Sociální práce v terénu je nejdůležitější způsob, jak se dozvídat aktuální informace a jak přímo nabízet pomoc lidem, kteří o ni stojí – to se od stolu na radnici dělat nedá. Je důležité proto podporovat jednotlivce a organizace, kteří mají zájem v terénu pracovat. Město svou pozicí (přerozděluje peníze) a politikou (určuje směr) může mnohé ovlivnit, včetně toho, jak a kam směřovat péči o tyto lidi a lokality a může na toto poskytovat finanční prostředky.
Sociální práce se neobejde ani bez patřičné odbornosti. Pokud budeme přistupovat k řešení problémů se soužitím amatérsky a nepromyšleně, budeme pořád v kruhu a situace se v mnohém nezlepší. Tuto pomoc je však důležité odborně vést a poskytovat důležitou morální i finanční podporu pro co možná největší útlum současných problémů a být dobře připraven na problémy, které se předvídat dají. V této oblasti čeká město hodně výzev a bez vzájemné spolupráce jim budeme těžko čelit.
V minulosti se v této oblasti mnohé podařilo, vyzkoušelo s většími či menšími úspěchy, ale je důležité stále v této činnosti nepolevovat a stále se nechávat inspirovat úspěchy odjinud nebo nacházet vlastní cesty, jak zlepšovat soužití všech obyvatel v našem městě. Kdo nic nedělá, nic nezkazí, ale také ničemu a nikomu nepomůže. Úkolem města tedy je, aby pomáhalo těm, kteří o pomoc stojí, a to prostřednictvím služeb a lidí, kteří pomáhat chtějí a umějí.
Tomáš Chovanec, projektový manažer,
člen sociální komise rady města
Z PROGRAMU HOPB NA TÉMA SPOKOJENÝ ŽIVOT:
Jsme přesvědčeni, že prvotní záchrannou sítí pro každého má být především rodina a veřejné instituce mají nastupovat až ve chvíli, kdy se dotyčný už nemá kam obrátit. V sociálních službách proto například upřednostňujeme terénní práci, kdy uživatelé mohou zůstávat v domácím prostředí, před ústavní.
VE VOLEBNÍM OBDOBÍ 2010-2014 SE NÁM PODAŘILO PROSADIT:
– konec hazardu podporujeme dlouhodobě a jednomyslně; díky nám byly přijaty vyhlášky zakazující nejprve výherní hrací přístroje a posléze veškeré sázkové hry; zabránili jsme rovněž pokusu o částečný návrat hazardu do města
– bezpečná cesta do škol prostřednictvím dobrovolníků na přechodech plní dvojí účel – děti jsou bezpečnější, starší lidé se zase mohou aktivně zapojit do prospěšné činnosti
– zákaz podomního prodeje chrání seniory před různými „šmejdy“ zneužívajícími jejich důvěřivosti
– posílení bezpečnosti na Máji – návrat k obvodním hlídkám, zavedení asistentů prevence kriminality, přiblížení sociálních pracovníků občanům pomocí detašovaných pracovišť
– Komunitní centrum Máj – vybudování a uvedení do provozu
– veřejné práce pro dlouhodobě nezaměstnané
– lůžka pro nemocné Alzheimerovou chorobou byla vybudována v nové budově Na Zlaté stoce a také v Domově pro seniory Máj
– mapa bezbariérových přístupů ve městě
– snazší komunikace s radnicí: vylepšení internetových stránek města o Bludný kámen – průvodce občana radnicí, komunikace přes Facebook
– hlas moudrosti i mládí – zřízení seniorského senátu a studentského parlamentu
PRO ROKY 2014-2018 CHCEME:
Držet a podporovat Rozvojový plán sociálních služeb. Jednoznačnou prioritou je pokračování a plnění cílů komunitního plánu rozvoje sociálních služeb na území města v návaznosti na aktuální potřeby v sociální oblasti ze strany požadavků občanů a nestátních neziskových organizací.
Vytvoření páteřní sítě poskytovatelů sociálních služeb a zajištění jejich financování na několik let dopředu. Z rozpočtu města budou vyčleněny finanční prostředky mimo grantové schéma, z nichž budou tyto služby na základě výběrových řízení přerozděleny. Hlavním smyslem této změny je garance finančních prostředků pro poskytovatele na několik let dopředu.
Navýšení finančních prostředků pro poskytovatele sociálních služeb.Vzhledem k současnému trendu decentralizace přerozdělování finančních prostředků bude nutné plynule navyšovat finanční prostředky pro poskytovatele sociálních služeb na území města.
Komunitní centrum Máj – vyhodnocení činnosti a výsledků působení organizací a celkového fungování centra. Klíčové pro činnosti v Komunitním centru bude vytváření takových podmínek, které budou minimalizovat problémy v soužití různých sociálních skupin obyvatel a budou poskytovat potřebné služby všem občanům na sídlišti Máj.
Rozšíření využití volných sportovišť v rámci škol pro širokou veřejnost.Na základě zkušeností s pilotním projektem na ZŠ Máj I budeme podporovat využívání školních hřišť pro veřejnost pro smysluplné využívání volného času v odpoledních hodinách i na jiných základních školách ve městě.
Pokračování aktivní propagace neziskového sektoru prostřednictvím různých komerčních i nekomerčních akcí, kde město vstupuje do projektu jako partner nebo přebírá záštitu nad různými akcemi nestátních neziskových organizací.
Zabráníme návratu hazardu do města. Zastupitelé HOPB jednomyslně prosadili zákaz hazardu a nepřipustí jeho návrat ani v budoucnosti.
Asistenti prevence kriminality se velmi osvědčili na sídlišti Máj, proto chceme rozšíření jejich činnosti i do dalších částí města. Připravili jsme zvýšení jejich počtu o další čtyři v následujících šesti měsících. Prioritou bude zajištění finančních prostředků, ať již z národních zdrojů nebo i rozpočtu města.
Prevence na školách. V preventivních programech využijeme nejenom strážníky městské policie, ale i asistenty programu prevence kriminality a specialisty z řad Policie České republiky.
Větší bezpečnost seniorů. Prosadili jsme nařízení zakazující podomní prodej, který „šmejdi“ využívají k okrádání důvěřivých seniorů. Dále chceme starším občanům poskytovat technickou pomoc k základnímu bezpečnostnímu zajištění bytů či domů seniorů.
Zapojení aktivních občanů. Námi zavedené hlídání přechodů dobrovolníky v rámci bezpečnější cesty do škol chceme dále rozšířit. Rozmístění občanských hlídek bude nadále koordinováno podle požadavků ředitelů škol a nově i školských rad, ve kterých mají své zastoupení i rodiče žáků.