Českobudějovičtí občané jsou stále pilnější při odevzdávání starých a nepotřebných elektrospotřebičů, které slouží k následné recyklaci. Svědčí o tom aktuální Certifikát environmentálního vyúčtování od společnosti ASEKOL. Ta sleduje nejen počty navrácených televizorů, monitorů a drobného elektra, ale zároveň vyčísluje, o kolik elektrické energie, ropy, uhlí, primárních surovin či vody se díky recyklaci podařilo ušetřit.
„Tím, že občané našeho města vloni odevzdali k recyklaci celkem 6 281 televizorů, překročili výsledek z předešlého roku o 650 kusů. K tomu odevzdali ještě 1 398 monitorů a o další nárůst se zasloužili i v případě 72 913,13 kg drobného elektra, jako jsou například mobilní telefony. Výsledek vyúčtování opět jednoznačně prokázal, že zpětný sběr elektrospotřebičů má významně pozitivní dopad na životní prostředí. A tak všem, kteří dali šanci nepotřebné zboží recyklovat a využít tak suroviny v něm obsažené, patří bezesporu vřelý dík,“ zdůraznil českobudějovický zastupitel Ivo Moravec (HOPB).
Jak vyplývá z Certifikátu environmentálního vyúčtování společnosti ASEKOL, Českobudějovičtí v přepočtu přispěli k úspoře 2 962,76 MWh elektřiny, 148 026,23 litrů ropy, 12 795,93 m3 vody a 108,68 tun primárních surovin. Zároveň se díky recyklaci podařilo snížit emise skleníkových plynů o 646,50 tun CO2 a produkci nebezpečných odpadů o 2 520,12 tun.
„Tato jistě úctyhodná čísla potěší ještě víc, když si představíme, že například recyklace běžných 100 televizorů uspoří tolik elektrické energie, kolik spotřebuje domácnost během 4 roků. Zpětný sběr elektra a jeho následné využití navíc přispívá i k surovinové bezpečnosti, neboť například bez kovů vzácných zemin, takzvaných lanthanoidů, by všechny ty přístroje ani nebylo možné vyrobit,“ dodal Ivo Moravec.