O tom, že představitelé hnutí ANO to s otevřeností při správě města nemysleli vážně, svědčí příklad z českobudějovické radnice. Více než rok totiž vzdorují požadavku hnutí Občané pro Budějovice, aby hlasování o projednávaných bodech na radě města bylo po jménech. Přitom nynější příklad z Ostravy dokládá, že veškeré argumenty proč to v Českých Budějovicích nejde, jsou pustými výmluvami.
„Už v závěru předminulého roku, kdy hnutí Občané pro Budějovice bylo součástí koalice, jsme v radě města navrhli hlasování po jménech. Otevřenost a průhlednost patřily od počátku vzniku našeho hnutí k prioritám a mnohé se nám pro jejich naplnění podařilo zrealizovat. Hlasování v radě po jménech jsme navíc považovali za jasný vzkaz našim občanům, že jsme si vědomi osobní odpovědnosti při správě města a že jsme zároveň připraveni se jim ze svého konání zodpovídat,“ připomněl zastupitel a předseda HOPB Ivo Moravec.
Opakovaný návrh HOPB však nenašel u tehdejších koaličních partnerů potřebnou odezvu. Dosud tedy platí, že veřejnost může najít na webu pouze číselný údaj o tom, v jakém poměru byl jednotlivý bod jednání rady schválen či neschválen, ale už se nedozvědí, kdo se za těmito čísly skrývá.
“Vzhledem k tomu, že v Ostravě nyní k hlasování po jménech na radě města přistoupili, vznesl jsem na zasedání českobudějovického zastupitelstva 14. 12. 2015 dotaz, zda se to už konečně plánuje i u nás. V písemné odpovědi mi pan primátor Jiří Svoboda z hnutí ANO předestřel celou škálu technických překážek, které by údajně bylo třeba řešit. V závěru svého dopisu píše: ‚Na Váš podnět se celou záležitostí zabývali i členové rady města dne 11. 1. 2016 s tím, že v současné době nejsou vhodné podmínky pro zavedení elektronického hlasovacího systému. Po zlepšení podmínek (dislokačních, technických, finančních) pro zavedení elektronického hlasování se bude na jeho zavedení pracovat.‘ Z vyjádření pana primátora tedy vyplývá, že možné řešení se opět odkládá na neurčito,“ uvedl Ivo Moravec. Aby zjistil, proč to v Ostravě jde a v Budějovicích nikoliv, obrátil se na kancelář ostravského primátora.
„Od zastupujícího vedoucího kanceláře primátora Mgr. Michala Bayera jsem se dozvěděl, že hlasování jedenáctičlenné rady zaznamenávají ručně a případné využití elektronického systému zatím jen zvažují. Praxe je tam tedy taková, že pokud jsou všichni radní pro, jména se nezapisují, a pokud je hlasování rozdílné, přítomná pracovnice organizačního oddělení zapíše konkrétní jména. Podstatné je rovněž to, že tímto zcela jednoduchým způsobem jmenovitého hlasování radnici nevznikly žádné dodatečné náklady. Příklad Ostravy tedy jasně prokazuje, že kde je vůle, tam se cesta najde. Naopak současná českobudějovická koalice ANO, ČSSD, ODS a KDU-ČSL evidentně postrádá vůli otevřít veřejnosti jak kdo hlasuje o správě našeho města,“ dodal Ivo Moravec.