Budějovický Majáles a Galerie současného umění a architektury. Dva kulturní fenomény, které svým významem dalece přesahují hranice Českých Budějovic. Jedná se přitom o dva zdánlivé protiklady: na jedné straně bezplatná pouliční zábava, na straně druhé výstavní síň představující jihočeskému „maloměstu“ světové umělce. Lze ovšem tvrdit, že opak je pravdou v obou případech.
Organizátoři majálesu dokáží masovému publiku dodat tu nejvyšší kvalitu a naopak galerie ze zdánlivě elitních akcí dokáže vytvářet široce přístupné události, přičemž zejména přednášky o současné architektuře praskají ve švech. Majáles dokáže svým programem, který není omezen jen na večer, přilákat široké věkové a sociální spektrum návštěvníků. Na nesmírně oblíbené vzdělávací pořady v galerii pravidelně docházejí skupiny předškoláků, školáků a studentů, čímž jim je rozšiřován pohled na umění a tříben osobní vkus.
Mladí spolupracovníci galerie navíc připravili vzdělávací program pro děti o architektuře, který je nutné podpořit, pokud chceme postupně kultivovat městské a příměstské prostředí, v němž se denně pohybujeme. Podobně majáles aktivizuje mladé, vzdělané lidi, kteří si mohou vyzkoušet – a dosud se jim to dařilo – jaké to je organizovat akci pro ostatní a nést za něco skutečnou odpovědnost.
Jak majáles, tak galerie v posledních letech významně ovlivnily veřejnou diskusi o životě ve městě, o současné architektuře, veřejném prostoru i pojetí dopravy, zkrátka celkové kultuře života. Vedle těchto multiplikačních efektů jsou majáles i galerie skutečnými značkami města, které si musíme doslova hýčkat. Pokud se chceme poměřovat, či zatím spíše inspirovat dynamickým rozvojem například v Linci, musíme alespoň tyto dvě „instituce“ podporovat, a to zdaleka nejen finančně.
Vlastně mnohem důležitější je přihlášení se k těmto dvěma aktivitám v rovině ideové a politické, kdy zástupci města musejí deklarovat, že se jedná o klíčové pilíře místní kultury, i když si to osobně nemusejí myslet, nebo jim zcela rozumět. Ba co více, obě aktivity je nutné neúnavně zviditelňovat jak pro obyvatele Budějovic, tak směrem do zbytku republiky a do zahraničí. Lákat k nám turisty jen na Budvar a koněspřežku dnes už bohužel nestačí. A pokud nebudeme naopak místním obyvatelům aktivně nabízet ambiciózní kulturu, půjdou za ní jinam, a tak zbytečně odnesou své peníze, svůj zájem i svoji kreativitu.
Právě kreativní podhoubí Českých Budějovic je přitom stále mohutnější a naše město se stává pro inteligentní a tvořivé lidi lákavým místem, kde stojí za to žít – a které tak svou přítomností na oplátku sami obohacují. Pokud totiž chceme ve městě stavět dobré domy, potřebujeme k tomu dobré architekty, typické zástupce konzumentů kultury, kterou nabízí městská galerie i majáles. Nejsou to však zdaleka jen architekti, pro něž jsou tyto aktivity lákavé. Učiňme z kulturních institucí a aktivit oblast, v jejímž lesku se budou chtít prezentovat i jiné elitní profese – lékaři, vědci, technici, špičkoví manažeři či kultivovaní politici! Ty všechny přeci potřebujeme proto, aby se nám všem v našem městě dobře žilo.
Hynek Látal, vysokoškolský pedagog,
předseda kulturní komise rady města
Z VOLEBNÍHO PROGRAMU HOPB NA TÉMA KULTURA:
České Budějovice jsou stále více vnímány jako kulturní centrum nejenom v Jihočeském kraji, ale v celé České republice, a to jak z pohledu návštěvníků, tak i organizátorů kulturních akcí. Kultura přestala být díky Občanům pro Budějovice otloukánkem, pouhým „nadstandardem“, který ostatní politici berou jako nutné zlo a nikoli jako fenomén, který utváří svět kolem nás.
PODAŘILO SE NÁM:
– bohatá kulturní nabídka: díky zaměření grantů se ve městě konají krátkodobé i dlouhodobé akce, jichž se zdarma mohou účastnit všichni jeho obyvatelé (škála akcí sahá od letního hudebního oživení parkoviště na Sokolském ostrově a parku u Slávie až po náročnější taneční představení v historickém centru města)
– velké akce s celorepublikovou prestiží: Budějovický Majáles, Krajinské korzo, Budějovický půlmaraton
– navázání spolupráce s Jihočeskou univerzitou (oživení kampusu i pro obyvatele přilehlých sídlišť, Vítání prváků se může stát podzimní protiváhou jarního majálesu)
– podpora Galerie současného umění: špičkové výstavy a akce se zaměřením na architekturu
– podpora Studentského kostela jakožto nového kulturního a společenského prostoru
– rozvoj Jihočeského divadla: majetková stabilizace (zakoupení dosud jenom pronajaté budovy), modernizace a rozšíření vnitřních prostor
V DALŠÍCH LETECH CHCEME POKRAČOVAT V BUDOVÁNÍ OBRAZU ČESKÝCH BUDĚJOVIC JAKOŽTO MĚSTA S KVALITNÍ KULTUROU SE ZAMĚŘENÍM NA INOVATIVNÍ POTENCIÁL PROJEVŮ SOUČASNÉHO UMĚNÍ V NEJRŮZNĚJŠÍCH OBORECH:
Další rozvoj veřejně přístupných akcí všech žánrů. Jednodušší administrativní cesta k pořádání akcí ve veřejném prostoru a širší užívání stávajících i nových prostorů a objektů v majetku města.
Oživení a kultivování Domu kultury Slávie a jeho okolí. Budeme hledat finanční zdroje pro celkovou rekonstrukci a případnou dostavbu Slávie tak, aby zde mohl být umístěn orchestr Jihočeské komorní filharmonie a široké spektrum dalších společenských akcí. Dům kultury Slávie bude nadále a lépe sloužit rozmanité spolkové činnosti.
Rekonstrukce Domu umění. Celý dům by měl sloužit současnému umění v jeho rozmanitých podobách, v přízemí může vzniknout kavárna a knihkupectví, zaměřené na literaturu o umění.
Revitalizace parku Háječek a letního kina. Další úpravy parku s cílem jeho většího otevření k pořádání kulturních a společenských akcí. Zachování provozu letního kina, které může sloužit současně pro jiné open air aktivity – koncerty, taneční představení atd.
Rekonstrukce a oživení některých památek a objektů mimo historické centrum. Budeme jednat s vlastníky některých nevyužívaných objektů mimo historické centrum (např. bývalé kino Mír, podnik „Alžír“, slévárna Škoda či některé výrobní haly Koh-i-nooru) o jejich případném využití pro kulturní aktivity a zpřístupnění pro obyvatele z okrajových částí města.
Podpora vzdělávání v oblasti kultury na základních školáchprostřednictvím propojování základních škol a kulturních organizací. Při Galerii současného umění a architektury podpoříme připravený projekt Architektura a děti, zaměřený na vzdělávání dětí a mládeže od předškolního věku po studenty středních škol a gymnázií.
Zachování čtyř souborů Jihočeského divadla.