Na úvod jedno číslo: 20 241 632. Právě tolik korun putovalo v uplynulých deseti letech z městského rozpočtu na účet občanského sdružení HC České Budějovice. Kvůli množícím se pochybnostem ohledně hospodaření tohoto sdružení a právě s ohledem na skutečnost, že budějovická radnice je jedním z největších podporovatelů místního mládežnického hokeje (vedle přímé finanční podpory významně dotujeme také „ceny ledu“), se vedení města rozhodlo nechat účetnictví občanského sdružení prověřit auditorskou společností.
Ze zprávy kontrolorů mimo jiné nade vši pochybnost vyplývá, že někdejší vedení občanského sdružení neplnilo celou řadu svých povinností:
– nevedlo například průkaznou evidenci členské základny (není patrné, od kdy do kdy je kdo členem, k dispozici nejsou všechny členské přihlášky);
– v rozporu s vlastními stanovami nesvolávalo alespoň jednou ročně valnou hromadu, tedy setkání všech členů sdružení;
– účetnictví klubu vedlo v rozporu s platnou legislativou, takže není možné spolehlivě zjistit stav dlužných pohledávek;
– velmi laxně postupovalo vůči akciové společnosti HC MOUNTFIELD ve věci vymáhání pohledávek za postoupení hráčských práv.
Kontrolní zpráva se rovněž věnuje přesunu extraligového mužstva do Hradce Králové. Konstatuje, že podle sdělení viceprezidenta občanského sdružení HC České Budějovice se přestup sedmnácti hráčů z jihu na východ Čech uskutečnil bez vědomí jejich mateřského sdružení. (Nebyl náhodou někdejší šéf občanského sdružení Zdeněk Blažek v době přestupu hráčů předsedou představenstva HC MOUNTFIELD…?)
Je třeba podotknout, že uvedený přestup sedmnácti hráčů, kteří hokejově vyrostli v budějovických mládežnických týmech, měl proběhnout stejně jako jiné transakce na základě smlouvy mezi občanským sdružením a HC MOUNTFIELD. Pokud by tedy některý z hráčů přestoupil z HC MOUNTFIELD do dalšího klubu, mělo sdružení obdržet padesát procent finanční částky získané za postoupení hráčských práv.
Fanoušci budějovického hokeje ten příběh už bohužel dobře znají. K dalšímu přestupu sedmnácti hráčů skutečně došlo – z týmu HC MOUNTFIELD do týmu MOUNTFIELD HK. Tyto dva týmy, v jejichž představenstvu najdeme totožné osoby (Miroslav Schön, Roman Kainz, Karel Drbohlav), si každého z jihočeských hráčů prodaly za pět tisíc korun, polovina z přestupové částky pak náležela občanskému sdružení. K porušení smlouvy mezi HC České Budějovice a HC MOUNTFIELD tedy nedošlo. Za (mírně řečeno) problematickou však lze považovat právě neuvěřitelně nízkou sumu za přestupy. Při použití tabulkových cen Českého svazu ledního hokeje se totiž celkové finanční plnění za přestup sedmnácti jihočeských hráčů mělo údajně pohybovat na úrovni čtrnácti milionů korun. Vlivem účelové dohody obou hokejových Mountfieldů však občanskému sdružení náleží místo milionů pouze 17*2.500, tj. 42.500 korun.
Tolik zásadní zjištění kontrolní zprávy. Předpokládám, že i v letošním roce se občanské sdružení HC České Budějovice bude ucházet o dotaci z městského rozpočtu. Jednou z tradičních podmínek pro přiznání dotace na činnost klubu je, že žadatel „vytváří přímou mládežnickou základnu pro ligové týmy hrající dlouhodobě celorepublikovou soutěž – extraligu nebo 1. ligu“.
Na rovinu říkám, že pokud občanské sdružení bude chtít i nadále sloužit jako pokorný dodavatel špičkových hráčů pro hokejový tým v Hradci Králové a pokud sdružení povedou stejní lidé, kteří nebyli schopni zabránit milionovému tunelu (protože jinak se převod hráčských práv za směšně nízkou cenu opravdu nazvat nedá), pro dotaci HC České Budějovice rozhodně hlasovat nebudu.