O čem se mluvilo, o čem se psalo? Zprávy z médií z uplynulého týdne pro vás jako vždy vybírá předseda našeho hnutí a náměstek primátora Ivo Moravec.
Zadání nového územního plánu Budějovic zveřejněno
Tvorba nového územního plánu Českých Budějovic vstoupila do první důležité fáze. Byl zveřejněn návrh zadání územního plánu, který bude na další desítky let určovat výstavbu ve městě a ovlivňovat život obyvatel. V praxi to znamená, že do 1. dubna může každý občan zasílat své připomínky k návrhu na městský odbor územního plánování. Každý má možnost se s dokumentem seznámit na úřední desce, elektronické úřední desce nebo webových stránkách města.
Participativní rozpočet – Pro Budějce
Rada města již dříve schválila pravidla participativního rozpočtu a vyhlásila první výzvu na 1. dubna 2020. Znamená to, že se občané mohou zapojit do veřejného dění a navrhovat prospěšné projekty na území Českých Budějovic. V rozpočtu je pro participativní rozpočet vyčleněno 5 milionů korun, a to jak na projekty investiční (pořízení majetku), tak i neinvestiční aktivity, jako jsou například komunitní setkání, slavnosti nebo sousedské akce. Projekty budou rozděleny na mlé a velké. Pro malé projekty je limit do 500 tisíc korun, pro velké od 500 tisíc do 1,5 milionu korun. Projekty může navrhovat každý obyvatel města starší 18 let, tedy i ti, kteří do Budějovic dojíždějí do školy nebo za prací. Návrh musí být veřejně prospěšný a na majetku i území města. Velkého hlasování v říjnu se ale může účastnit jen ten, kdo v Budějovicích bydlí trvale. Podporu projektu vyjadřuje občan hlasy, které má dva – po jednom pro malý a velký projekt. Obyvatelé mohou podat více než jeden projekt. V dubnu bude zveřejněna první výzva a v květnu se uskuteční informativní workshop. Koordinátoři participativního rozpočtu pomohou s tím, jak projekt podat. Výzvy budou dvoukolové, každý rok se opakující. V prvním roce se projekt vybere a ve druhém roce realizuje. Doba fyzické realizace projektu nesmí překročit 12 měsíců.
Nové výtahy u hřbitova
Podchod v blízkosti zastávek městské hromadné dopravy u českobudějovického hřbitova sv. Otýlie, kudy často procházejí naši starší spoluobčané, bude mít dva nové výtahy vestavěné u jednotlivých vstupů. Stát to bude 5 milionů korun. Vyřeší se i přecházení přes frekventovanou silnici Pražská, kudy se lidé někdy vydávali, což je riskantní. Součástí investice je nové osvětlení a kamerový systém. V provozu by výtahy měly být už od konce března. A než budou výtahy rozpohybovány, musí se podchod pod Pražskou uklidit.
Chodník v ulici Na Sádkách
Čtyřicet metrů dlouhý chodník bude propojovat nově vybudovanou zastávku MHD v ulici Na Sádkách ve směru do centra a stávající chodník v ulici Na Zlaté stoce směrem k parku Stromovka. Chodník se staví pro zajištění bezpečnosti těch, kteří tudy procházejí. Jeho povrch bude ze zámkové dlažby. V rámci stavby bude také opraven povrch vozovky v pruhu podél silničních obrub. Stavba za 600 tisíc korun potrvá 50 dní a bude spojená s dočasným omezením provozu. Staveniště bylo předáno ve čtvrtek 5. března 2020. O dostavbu chodníku žádali místní obyvatelé a myslím, že to byl i požadavek tamní územní skupiny.
