„Projekt je zaměřen na začlenění handicapovaných osob do života ve městě, podporu cestovního ruchu a zvýšení kreditu města i v zahraničí. Tělesně postižení občané mají k dispozici mapu se základními informacemi o dostupnosti jednotlivých míst, kterou si mohou stáhnout z oficiálních internetových stránek města a nebo zdarma vyzvednout v Turistickém informačním centru magistrátu na náměstí Přemysla Otakara II.,“ uvedl českobudějovický primátor Juraj Thoma.
Město rovněž navázalo na více než desetiletou tradici úspěšné akce s názvem Překročme bariéry. „Jde o setkání handicapovaných a zdravých dětí, které společně prožijí zábavný den při soutěžích a hrách a spontánně tak překračují bariéry vzájemného ostychu a nacházejí cestu k porozumění. Součástí programu jsou i pěvecká, taneční nebo hudební vystoupení handicapovaných dětí či divadelní představení. Vloni se do akce zapojilo zhruba 600 dětí, z toho asi 360 dětí z osmi speciálních zařízení v Českých Budějovicích a okolí,“ řekl Juraj Thoma.
Také při rekonstrukcích městských domů se myslí na bezbariérový přístup do objektů všude tam, kde to technické podmínky umožňují. Správa domů s.r.o. spravuje pro statutární město České Budějovice celkem 74 bezbariérových bytů, které handicapovaným dává do pronájmu na základě doporučení odboru sociálních věcí magistrátu. „To, že ve všech třech budovách magistrátu je bezbariérový přístup zajištěn prostřednictvím vysokozdvižných plošin, považujeme už za samozřejmost. Klademe však důraz i na to, aby pracovníci magistrátu komunikovali se zdravotně znevýhodněnými občany v maximální míře formou osobního jednání s tlumočníkem, v případě nevidomých za účasti osobního asistenta. Na oddělení sociální pomoci máme také pracovnici, která zajišťuje tlumočení pro neslyšící,“ dodal Juraj Thoma.