
O čem se mluvilo, o čem se psalo? Zprávy z médií z uplynulého týdne pro vás jako vždy vybírá předseda našeho hnutí a náměstek primátora Ivo Moravec. Tentokrát už posté!
Nová budova divadla na Mariánském náměstí
Vystupovat na Mariánském náměstí si Jihočeské divadlo (JD) zkouší už téměř čtrnáct dní v dočasném divadelním areálu Bouda a dosud zde uvedlo dvě ze čtyř premiér. Právě projekt Bouda má podle ředitele Lukáše Průdka upozornit v Českých Budějovicích na potřebu nové divadelní budovy. „V Českých Budějovicích zoufale chybí důstojný dům pro Jihočeské divadlo a Jihočeskou filharmonii,“ vysvětluje Lukáš Průdek poselství scény. „Návštěvníci zjistí, že je to zcela jiný prostor než Jihočeské divadlo a Metropol,“ slibuje. Právě stávající budova JD nevyhovuje vícesouborovému divadlu, které se nevejde do jednoho domu. Ve staré budově je malé orchestřiště, není všude dobře vidět, například z balkonu neuvidíte dvě třetiny forbíny. Prostor divadla nestačí. Proto využívá jiné scény. DK Metropol, kde se uvádí balet i opery, zase nevyhovuje akusticky a nemá zázemí. Malé divadlo, jediný profesionální soubor pro dětské diváky v kraji, zase obývá malý dům v Hradební ulici. „Ani to neodpovídá metropolitní dětské scéně,“ dodává Lukáš Průdek. Co Bouda přinesla, je prý zatím brzy hodnotit. „Ohlasy diváků jsou však vesměs pozitivní,“ říká Lukáš Průdek. Kde přesně by nová budova stála, je podle Lukáše Průdka otázka architektonicko – urbanistické soutěže. O tom se bude ještě teprve jednat. V současnosti připravuje projekt nové budovy skupina, kde sedí zástupci města, kraje, divadla, filharmonie, nadačního fondu divadla a architekti specializovaní na divadelní a hudební provozy z německé společnosti Bühnenplanung Walter Kottke Ingenieure, Bayreuth. Nyní je hotova studie, která stanovuje základní rozvrh dalších kroků. Ty mají mimo jiné určit, jestli se na Mariánské náměstí přesune celé Jihočeské divadlo, nebo jen jeho „hudební“ část. Architektonická soutěž na nový objekt by mohla být vypsána v roce 2021.
Teplo zdraží
Českobudějovické domácnosti si v příštím roce připlatí za teplo a ohřev vody. Českobudějovická teplárna zdraží služby o skoro dvacet pět korun za měsíc. Průměrná domácnost, která ročně spotřebuje zhruba dvacet pět gigajoulů tepelné energie na vytápění a ohřev vody, zaplatí celkem o 291,25 koruny více, tedy měsíčně o dvacet čtyři korun a dvacet sedm haléřů. Obyvatelé Budějovic v roce 2020 zaplatí za gigajoul tepla šest set dvacet devět korun včetně daně z přidané hodnoty. Teplo tak meziročně zdraží o 1,88 procenta. Teplárna dodává teplo a teplou vodu do více než 28 800 bytů ve městě. Podle vedení firmy se sice o pár korun zdraží, přesto je to zdražení menší než očekávaný růst inflace za letošní rok. V roce 2020 dochází ke změně sazby daně u tepla a chladu z 15 % na 10 %. Tak by se vlastně mělo zlevňovat. Nebo se mýlím?
