Pracovitost, spolehlivost, výtečné organizační schopnosti, vzdělání a široký rozhled – to jsou vlastnosti, které navzdory jeho mládí na Davidu Slámovi oceňují jeho kolegové z hnutí Občané pro Budějovice.
„Více takových mladých lidí, jako je David,“ říká primátor Českých Budějovic Juraj Thoma. „Osvědčil se jako zastupitel i jako předseda dozorčí rada dopravního podniku. Cokoliv je třeba ‚odpracovat‘, tak všichni víme, že je na Davida spolehnutí.“ Proto také Občané pro Budějovice ve spolupráci s partnerským hnutím Starostové a nezávislí nominovali Davida Slámu na společnou kandidátku s TOP 09 do poslanecké sněmovny. Najdete ho na 15. místě.
„Nerad bych byl považován za Brouka Pytlíka, který rozumí všemu. Příklady mladých lidí, kterým politika zamotala hlavu (vzpomeňme na Kristýnu Kočí z VV), jsou dostatečným varováním. Přistupuji proto ke všemu s pokorou a s vědomím, že se neustále učím. Ale nedovedu si představit, že bych se nezajímal o to, co se děje kolem mne, a stál stranou. Usilovat o to, aby se měnily věci k lepšímu, aby se v našem městě, kraji i zemi žilo lépe, považuji za svou občanskou povinnost, jakkoli to zní nadneseně. A platí ovšem také, že cokoliv dělám pro občany, pro naše město i kraj, dělám vlastně i pro sebe – vždyť zde také žiju. A chci žít ve svobodné společnosti s otevřenou a fungující veřejnou správou, která občany neobtěžuje a nezatěžuje, ale pomáhá jim, když pomoc potřebují,“ vysvětluje své postoje David Sláma.
Narodil se v roce 1987, vystudoval Česko-anglické gymnázium v Českých Budějovicích (2007) a letos úspěšně dokončil studium hned na dvou vysokých školách – získal inženýrský titul na Fakultě národohospodářské Vysoké škole ekonomické v Praze a rovněž magisterský titul na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.
V současnosti je zaměstnán jako specialista financování v Kanceláři Svazu města a obcí ČR. Pracovní zkušenosti však získával už během studia u reklamní společnosti Good Agency jako team leader, kde se podílel na projektech a různých aktivitách v rámci cestovního ruchu.
V Českých Budějovicích působí jako člen kontrolního výboru zastupitelstva města a předseda dozorčí rady Dopravního podniku města České Budějovice, a.s. „V dopravním podniku se nám podařilo prosadit nový systém MHD s taktovými jízdními řády a páteřními linkami, který výrazně zefektivnil provoz městské hromadné dopravy. Podařilo se také prosadit rozšíření externích služeb podniku, ekonomickou konsolidaci a do budoucna se budeme snažit o zvýhodnění městské dopravy při minimálním omezení automobilové dopravy.“
Zájem o aktuální dění a politické přesvědčení ho v roce 2007 přivedly do Občanské demokratické strany, kterou v roce 2010 opustil, a stal se zakládajícím členem hnutí Občané pro Budějovice. „Členství v ODS rozhodně nepovažuji za nic, za co by se člověk pravicového zaměření měl stydět. Poznal jsem tam fajn lidi, kteří posléze zčásti vytvořili základ Občanů pro Budějovice, a také získal cennou zkušenost a náhled na to, jak politika fungovat nemá. Současný rozklad a propad ODS je toho zářným příkladem – když se politika promění v byznys a demokracie v diktát zákulisí, strana opustí program a pro své členy se stane jen výtahem k moci a penězům, občané to patřičně ‚ocení‘, protože nejsou hloupé stádo, co se nechá obelhávat. Jsem rád, že v Občanech pro Budějovice, které jsem zakládal, jsme se sešli lidé rozličného zázemí, minulosti, ale hlavně podobných postojů a názorů a zcela jiného vnímání politiky, než bylo popsáno v předchozích větách. Náš program garantujeme svými dobrými jmény a dobrou pověstí,“ stojí si David Sláma za svými názory.
A co by chtěl jako potenciální poslanec změnit či zlepšit (a o co již usiluje jako zastupitel Českých Budějovic)?
„Jihočeský kraj je velice rozmanitou oblastí s velkým inovativním ekonomickým, turistickým i podnikatelským potenciálem, aby však této příležitosti mohlo být využito, musí existovat v první řadě dobrá dopravní dostupnost (dálnice D3 a rychlostní silnice R3 a R4), efektivní veřejná správa (elektronický úřad) i podnětné podnikatelské prostředí (optimální vzdělanostní struktura, přiměřené daně a nízká administrativní náročnost). Tyto věci budu vždy hájit a prosazovat,“ vypočítává své priority David.
Mezi jeho záliby patří ekonomika a politika, jak je zřejmé z výše uvedeného, dále také turistika a cestování, ze sportu pak lyžování. „Každý z nás potřebuje čerpat energii, je proto nutné umět odpočívat a relaxovat. Já rád trávím volný čas na Šumavě, v létě turistikou, v zimě na běžkách či lyžích. Rád však navštěvuji i jiné kouty České republiky, jako například Moravu a její vinné sklípky. Připijme tedy společně na bohatou úrodu nápadů a cíl, aby se ČR stala republikou s přívlastkem,“ vyzývá s úsměvem David Sláma.
——————————————————————————————————————————————————————————————————————
Hnutí Občané pro Budějovice (HOPB) vzniklo v roce 2010 v reakci na zesilující vliv kmotra ODS Pavla Dlouhého a jeho spojenců na českobudějovickou a jihočeskou politiku. Hnutí tvoří jak zkušení politici, tak i lidé, kteří se předtím o politiku zajímali jen okrajově, až je vážnost situace přiměla zapojit se do veřejného dění osobně – jako je David Sláma. Všechny spojuje cíl dělat politiku „jinak“ – otevřeně, bez zákulisních her, poctivě a slušně.
Občané pro Budějovice (HOPB) vyhráli komunální volby 2010 v Českých Budějovicích a od té doby se jim podařilo zpřísnit a zprůhlednit systém veřejných zakázek i zlepšit komunikaci radnice s občany natolik, že České Budějovice jsou dávány jiným městům za vzor otevřenosti a také díky tomu na veřejných zakázkách dosáhly výrazných úspor ve výši 400 milionů korun.
Občané pro Budějovice také prosadili zákaz hazardu, nový přístup ke kultuře, která ve městě pod jejich vedením výrazně ožila, nový přístup k řešení veřejných prostranství (architektonické soutěže) a také prosazují rozvoj silniční infrastruktury (dálnice, právě dokončovaná zanádražní komunikace a další rozšíření sítě vnitroměstských komunikací) a zároveň i preferenci MHD a rozvoj cyklistické dopravy pod heslem, že centrum města má patřit lidem, nikoli autům.
Hnutí od svých počátků spolupracuje se Starosty a nezávislými (STAN), za něž byl loni zvolen do senátu ředitel Jihočeského divadla a člen HOPB Jiří Šesták. Nyní STAN na společnou kandidátku s TOP 09 pro předčasné volby do poslanecké sněmovny nominovalo tři Občany pro Budějovice – Františka Váchu na 2. místě, Davida Slámu na 15. a Jana Samohýla na 20. místě.