloužilého elektra ušetřit. Víme také, o jaké množství se snížila produkce skleníkových plynů CO2 nebo nebezpečného odpadu,“ uvedl první náměstek českobudějovického primátora Ivo Moravec (HOPB).
V konkrétních číslech představuje českobudějovický účet úspory 2 843,52 MWh elektřiny, 144 827,96 litrů ropy, 12 244,66 m3 vody a 102,59 tun primárních surovin. V případě snížení emisí skleníkových plynů se jedná o 615,94 tun CO2 ekv. a u produkce nebezpečných odpadů o 2 421,09 tun.
„Výsledek studie jednoznačně prokázal, že zpětný odběr elektrospotřebičů má nezanedbatelný pozitivní dopad na životní prostředí. Když si uvědomíme, že recyklace běžných 100 televizorů uspoří spotřebu elektrické energie pro domácnost až na 4 roky nebo ušetří přibližně 400 litrů ropy potřebných až k sedmi cestám do Chorvatska, jsou to impozantní čísla. Zpětný odběr přispívá i k surovinové bezpečnosti, neboť například bez kovů vzácných zemin -lanthanoidů by všechny ty přístroje nemohly fungovat. Město se proto snaží vytvářet co nejlepší podmínky pro důsledné třídění i této kategorie komunálního odpadu, k čemuž slouží sběrné dvory, ať už stabilní či mobilní a nově i speciální kontejnery na drobnější elektrospotřebiče. Dík tedy patří všem, kteří tříděním zásadně přispívají k ochraně životního prostředí,“ dodal Ivo Moravec.