Občané proti parkovišti
Hluku a automobilových emisí se bojí obyvatelé tří domů na okraji českobudějovického sídliště Máj. Město plánuje v místě, kde je zatím slepá ulice a travnatá plocha, velké změny. Už je připraven projekt na nové parkoviště a úzkou komunikaci chce magistrát otevřít k nedaleké točně městské dopravy, kde končí mimo jiné i páteřní spoje. Zmíněné tři domy vytvářejí velké „U“ a obyvatelé se bojí hlavně hluku, který by mohl s novými dopravními poměry souviset. Komunikace, která by přestala být slepou, by zřejmě začala sloužit většímu počtu vozidel než dnes a také parkoviště pro více než 80 automobilů by znamenalo jistou zátěž. Místní poukazují na to, že domy svým tvarem vlastně vytvářejí uzavřený prostor, kde by všechny zvuky rezonovaly. Už nyní mají špatnou zkušenost s tím, že u trafostanice, která je na konci slepé komunikace, se v létě shromažďuje mládež a na terasách bytů je slyšet každé její vyřčené slovo. Městem navržená opatření, jako třeba vysázení stromové aleje, aby se hluk odstínil, obyvatele domů neuspokojila. Své výhrady přišli říct i na poslední jednání zastupitelstva, kde například upozornili na to, že v první studii ohledně hlukové zátěže radnice stanovila předpokládanou pojezdovou rychlost automobilů 20 km/h. Odmítli to jako nereálné, takže se dělala další studie již na úroveň 50 km/h. Ta vyšla s hraničním výsledkem a podle místních neodpovídají předpokládané hodnoty zatížení realitě. Kritici chystaného parkoviště argumentují i tím, že lidé ze sídliště stejně chtějí mít vozidla přímo pod okny a na ploše, kam by nedohlédli nebudou mít zájem parkovat.
Místo průkazky mobil
Změnu připravuje Dopravní podnik města České Budějovice. Záměr už schválila rada města. Místo papírové průkazky na MHD si mohou už teď zájemci stáhnout do chytrého mobilního telefonu novou aplikaci. Ta umožňuje papírovou průkazku nahradit elektronickou formou. Oficiálně bude systém zaveden k 1. dubnu 2020, ale už dnes si aplikaci stáhly zhruba dva tisíce lidí a několik set cestujících už si tímto způsobem jízdné v MHD předplatilo. Celkem má různou formu papírové průkazky na časový předplatní kupón odhadem asi 60 000 zákazníků českobudějovické MHD. A ještě jedna novinka. Matkám na mateřské dovolené bude platit zlevněná průkazka, i když s sebou nebudou mít kočárek s dítětem.
Dynamo se nejspíš prodávat nebude
Do Českých Budějovic chtěl přivést evropské poháry, místo toho možná místní klub v létě opustí. Z plánů Tomáše Sivoka koupit Dynamo sešlo. „Už je to definitivní. V úterý se věc uzavřela,“ potvrdil pan Sivok. Ten příběh doprovázelo v posledních týdnech několik zvratů i nešťastných vyjádření. Akcionáři v čele s Miroslavem Dvořákem, ředitelem holdingu Motor Jikov Group, se nakonec rozhodli jednání ukončit. „Dostali jsme zprávu od pana Dvořáka, že ve hře je jiný investor, který dal lepší nabídku. V tu chvíli jsme byli ze hry venku,“ přidal Sivok s tím, že o nové nabídce nemá žádné informace. Situaci podle všeho nepřispěla slova brankáře Jaroslava Drobného v pořadu Tiki-Taka na O2 TV Sport. „Jsou věci, které mi hodně vadí. Například jak někteří lidé v klubu pracují, jak se chovají,“ prohlásil v televizním pořadu, kde si stěžoval i na podmínky uvnitř klubu. Na to přišla vzápětí reakce akcionářů. „Není to tak dávno, kdy se klub pohyboval v dolní polovině tabulky druhé ligy. Za poslední měsíce a roky došlo díky dennodenní práci všech v organizaci k velkému posunu ve fungování klubu a je pak velká škoda, když se podobnými výroky bez respektu k práci lidí v klubu klima okolo Dynama České Budějovice začíná narušovat,“ objevilo se v obsáhlém vyjádření na webu klubu.