
O čem se mluvilo, o čem se psalo? Zprávy z médií z uplynulého týdne pro vás jako vždy vybírá předseda našeho hnutí a náměstek primátora Ivo Moravec.
Nabídne sportovcům čtyři dráhy pro běhy na šedesát metrů, prostor zejména pro trénování skoků do výšky a do dálky. Nová stavba vyrostla v areálu Základní školy Oskara Nedbala na okraji sídlišť Šumava a Máj. Slavnostní otevření je naplánováno na 6. listopadu. Cena koridoru je 27 milionů korun. Práce trvaly osm měsíců. Škola bude mít také nové venkovní víceúčelové školní hřiště o rozměrech 45×24 metrů.
Nové developerské projekty vzniknou v Českých Budějovicích. Jeden bytový dům vyroste na sídlišti Šumava, druhý má stát na pražském předměstí. Oba nabídnou zhruba 140 nových bytů. Dům na sídlišti Šumava bude mít zeleň na střeše i na fasádě. Podle projektantů jde o první dům tohoto typu v jižních Čechách. Na jeho střeše by mohli mít obyvatelé bytů malé zahrádky.
Výstavba v záplavovém území?
Obyvatelé Javorové ulice v Budějovicích podali trestní oznámení. Vadí jim stanovení záplavového území, které podle nich nebylo v souladu se zákonem. Kvůli výstavbě u Malše se bojí, že příští povodeň bude ničivější. Na zdi jednoho z domů je dodnes možné vidět, kam až sahala hladina v době povodní. Lidé z Javorové ulice v Českých Budějovicích na chvíle, kdy měli vodu v obývácích, jen tak nezapomenou. Proud tam ničil vše, co mu stálo v cestě, na některých místech dokonce vytrhával kusy betonu ze země. Místní se nyní obávají, že jestli se něco podobného stane znovu, budou škodu ještě větší. Důvodem je výstavba domu, který začal vznikat na pozemku mezi Javorovou ulicí a Velkým jezem na řece Malši. Soukromý majitel sem navezl vysoký násyp a na něm nyní staví zatím dvoupatrový objekt. Místní už viděli, jak tady povodně vypadají, a tak se teď obávají, že příště bude kvůli domu hladina vody ještě vyšší. „I když tady byla třeba pětiletá voda, tak už na těch pozemcích plavaly labutě. Kvůli tomu staveništi a terénním úpravám bude voda při velkých povodních rychlejší a intenzivnější. Jestli se takhle bude postupovat dál, bude to mít negativní dopad na starší zástavbu. Představitelé města by se tím měli vážně zabývat. Neměli by to řešit místní ve svém volném čase,“ myslí si místní obyvatelka Radmila Čapková Frydrychová. Lidé se domnívají, že je problém ve vymezení záplavového území, na což několik let upozorňují. Pozemek, kde se nyní staví, se nachází v záplavovém území Malše. To v květnu 2016 stanovil krajský úřad společně se záplavovým územím Mlýnské stoky. „Povodí Vltavy jako správce obou dotčených vodních toků je přesvědčeno, že návrh záplavového území byl zpracován správně a v souladu s právními předpisy,“ uvedl mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. Podle Hany Zahradníkové z odboru životního prostředí úřadu Jihočeského kraje je stanovení záplavového území a vymezení aktivní zóny záplavového území v souladu s tehdy platným zákonem. Lhůta pro případné přezkoumání podle ní uplynula v roce 2017.
Vodní bus
Když skončíte v práci v centru Budějovic a chcete se vydat k domovu do Havlíčkovy kolonie, nemusíte jen na autobus. K domovu vás po vodě dopraví také „mokrá“ MHD“. Plavidlo brázdící Vltavu a Malši, které se letos poprvé stalo alternativou klasické dopravě po krajském městě, využilo za dva prázdninové měsíce přes jedenáct set lidí. Platit mohli kupony MHD či krajskými jízdenkami IDOS. Službu, která zapadá do Konceptu LANNA, podpořil v premiérové sezoně kraj, město i některé firmy. Provoz vodní MHD pokračuje i nyní, kdy už není podporován z veřejných zdrojů.
Bude Bouda
Sto let od vzniku uměleckého divadelního souboru, dvě stě let samotné budovy a sedmnáct let souboru Malého divadla. Výročí připomene mnoho akcí, jednou z nich je Bouda zapůjčená od bratří Formanů, která se začne stavět na Mariánském náměstí. S tím souvisí i úprava provozu v ulici tř. 28. října a na Mariánském náměstí, a to od 7. listopadu do 20. ledna příštího roku. Uzavřená bude i část parkoviště, také chodci a cyklisté musí počítat s uzavírkou některých pěších zón na Mariánském náměstí.
Poznámka k otáčivému hledišti
Otáčivé hlediště by mělo v českokrumlovské zámecké zahradě zůstat do roku 2023. Nová točna by mohla být i jinde než je teď. Jihočeští památkáři minulý týden oznámili, že v roce 2020 zahájí tříletou opravu letohrádku Bellarie u otáčivého hlediště zhruba za 50 milionů korun. Podle posledních informací by produkce divadla omezena být neměla.
Když něco starého končí, zároveň něco nového začíná …
Hudební slavnosti Emy Destinnové pokračovat nebudou. Ředitel festivalu Antonín Kazil, a zástupci města a kraje nedošli ke shodě. Jihočeská filharmonie projevila před časem zájem ujmout se za podpory města a kraje Hudebních slavností Emy Destinnové, které se potýkají s finančními problémy. Na jubilejní 30. ročník měl festival rozpočet pouhých 300 tisíc korun a Antonín Kazil, ředitel a zakladatel festivalu, ohlásil, že další ročník již neplánuje.
Rozsviťme demokracii i letos
17. listopadu se uskuteční tradiční průvod Rozsviťme demokracii. Průvod pořádá Jihočeské divadlo. V 17 hodin a 11 minut se vyráží od divadla v ulici Dr. Stejskala na náměstí Přemysla Otakara II. Město mimoto chystá na náměstí vlastní celovečerní program.
Rekonstruovaná Solnice má další cenu
Cenu Svazu podnikatelů ve stavebnictví získala zrekonstruovaná českobudějovická Solnice na Piaristickém náměstí. Svaz pochválil především citlivou a mimořádně zdařilou investici, pokoru při obnově objektu či volbu projekčního týmu včetně specialistů a restaurátorů.
S pozdravem
Ivo Moravec