Teplo z Temelína do Budějovic dorazí už příští rok
Rok 2020 bude pro Teplárnu České Budějovice dalším mezníkem v její více než stodesetileté historii. V létě se v areálu Novohradská dostaví a zprovozní hlavní horkovodní výměníková stanice a do provozu uvede další turbína TG6, která nyní prochází modernizací. Výsledkem bude více vyrobené silové elektřiny a vyšší kogenerační účinnost, protože bude řazena sériově za současné turbíny TG4 a TG5. Projekt spolufinancovaný Evropskou unií trvale sníží spotřebu paliv a obecně energie potřebné k výrobě elektřiny a na krytí tepelných ztrát tepelných sítí o 57 451 MWh za rok, tedy o plných 62,21 procenta. Současně se zvýší výroba silové elektřiny, protože výkon turbosoustrojí vzroste až na 5,5 MWe při stejné spotřebě páry. Stavba hlavního horkovodního výměníku s výkonem 60 MWt bezprostředně souvisí s propojením všech současných i plánovaných horkovodních sítí ve městě. Hlavním cílem jsou stabilní ceny a bezpečné dodávky tepla na území města. Až se pak v závěru roku 2020 začne využívat „bezemisní“ dodávka horké vody z temelínské elektrárny, významně se sníží spotřeba hnědého uhlí a až o třetinu i množství emisí, které při jeho spalování vznikají. Teplárna má nasmlouvané dodávky hnědého uhlí za rozumnou cenu až do roku 2024.
Odstraňování odpadů není zadarmo
Výrazně navýšit poplatek za komunální odpad se chystá opavská radnice. Nutí ji k tomu růst nákladů. Místo nynějších 495 korun na osobu by měli Opavané platit po Novém roce 660 korun ročně. Výjimka, že děti do 18 let platit nemusí, zůstane v platnosti dál. Důvodem navýšení poplatku je růst cen za svoz komunálního odpadu, svoz jeho vytříděných složek a jejich dotřídění na třídicí lince či provoz sběrných míst. „Reálná částka, kterou by měl každý Opavan za tyto služby zaplatit, vychází na 891 korun. Město tedy bude i při zvýšení ceny stále celý systém značnou sumou dotovat ze svého rozpočtu,“ nastínil skutečné náklady na svoz odpadů primátor Opavy Tomáš Navrátil. Tuto částku s koncem roku ještě navýší vyhodnocení výdajů na svoz biologického odpadu, s nímž Opava před necelým rokem začala a ještě nemá vyčíslené roční náklady na jeho svoz. Celkový náklad na občana za rok bude magistrát znát 31. prosince 2019. „Zvýšení platby přinese do městské kasy ročně zhruba 7,5 milionu korun. Novou výší poplatku se Opava přiblíží k městům Přerov, Olomouc, Prostějov, České Budějovice či Cheb, kde se částka šest set a více korun platí již několik let,“ doplnila mluvčí opavského magistrátu Lada Dobrovolná. Poplatek za svoz odpadů je jediným poplatkem, který by se měl v Opavě od Nového roku navýšit. Novou vyhlášku o komunálním odpadu budou zastupitelé schvalovat na zasedání 16. prosince.
Uzavřená Hroznovka – Advent
V neděli 15. prosince 2019 od 6.00 do 19.00 hodin bude platit úplná uzavírka pozemní komunikace ul. Hroznová (v části vymezené ul. Mlýnská a Česká) pro zajištění bezpečnosti účastníků kulturní akce „VÁNOCE NA STARÉM MĚSTĚ A STAROČESKÁ ULIČKA V PANSKÉ“. Objízdná trasa není stanovena.
Nová nabíjecí stanice pro elektromobily
Společnost E.ON dnes spustila novou nabíjecí stanici. Najdete ji v Českých Budějovicích hned vedle budovy E.ON (U Koněspřežky). Nabíjecí stanice je otevřená non-stop. K nabíjení budete potřebovat nabíjecí kartu od E.ONu nebo aplikaci v chytrém telefonu.
Bezobalová agitka na závěr
Zvažte nakupování pečiva nebo zeleniny do opakovaně použitelných sáčků. Třeba jako ten na přiložené fotografii, který se dá pořídit v obchodě U Dobráka v České ulici. Budete z toho mít jistě dobrý pocit a ubyde poletujících igeliťáků všude kolem nás.
Pokud se na vás budou v některém kšeftu mračit, sveďte to na mě.
S pozdravem
Ivo Moravec