Milí přátelé, posílám poslední červnové zprávy.
70 let od justiční vraždy
„Jdu s hlavou vztyčenou…“ V sobotu 27. června si připomínáme Den památky obětí komunistického režimu, sedmdesát let od popravení Milady Horákové. Den památky obětí komunismu si budou připomínat i Budějovice. Na fasádě Malého divadla byl vyvěšen poslední dopis popravené ženy. O vzpomínku se postaral budějovický spolek Milion chvilek pro demokracii. S místopředsedou HOPB Honzou Kubešem jsme památku obětem komunismu uctili alespoň položením květin k pamětní desce umístěné symbolicky na zdi věznice v ulici Františka Antonína Gerstnera.
Inovace z Budějovic nastartovaná Covidem
Když vypukla pandemie koronaviru, mluvilo se o tom, zda se najde dostatek zdravotnických pracovníků, kteří zvládnou obsluhovat přístroje na jednotkách intenzivní péče v případě velkého počtu nakažených. Přístroje na JIP jsou totiž specifické a vyžadují zvláštní kvalifikaci, proto je nemohou ani neumí používat všechny zdravotní sestry. Vývojáři z českobudějovické společnosti Virtual Lab se proto rozhodli vytvořit školení ve virtuální realitě, díky kterému by se zdravotní sestry mohly naučit přístroje používat a zároveň si vyzkoušet krizové situace nanečisto bez rizika nákazy. „Zabýváme se využitím virtuální reality v průmyslu, kde pozorujeme, o kolik rychleji se lidé dokážou něco naučit, když to nejdříve trénují virtuálně. Napadlo nás tyto zkušenosti přenést do prostředí nemocnic,“ popsal jednatel firmy Virtual Lab Leoš Kubíček.
O „zradě“ na řidičích na info.cz
Pokud je takzvaný autoprůmysl motorem evropské, ale hlavně české ekonomiky, pak je dost možná načase hledat také jinou alternativu. Přibývá totiž vesnic, měst i celých oblastí, které tvrdí, že se bez aut zcela obejdou. A ještě to prezentují jako lákadlo pro turisty. Jedním z měst, která chtějí zcela vytlačit osobní automobilovou dopravu z městského centra, je rakouská metropole Vídeň. Tam je už dnes automobilová doprava díky propracované síti pěších a cyklistických stezek a slevám na metro mnohem klidnější než třeba v Praze. Nyní by ale měl přijít krok, kterého se „tak trochu“ bojí i část ekologů a odpůrců automobilismu. Z vídeňského 1. okresu, tedy širšího centra města, by měly už na podzim osobní automobily zmizet úplně. Výjimku by měli dostat pouze řidiči, kteří v centru bydlí, pracují či podnikají, dále pochopitelně i sanitky, policie a zásobování. Běžný turista nebo člověk, který by si chtěl jako dnes zajet do centra autem na kávu či za nákupem, má ale smůlu. Auto bude muset nechat před branami okresu. Pro srovnání: například v Českých Budějovicích mohou automobily nejen do historického centra, ale dokonce na hlavní náměstí, které doslova a do písmene připomíná autodrom. Ve všední den projede kolem historické Samsonovy kašny až 500 aut za hodinu. (Pokračování v článku na info.cz: Vídeň udělá z centra zónu bez aut. „Jde o zradu na řidičích“, tvrdí kritici.)
Není už třeba, a tak se parkovací dům nepostaví
Českobudějovičtí radní nevypsali zakázku na projekt k záchytnému parkovacímu domu na Dlouhé louce. Ten měl stát na pozemku u hlavní silnice vedle křižovatky ke Kauflandu. Důvodem je podle zástupců radnice mimo jiné plánovaná podobná stavba u nedaleké sportovní haly. Ta má nabídnout více míst. Podle předběžných odhadů pojme 450 aut a hodnota investice bude 145 milionů korun.
Aktuálně k protipovodňovým opatřením na Malši
Povodí Vltavy, státní podnik, pořizuje projekt Analýza oblastí s významným povodňovým rizikem v územní působnosti státního podniku Povodí Vltavy včetně návrhu možných protipovodňových opatření. Projekt je zpracováván pro oblasti s významným povodňovým rizikem v následujících etapách:
Etapa A – Aktualizace a zpracování map povodňového nebezpečí a povodňových rizik,
Etapa B – Návrhy efektivních PPO,
Etapa C – Zpracování dokumentací oblastí s významným povodňovým rizikem,
Etapa D – Příprava podkladů pro Plán zvládání povodňových rizik.
