V pondělí 3. září výjimečně až od 10.00 hodin se na českobudějovické radnici uskuteční zasedání zastupitelstva města. Pro občany je to zároveň poslední příležitost před nadcházejícími komunálními volbami zúčastnit se veřejného jednání i přispět svými názory a podněty. Nejsilnější opoziční hnutí Občané pro Budějovice, které preferuje spoluúčast veřejnosti na řízení města, už před rokem zpracovalo a na svých webových stránkách zveřejnilo pravidla pro vystoupení občanů na zasedání zastupitelstva města. Jedná se o jasný přehled, který nahrazuje nutnost složitě hledat v jednacím řádu zastupitelstva, za jakých okolností mohou občané předkládat své návrhy, podněty a připomínky. Vzhledem k tomu, že stávající vedení města dosud neakceptovalo žádost českobudějovického zastupitele a předsedy HOPB Ivo Moravce, aby tento přehled poskytlo občanům i prostřednictvím oficiálního webu města, nabízíme jej veřejnosti touto cestou znovu.
Podle navrženého programu jednání by se bod vystoupení občanů měl i tentokrát uskutečnit od 13.00 hodin. Přijďte nám říct, co by se podle Vašeho názoru mělo v našem městě učinit, aby se nám tu žilo lépe! Za HOPB můžeme slíbit, že Vám budeme bedlivě naslouchat.
KDO MŮŽE NA ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA MĚSTA VYSTUPOVAT:
- fyzická osoba, která dosáhla věku 18 let, je státním občanem České republiky a je ve statutárním městě České Budějovice hlášena k trvalému pobytu
- fyzická osoba, která dosáhla věku 18 let a vlastní na území města nemovitost
- fyzická osoba, která dosáhla věku 18 let, je cizím státním občanem a je ve statutárním městě České Budějovice hlášena k trvalému pobytu, stanoví-li tak mezinárodní smlouva, kterou je ČR vázána a která byla vyhlášena.
O vystoupení občana, který nesplňuje ani jednu ze zákonných podmínek, rozhodne zastupitelstvo hlasováním.
K ČEMU SE MOHOU OBČANÉ VYJADŘOVAT :
- k projednávaným bodům programu zastupitelstva města v rámci diskuze; program a projednávané materiály jsou k dispozici šest dní před zasedáním na webových stránkách města
- k tématům, která nebyla součástí programu zasedání zastupitelstva (podněty, připomínky, žádosti ) v rámci bodu „Vystoupení občanů“, jenž je na programu od 13.00 hodin.
KDY MŮŽE OBČAN V DISKUZI VYSTOUPIT:
Občan může vystoupit po udělení slova primátorem (předsedajícím). V diskuzi k projednávaným bodům programu až po členech zastupitelstva města. Pořadí, v jakém budou občané vystupovat, se stanovuje podle data a času odevzdání přihlášky nebo přihlášení se do diskuze.
DÉLKA DISKUZNÍHO PŘÍSPĚVKU:
Vystoupení každého řádně přihlášeného občana je stanoveno v rozsahu 5 minut, a to jedenkrát k pojednávanému bodu, přičemž občan může na vyzvání primátora (předsedajícího) ještě reagovat na dotazy vznesené členy zastupitelstva města k jeho vystoupení.
V úvodu svého vystoupení sdělí občan své jméno a příjmení, adresu trvalého bydliště, popřípadě v jaké záležitosti chce vystoupit.
PODÁNÍ PŘIHLÁŠKY:
Občan, který chce vyjádřit své stanovisko k projednávanému bodu programu a nebo v bodu „Vystoupení občanů“, vyplní písemnou přihlášku, kterou obdrží v předsálí zasedací místnosti zastupitelstva v budově radnice na náměstí Přemysla Otakara II. Přihlášku lze podat kdykoliv v průběhu jednání.
PŘIHLÁŠKA DO DISKUZE OBSAHUJE TYTO ÚDAJE:
- jméno a příjmení
- adresa trvalého bydliště
- název bodu programu nebo záležitosti, ke které chce občan vystoupit