O čem se mluvilo, o čem se psalo? Zprávy z médií z uplynulého týdne pro vás jako vždy vybírá předseda našeho hnutí a náměstek primátora Ivo Moravec.
Čisté teplo z Temelína už klepe na brány Budějovic
Horkovodní potrubí už se z Jaderné elektrárny Temelín dostalo až k Českým Budějovicím, kde je jeho cíl. Například cyklisté také mohou v blízkosti stezky z krajského města na Hlubokou pozorovat, jak rychle stavba postupuje. Od letošní topné sezony má začít ohřívat tisíce domácností například na sídlišti Vltava, Šumava a Máj. Stane se tak dalším zdrojem českobudějovické teplárny, což má pomoci z dlouhodobého hlediska udržet ceny tepla a pomoci zabránit skokovému zdražování. Horkovod bude dlouhý 26 kilometrů a stane se tak třetím nejdelším v České republice. Potrubí jsou dvě, druhé je takzvaná vratka z Budějovic. Obě budou minimálně 1,3 metru pod zemí. Přes mimořádnou délku předpokládají odborníci jen malé tepelné ztráty, chtějí je omezit na úroveň kolem tří procent. V zimě bude do Budějovic proudit voda o teplotě až 140 °C. Smlouvu o dodávkách tepla podepsaly ČEZ a Teplárna České Budějovice v závěru roku 2018. Podle ní bude jaderná elektrárna dodávat teplo krajskému městu minimálně dvacet let.
Rekonstrukce nádražní budovy začíná
Správa železnic vybrala zhotovitele rekonstrukce českobudějovické výpravní budovy. Stala se jím Společnost Metrostav – EDIKT – AVERS tvořená uvedenými firmami. Celková renovace památkově chráněného objektu, který si i po dokončení prací zachová historizující ráz a bude důstojnou vstupní branou do jihočeské metropole, přijde na 689 485 000 Kč bez DPH. Stavební práce začnou na přelomu května a června a potrvají do konce roku 2022. Zaměří se i na navazující přízemní křídla pod 1. nástupištěm na severní a jižní straně budovy. Zahrnou rekonstrukci obvodového pláště, oken a dveří, střechy, interiérů a technického zázemí, oživí se rovněž stávající nevyužité prostory. Současně s rekonstrukcí výpravní budovy se předpokládá revitalizace přilehlých venkovních prostranství, kde vzniknou nová parkovací stání pro imobilní občany. Na severní ploše bude vytvořena klidová zóna. Účelem projektu je provést celkovou revitalizaci objektu, optimalizovat provozní prostory a ostatní plochy upravit pro komerční využití, zmodernizovat veškeré veřejně přístupné prostory a vytvořit administrativně provozní zázemí pro zaměstnance Správy železnic. Na nejfrekventovanějších místech vzniknou obchodní jednotky. Bezpečnost cestujících se zvýší vytvořením hlavního vchodu do výpravní budovy přímo z Lannovy třídy. Celá trasa z prostoru podchodů pod nástupišti přes budovu až na Lannovu třídu bude nově plně bezbariérová.
Objízdné trasy kvůli uzavírkám
Stavba dálnice D3, oprava mostu či rekonstrukce ulic v posledních dnech a týdnech stále více komplikují dopravu v Českých Budějovicích a okolí. Od pondělí 19. května je úplně uzavřený jeden příjezd do krajského města, a to Plavská ulice z Nového Roudného. Je to přibližně dvoukilometrový úsek. „Termín uzavírky Plavské je do 18. prosince letošního roku,“ informovala Jitka Welzlová, mluvčí českobudějovické radnice. Objízdné trasy vedou po Lidické či Novohradské ulici. V souvislosti s tím nastaly ještě změny v ulicích Ot. Březiny a Na Děkanských polích, protože tudy rovněž vedou objížďky, staly se z nich jednosměrky. Při rekonstrukci silnice se město do akce zapojí vybudováním cyklostezky, která povede podél vozovky. Máme problém Houstone. Lidem ve Vidovské ulici, kde díky uzavírce enormě narostla doprava, nemůžeme jen říct „tak to vydržte“.
