O čem se mluvilo, o čem se psalo? Zprávy z médií z uplynulého týdne pro vás jako vždy vybírá předseda našeho hnutí a náměstek primátora Ivo Moravec.
Spojka na Litvínovice
Vzrůstající bytová zástavba na západě Českých Budějovic mezi areálem Jihočeské univerzity a Švábovým hrádkem dopravně přetěžuje ulice Na Sádkách a Na Zlaté stoce. Jako jedno z řešení se připravuje nová propojka mezi ulicemi Na Sádkách a Branišovská. Navázala by na ulici Milady Horákové novou okružní křižovatkou. Krajský úřad právě vydal pro akci územní rozhodnutí. Hotovo by mohlo být v roce 2022. Plánovaná spojka mezi Májem a Švábovým Hrádkem je jen pokračováním roky plánované silnice od Strakonické na sídlišti Vltava přes Máj do Litvínovic. Tento západní „obchvat“ měl v minulosti sloužit k odlehčení provozu na Dlouhé louce a původně to měla být velká silnice s dvěma jízdními pruhy v každém směru. Dobře patrné je to právě z velikosti vozovky v ulici Milady Horákové. Dokončení celé komunikace je zatím v nedohlednu. Na Švábově Hrádku je přitom pro silnici i stavební uzávěra, takže je vidět, kudy má dál pokračovat. Řada místních obyvatel ji tam nechce. Postavili si tam domy u zamýšlené komunikace i s vědomím budoucích plánů města.
Zahájení opravy nádražní budovy už letos
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) vypisuje tendr na zhotovitele rekonstrukce českobudějovické výpravní budovy. Veřejná zakázka zahrnuje celkovou renovaci památkově chráněného objektu, který si i po rekonstrukci zachová historizující ráz a stane se tak důstojnou vstupní branou do jihočeské metropole. Současně se změní přilehlé venkovní prostory. Předpoklad začátku stavebních prací je podle Marka Illiaše z tiskového oddělení SŽDC v první polovině příštího roku. Pokud nenastanou komplikace ve výběrovém řízení, mají opravy začít v květnu 2020 a skončit v prosinci 2022. Stavbaři obsadí celou výpravní budovu včetně navazujících přízemních křídel pod 1. nástupištěm. Zrekonstruují se fasáda a střecha, vymění okna i dveře a promění se také interiér budovy. V něm vznikne modernizované zázemí pro cestující. Oživí se také stávající nevyužité prostory. Doplní se například o malou obchodní pasáž. Budova získá nový hlavní příchod, který bude směrem k Lannově třídě. Pro cestující bude velká rekonstrukce znamenat omezení, protože práce se uskuteční za plného provozu. Různé části areálu nádraží budou kvůli stavbařům pro cestující v průběhu rekonstrukce uzavřeny.
Plánované kácení stromů kolem Vrbenských rybníků
V souvislosti s odbahněním rybníků Domin a Bažina ve významné přírodní rezervaci Vrbenské rybníky bude nutné také pokácet některé stromy. Krajský úřad vyhověl žádosti městské společnosti Lesy a rybníky a povolil kácení v době vegetačního klidu. Celá nákladná akce v hodnotě kolem 110 milionů korun zahrnuje opravu a opevnění ostrovů, odbahnění či vybudování nových objektů pro manipulaci s vodou přepouštěním z rybníka Domin do rybníků Bažina a Nový Vrbenský. Bahno by mohli využít zemědělci ke zvýšení kvality zemědělské půdy. Hotovo bude v roce 2021, případně je možné projekt ukončit až v roce 2022.
Od ledna předzahrádky celoročně
Ještě loni museli majitelé a provozovatelé předzahrádek na českobudějovickém náměstí končit s jejich provozem v říjnu, od letošního roku je vše ale jinak. Předzahrádky mohou být otevřené po celý rok. Od ledna ve městě začalo platit nové nařízení města. Lidé mají posezení venku i v zimním období rádi. Celoročně otevřené předzahrádky na českobudějovickém náměstí zatraktivní celé historické centrum. Provozovatelé restaurací to vítají. Celoroční otevření předzahrádek podle nich určitě na náměstí přiláká více lidí, a to nejen na oběd nebo večeři, ale třeba i jen na kávu. K podobným krokům již přistupuje řada měst. V Praze, anebo v sousedním Rakousku je to zcela běžná praxe. Celoročnímu posezení na předzahrádkách navíc nahrávají i poměrně teplé zimy v posledních letech. Mnoho měst stejně jako České Budějovice ale po provozovatelích požaduje několik podmínek, mezi nimi je přísné dodržování večerní provozní doby anebo třeba bezbariérový přístup na předzahrádku.
Dobrý nápad se zavěšenou vstupenkou v Jihočeském divadle
Jihočeské divadlo se připojilo k projektu s názvem Zavěšená vstupenka. Diváci mohou koupit vstupenku sociálně znevýhodněným dětem ve věku od tří do sedmnácti let, k nimž se dostane prostřednictvím neziskových organizací. Dospělému, který dítě na představení doprovodí, dá divadlo druhý lístek zdarma. Projekt je inspirován tradicí takzvané zavěšené kávy, která vznikla v Itálii za druhé světové války. Bohatší zaplatil za dvě kávy a druhou nechal pro někoho, kdo si ji dovolit nemohl. Tento princip se v posledních letech rozšířil i do českých kaváren. Z divadel přišlo první se zavěšenou vstupenkou v roce 2017 brněnské Divadlo Polárka. „Pro děti, které se svými rodiči vstupenku zavěsí, je to v mnoha ohledech inspirativní. Pro některé se může jednat o první setkání s obdarováním potřebných. Uvědomí si, že takovým činem udělají nejen radost, ale pomůžou i dobré věci. To, co je pro ně samozřejmost, je pro ostatní luxus navíc, který si nemohou dovolit,“ uvedla mluvčí divadla Lenka Cimlová Ostrá. Díky této vstupence tak mohou přijít na představení Malého divadla děti, které by se jinak do divadla nedostaly. Cílem je zpřístupnit divadlo i znevýhodněným dětem v sociálních rodinách.
(Ne)zaměstnanost na Budějovicku
Podíl nezaměstnaných meziměsíčně vzrostl ve všech okresech Jihočeského kraje (nejvíce o 0,7 procentního bodu v Prachaticích). Nejvyšší podíl nezaměstnaných v rámci Jihočeského kraje byl evidován v okrese Český Krumlov – 3,6 procenta. Naopak nejnižší podíl nezaměstnaných byl evidován v okrese České Budějovice – 1,8 procenta. I toto vyšší procento znamená takřka plnou zaměstnanost.
S pozdravem
Ivo Moravec