
Co přinesl uplynulý týden v Budějovicích? Jaká témata hýbala radnicí? O postřehy ze svého nabitého týdne se i tentokrát podělí předseda našeho hnutí a náměstek primátora Ivo Moravec.
- Pokračují práce na přípravě soutěže na park v Dukelské ulici. Tento doposud oponenutý kus přírody ve městě by si měli vzít na povel architekti. Projekt by se mohl stát vzorem pro úpravu dalších veřejných prostranství.
- Pochlubit se kvetoucí zahrádkou může každý. I letos proběhne soutěz Rozkvetlé město.
- Oprava brouzdaliště u Maláku jde do závěrečné fáze. V květnu by mohlo být hotovo.
- Po zimě byla opět oživena budějovická Samsonova kašna. Předtím ještě prošla obvyklou očistou. Všech jedenáct městských kašen a fontán i šest pítek už také nabízí osvěžení.
- Navštívil jsem Čističku odpadních vod v Hrdějovicích. Do vodárenské soustav v Budějovicích se pouští něco kolem 200 litrů za sekundu. Z ČOV vytékalo v pátek dopoledne 158 sekundových litrů vyčištěné vody. Je sucho. Takřka všechna větší města v Jihočeském kraji mají 100% zálohu dodávek pitné vody. V ČB máme náhradní zdroj vody v Hrdějovicích, který je schopen dodávat do soustavy maximálně 80 litrů za sekundu, což je 40% běžné spotřeby/potřeby.
- Účastnil jsem se setkání zaměřeného na adaptaci na změnu klimatu > https://www.mzp.cz/cz/
adaptace_na_zmenu_klimatu.Cílem Adaptační strategie ČR je zmírnit dopady změny klimatu přizpůsobením se této změně v co největší míře, zachovat dobré životní podmínky a uchovat a případně vylepšit hospodářský potenciál pro příští generace. - Sport pro děti a mládež na Máji. Od května do září mohou zájemci docházet do tenisové školy pro děti a mládež. Pátým rokem ji organizuje budějovický magistrát na veřejném hřišti v Dubenské ulici na sídlišti Máj. Výuka je zdarma a pro děti jsou zajištěny tenisové rakety i další potřeby. Rodiče mohou své děti přihlašovat na čísle 602 195 255.
______________________________________________________________
Co dalšího se v Budějovicích v uplynulém týdnu odehrálo? Vybírám z několika zpráv, které mi udělaly radost.
______________________________________________________________
Biologické centrum Akademie věd chystá velkou rekonstrukci svého českobudějovického areálu.
Projekt za více než miliardu korun má být rozdělený do několika fází a potrvá přes 10 let. Kromě úprav budov nakoupí i nové přístroje. Rada města doporučila zastupitelstvu projekt podpořit 3 000 000 Kč. Stejná částka by měla připutovat i od Jihočeského kraje. Rozhodnutí je nyní v rukou zastupitelstva.
Kreativní průmysl v Českých Budějovicích
Velké plány má nezisková organizace Kredance, která pořádá v Českých Budějovicích pohybové kurzy i představení současného tance či nového divadla a rezidenční pobyty umělců. Od českobudějovické teplárny si totiž nově pronajímá výměník na sídlišti Šumava, který má už brzy podle ředitelky spolku Hedviky Drenčeni sloužit jako kulturní scéna. „Budou tu pohybové kurzy a workshopy, horní plocha bude primárně pro tanec či pro menší divadelní produkci. V přízemí postavíme sociální zařízení a menší bar k občerstvení účastníků, dole bude zázemí pro rezidenční pobyty,“ vysvětluje plány na budovu.
Rybí krev Jiřího Hájíčka v Jihočeském divadle
Inscenace Rybí krev podle stejnojmenného románu Jiřího Hájíčka, který získal ocenění Magnesia Litera vznikla přímo pro Jihočeské divadlo a vychází z mnoha autentických výpovědí a příběhů lidí, kteří přišli o své domovy kvůli atomové elektrárně Temelín. Nutno podotknout, že mnozí obyvatelé vesniček v okolí tehdy sice získali byty v Týně nad Vltavou nebo Českých Budějovicích, ale mnozí starší tuto ztrátu odnesli na zdraví nebo i životem.
České Budějovice jsou pro lidi stále atraktivní
Počet obyvatel města se loni zvýšil o celkem 151 lidí díky migraci a kladnému přirozenému přírůstku obyvatel. Krajské město se zamlouvá především mladým. „Pro mě jsou Budějce značka ideál po všech stránkách. Přestěhovat se na vesnici se zahrádkou plánuji, až budu stár,“ zhodnotil 30letý František Řehoř, který se sem přesunul z Dolního Bukovska kvůli zaměstnání a bydlení už před pěti lety. Podle další občanky Lenky Terezy Lukášové je v Českých Budějovicích vše dostupné. „Žiju tu od dětství, jsem tu zvyklá. Mám ráda historické centrum, Jihočeské divadlo a cyklostezku, která vede na Hlubokou. Štvou mě narůstající obchoďáky a neohleduplní řidiči městské dopravy,“ okomentovala 23letá studentka. České Budějovice nabízejí lidem pestré vyžití a pracovní příležitosti. I to je důvod, proč si ho lidé oblíbili. Někteří ale z města odcházejí. Podle statistik obyvatelstva Jihočeského kraje se do krajského města vloni přistěhovalo 2701 osob a vystěhovalo se jich 2617.
Tak ať se tu líbí i Vám!
S pozdravem
Ivo Moravec