Počátek vývoje přírodních zahrad je možné najít v devatenáctém století. Svůj rozkvět naštěstí zažívají i v současnosti, což se dá vnímat velmi pozitivně. Znamená to, že člověk neztratil respekt k přírodě, má snahu chránit životní prostředí a zdravý životní styl.
Oproti klasické zahradě s převládajícím zastoupením stále zelených a exotických dřevin je ta přírodní velmi pestrá a díky tomu je tady možné, stejně jako v přírodě, sledovat střídání ročních období a mnoho dalších zajímavostí. Navíc si můžeme přisunout rozmanitější přírodu až pod naše okna. A to třeba i v betonovém městě.
Jedna taková zpříjemňuje život obyvatelům sídliště Vltava. Má krásně voňavé jméno – „Zahrada u Dobromyslu“ a byla založena už před šestnácti lety. Pravidelně ji navštěvují nejen děti, ale pořádají se tam i praktické semináře pro dospělé. Sdružení Cassiopeia tam každoročně připravuje nejrůznější setkání, třeba Den dětí nebo Podzimní a Letní slavnosti, a to se všem moc líbí. V zahradě je sedm záhonů s květinami i zeleninou. Rodiče tak mohou svým potomkům ukazovat, jak roste mrkev, mák, hrách, řepa, len nebo další rostliny. Oblíbeným návštěvním místem je bylinková spirála, jejíž část se sklízí a suší a následně využívá v programech ekologické výchovy. Některé bylinky se nechávají vykvést, protože svými pestrými květy lákají do zahrady čmeláky a motýly.
„Zahrada u Dobromyslu“ není ojedinělá. Obdobně utvářenou zahradu je možné vidět i na dalších místech v sídlišti, například v Základní škole Bezdrevská nebo v Mateřské škole Františka Ondříčka. Zdá se, že se krásným přírodním zahradám v Budějovicích blýská na lepší časy. Pokud totiž vše dobře půjde, brzy vznikne další také v Mateřské škole Papírenská, a tak je myslím namístě připomenout si slova klasika Marka Tullia Cicera – Pod vedením přírody nemůžeme nikterak pochybit…