Vybrané události z druhého listopadového týdne (13. – 17. 11. 2017), jak je zaznamenala masmédia, komentuje předseda HOPB a českobudějovický zastupitel Ivo Moravec.
V Budějovicích jsme se už podvolili a zvykli si, že každoročně máme přes dva letní měsíce zavřený plavecký bazén. V posledních dvou letech se však tato doba kvůli rekonstrukci prodloužila skoro na půl roku. Teď už by konečně mělo být hotovo! Mělo, ovšem zatím nejásejme. Stavební práce byly totiž odvedeny nekvalitně, takže se rekonstruované musí předělávat a opravovat. Navíc se příští rok bude ještě měnit dlažba. Plavecký bazén možná bude opět zavřený déle než dva měsíce. Jsou ale tradice, na které není radno si zvykat…
Nezbývá než doufat, že Krajským úřadem Jihočeské kraje nedávno zrušená (zatím nepravomocně) úprava Územního plánu České Budějovice z roku 2015 nezpůsobí rozvoji města fatální problémy. Podle náměstka primátora Petra Podholy (ČSSD) by všechna stavební povolení, která byla vydaná podle úpravy územního plánu do října letošního roku, měla zůstat v platnosti. Ohroženy by měly být jen aktuálně projednávané projekty. I to je však stav, který by mohl způsobit vedení města nemalé vrásky…
Ve Čtyřech Dvorech při Základní škole Oskara Nedbala se podařilo dotáhnout do konce stavbu, jejíž příprava začala již před lety. Jedná se o dostavbu tělocvičny, která nakonec vyšla na skoro 40 milionů korun. Nejen školní mládež, ale i volejbalisté, fotbalisté či gymnasté budou mít další prostor pro sportování. Nemáme jich v Budějovicích nazbyt, a tak například budějovičtí florbalisté musejí využívat tělocvičny nebo haly i za hranicemi města. Bude-li se stavět od června 2018 do června 2019 nová sportovní hala, jak je to v plánu, bude i nová tělocvična praskat ve švech…
Budějovickou stopu nezapřou někteří z bývalých „majálesníků“. Po té co vylétli z budějovického hnízda, se stejnou energií, s jakou se kdysi pustili do přípravy zdejšího Majálesu, založili v Praze s dalšími mladými lidmi spolek Díky, že můžem. Jeho smyslem se stala příprava netradiční oslavy 17. listopadu. S názvem Korzo Národní tak vznikla vzpomínková slavnost na události listopadu 1989, která se letos konala již po čtvrté. Jak sami říkají, chtějí lidem zpříjemnit jeden sváteční den a dodat jim naději, že přes všechny vady na kráse můžeme být hrdí na to, co se před osmadvaceti lety stalo. Aby nejen mladí o tu naději nepřišli, je třeba se nepřetržitě snažit o její naplnění…
Rada města schválila návrh rozpočtu na příští rok. Plánovaný schodek má být pokryt 160 milionovým úvěrem. Na investice se počítá s 532 miliony korun, přičemž tou nejvýznamnější bude sportovní hala, na kterou je v návrhu rozpočtu města jen pro příští rok vyčleněno zhruba 180 milionů korun. Poslední slovo však řekne 11. prosince zastupitelstvo města…
Vedení města hledá řešení pro kulturní dům Slavie. Zatím to vypadá na pronájem na patnáct až dvacet let. Provozovatel Slavie vzejde z koncesního řízení. Prvním krokem k cíli by měly být předběžné tržní konzultace se zájemci, které se podle radnice uskuteční do konce tohoto roku. Harmonogram počítá, že při ideálním průběhu koncesního řízení bychom mohli znát smluvního partnera města pro provoz kulturního domu v červnu 2018. Rada města nyní schválila záměr na poradenství pro koncesní řízení za 1 150 000 Kč. Kéž by vynaložené peníze vedly i ke konečnému cíli, kterým je pro českobudějovickou veřejnost tolik očekávaná rekonstrukce objektu Slavie a jeho smysluplná kulturní náplň…
Dále se jedná o sestavení nové vlády. Zdá se, že vítězné ANO, neboli Andrej Babiš, si nejlépe rozumí s Okamurovou Stranou přímé demokracie a s komunisty. Přistoupí-li Andrej Babiš na jejich podmínky (a myslím, že mu to problémy činit nebude) nehrozí nám ani příliš dlouhé období, kdy nová vláda bude vládnout bez důvěry. Čtyři středové až středopravicové strany vytvořily v Poslanecké sněmovně Demokratický blok. ČSSD, která je v troskách, se nepřipojila. Piráti, zdá se, chtějí z nastalé situace získat co nejvíc…
V Budějovicích jsme si v pátek 17. listopadu připomněli už 28. výročí listopadové sametové revoluce v roce 1989. Díky akci Rozsviťme demokracii jsme v deštivém a nevlídném podvečeru přešli od divadla na náměstí, zapálili svíce a zazpívali hymnu. V televizi jsem ve stejný den chvíli poslouchal mladého politika, jehož jméno mně vypadlo z paměti, který říkal, že se o demokracii nebojí a ani ostatní se nemusí ničeho bát. Jistě, není radno se předem hned všeho děsit. Nicméně jsem si při jeho slovech nemohl nevzpomenout na knihu Igora Lukeše nazvanou Československo nad propastí. Zde jsou dva úryvky spolu s doporučením k přečtení této knihy a k zamyšlení.
Milada Horáková se 21. února, v den komunisty svolané demonstrace na Staroměstském náměstí, setkává na výročním plesu národně socialistické strany ve Smetanově síni s předním členem této strany Vladimírem Kabešem. Sděluje mu, že demokratičtí ministři podali demisi. Jeho znepokojení však uklidňuje slovy: „Není třeba se ničeho bát, máme věci pod kontrolou.“ Když se jí zeptal, kde jsou ostatní předáci národních socialistů, tak mu odpověděla, že jsou na lyžařských závodech na Štrbském plese.
O den dříve, kdy demokratičtí ministři rezignovali, vedla rozhovor manželka zmíněného Vladimíra Kabeše s generálem Píkou. Z balkonu bytu Kabešových na nábřeží se kochali pohledem na majestátní panorama Hradu. Paní Kabešová řekla: „Není to krása? Štve mě, že muži jako vy, vojáci, jste tak pasivní. Nemůžete už konečně něco udělat? To se všichni tak bojíte?“ Generál Heliodor Píka, hrdina, mučedník a symbol odporu proti dvěma totalitám, odpověděl: „Máte pravdu. Bojím se. A navíc jsem starý (bylo mu 51 let) a nemocný. Stejně je to prohrané.“
Stále věřím, že máme dost rozumných voličů i zodpovědných politiků, kteří nepřipustí, aby se historie opakovala.