Zalejme.cz
Projekt zalejme.cz už rok v Brně bojuje se suchem. Učí lidi, jak zachytávat vodu, která by jinak odtekla do odpadu, a používat ji k pomoci stromům. Zachytit vodu, která by jinak odtekla do odpadu, na speciální mapě si vybrat strom a zalít jej. Tímto způsobem už rok funguje brněnský projekt zalejme.cz. Jeho iniciátoři se tak snaží originálně bojovat se suchem, které už roky trápí celou republiku, a zároveň inspirovat ostatní, aby se do pomoci přírodě zapojili. „Byli jsme dva a měli na stránkách asi osmnáct tisíc stromů,“ popsal začátky projektu organizátor Michal Polanský. V současné době jim pomáhá přibližně desítka dobrovolníků, kteří se starají o grafiku, programování nebo třeba sociální sítě. „Také počet stromů značně vzrostl. V mapě jich lze dnes nalézt asi pětačtyřicet tisíc,“ dodal Polanský. Z Brna, kde iniciativa vznikala, se organizátorům povedlo rozšířit ji také do Tišnova. Navíc se o ně začal zajímat Svaz měst a obcí České republiky. „Vyzvali všechny své členy, což je asi pětaosmdesát procent populace, aby se do projektu zapojili. To nám udělalo obrovskou radost,“ sdělil Polanský. Jako první jsou v plánu České Budějovice, projekt by tam mohl začít fungovat v řádu týdnů.
Finanční správa v patách výrobců roušek. Proč?!
Finanční správa uvalila kontrolu na firmu Nanospace, která spolupracuje se státem a dodala krizovému štábu v Českých Budějovicích statisíce nanoroušek. Podle Finanční správy jde o běžný postup, protože společnosti nenadále narostly výdaje i zisky. Firma Nanospace, která kvůli koronaviru začala vyrábět nanoroušky, by jich měla v průběhu května dodat ministerstvu vnitra až 200 000. Dříve už dodala přes 200 000 nanoroušek pro krizový štáb Českých Budějovic včetně zdravotníků, další písecké nemocnici i městu Písek. Finanční správa se však rozhodla prověřit, čím to je, že ve společnosti dochází „k vykazování významného zvýšení transakcí“. „Naše nouzová výroba nanoroušek v Nanospace pro nemocnice, která zvedla běžnou fakturaci, má další konkrétní výsledek – kontrola finančního úřadu,“ uvedl na Twitteru obchodní ředitel společnosti a předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs. Naše nouzová výroba nanoroušek v nanoSPACE pro nemocnice, která zvedla bežnou fakturaci, má další konkrétní výsledek – kontrola finančního úřadu /pic.twitter.com/bv3z8lwgVG — Jiří Kůs ? (@jirkakus).
Majáles nakonec bude, i když zeštíhlený
Organizátoři Budějovického majálesu se rozhodli letošní ročník nerušit. Tradiční akce ale nabídne kvůli koronaviru a malému rozpočtu užší program. Tahákem má být autokino, festival promění i podchody u nádraží. Přes týden přednášky, workshopy a plno kultury, v pátek pak Budějovický majáles vrcholí královským průvodem a koncerty na velkém pódiu na Sokolském ostrově. Na tradiční festival v centru krajského města se každoročně těší nejen studenti. Letošní ročník bude jiný. Omezení spojená s šířením nemoci covid19 většinu akcí neumožní uspořádat, a pokud ano, tak ve skromnějších poměrech. Přesto se tým pořadatelů, který tvoří především budějovičtí studenti, rozhodl oslavy jara neodsouvat ani nerušit. Uskuteční se podle původního plánu mezi 25. a 29. květnem. „Program už jsme měli prakticky hotový. Během chvíle jsme ale tuto půlroční práci museli shodit a plán začít sestavovat úplně znovu,“ zmiňuje koordinátorka Budějovického majálesu Lucie Mačí. Ihned padla třeba možnost přivést zahraniční vystupující. Možné nebudou nejspíše ani organizované koncerty nebo přednášky v uzavřených prostorech ani venku, kde není možné zajistit nařízení jako dodržování dvoumetrových odstupů nebo maximální počet účastníků. Majáles tak letos obyvatelé Budějovic postřehnou hlavně v ulicích a na internetu. „Stěžejní pro nás bude autokino na náplavce u Dlouhého mostu. Plánujeme promítat komedie Samotáři a Trhák. Na stejném místě bychom rádi udělali i autokoncert, kde by do rádií ve vozidlech šla živá hudba od kapely z pódia,“ vyhlíží Mačí. Majáles má zamluvený i venkovní prostor Žižkových kasáren a letní scénu u Slavie.
Farmářský trh na sídlišti
Poslední květnovou nedělí se na pomezí sídlišť Máj a Šumava nově uskuteční Májové trhy. Vedle nabídky rozličných produktů od jihočeských farmářů a autorů rukodělné tvorby obohatí trhy doprovodný program v podobě dětského divadla, workshopů nebo dílniček. Trhy se budou konat jednou měsíčně v nově oživeném multifunkčním prostoru Výměník – 1, a to za každého počasí. Trhy se uskuteční vždy jednu neděli v měsíci od 9 do 15 hodin v prostorách bývalého výměníku tepla v Opletalově ulici na pomezí sídlišť Máj a Šumava a v přilehlém okolí. Bývalý „Trh U vrby“ v Riegrově ulici chybí a už dlouho se hledá důstojný nástupce.
Příjemné dny a pevné zdraví přeje
Ivo Moravec