V současné době je dokončena etapa A a nyní je rozpracována etapa B, která spočívá v analýze možného návrhu protipovodňové ochrany statutárního města České Budějovice, která by měla být technicky proveditelná a ekonomicky obhajitelná ve vztahu k investičním i provozním nákladům a ochráněnému majetku. Předpokládá se přitom, že negativně neovlivní odtokové poměry při povodni proti i po proudu. Město bylo požádáno o součinnost se zhotoviteli projektu (sdružení 3 odborných společností a jejich dalších 2 subdodavatelů) při návrhu a projednání organizačních a konkrétních efektivních PPO na svém správním území. Výsledný optimalizovaný návrh Povodí Vltavy předloží městu ke schválení v orgánech města a pokud bude schválen, bude opatření zařazeno do Plánu pro zvládání povodňových rizik v povodí Labe. Po schválení Plánu pro zvládání povodňových rizik v povodí Labe Vládou ČR (předpoklad v prosinci 2021) a následným vydáním opatření obecné povahy bude tento plán závazný
a může být přistoupeno k přípravě realizace (a financování) navržených protipovodňových opatření.
Noční linky
Po více než třech měsících se do ulic Českých Budějovic vrátí noční linky městské hromadné dopravy. Znovu by měly začít jezdit na klasických trasách od 1. července. Jejich provoz byl přerušen v souvislosti s koronavirem, kdy by je především v době nejtvrdších opatření prakticky nikdo nevyužíval. V poslední době už se však začali cestující ptát, kdy začnou opět jezdit.
I tím se urychlí jejich návrat do ulic. Za rok přepraví noční linky kolem 100 tisíc lidí. Obsazenost se liší podle jednotlivých dnů v týdnu. O víkendu je to v průměru 500 cestujících za noc, ale například v pondělí jejich počet klesne zhruba na 100. To už je spíš na taxi.
Zastavte se na náměstí
Upozornit veřejnost na to, jak je pro nás půda významná, jak je v současné době využívána a poškozována, se rozhodli vědci z českobudějovického Biologického centra. Přímo na náměstí Přemysla Otakara II. uspořádali výstavu, která přináší stěžejní informace o tom, kolik je na světě i u nás půdy, v jakém je stavu a jak se za posledních třicet let obměnily pěstované plodiny. Výstavní panely přinášejí informace o aktuálním výzkumu půd. Biologové ukazují například tajemnou populaci žížal
z Amatérské jeskyně v Moravském krasu nebo půdní živočichy, kteří jsou přeborníky na přežití extrémních podmínek v polárních půdách. Jeden panel je věnován také revitalizaci rašelinišť na Šumavě. Výstava je k vidění v Českých Budějovicích do 22. července.
Otevřená Perla
Známá vyhlídková kavárna Perla v koldomě na Pražské třídě se již podruhé otevře návštěvníkům a pamětníkům. Počátkem listopadu loňského roku byl o dny otevřených dveří mimořádný zájem. Proto se město České Budějovice a útvar hlavního architekta rozhodli uspořádat opět Dny otevřených dveří, tentokrát ve dnech od 30. června do 2. července, vždy od 15 do 19 hodin. K vidění zde bude výstava dobových fotografií a infopanely architektura 60. let 20. století.
Hlasy pro budějovickou lípu
Lípa sv. Jana Nepomuckého, která se nachází v Českých Budějovicích vedle Hotelu a restaurace Klika, se dočkala v sobotu posuzování odbornou komisí. Zařadila se totiž do finálové dvanáctky adeptů na strom roku. Porota letos na 19. ročník vybírala z čtyřiapadesáti návrhů. Výsledky národní soutěže o nejzajímavější strom může ovlivnit i veřejnost, a to hlasováním pomocí DMS či na stránkách www.stromroku.cz. Hlasovací klání trvá od 21. 7. do 11. 10.
Prémie Otto Wichterleho pro vědce z budějovické líhně
Tři výrazné vědecké talenty z českobudějovického Biologického centra ocenila Akademie věd ČR prestižním oceněním. Andrea Bednářová, Jan Klečka a Tomáš Korytář obdrželi v úterý 23. června v pražské Lannově vile Prémii Otto Wichterleho. AV ČR uděluje prémii, rozdělenou na tři roky, vědcům a vědkyním do 35 let, kteří mají špičkové výsledky ve svých oborech. Nese jméno profesora Otto Wichterleho – českého chemika, proslulého především objevy, které vedly ke zdokonalení a rozšíření měkkých kontaktních čoček. Výzkum prováděl doma. Využil improvizovanou aparaturu, kterou si postavil ze stavebnice Merkur.
Pan profesor Wichterle se po listopadu 1989 stal prezidentem Československé akademie věd. Prémie byly poprvé předány v roce 2002.
Přeji vám klidné léto bez veder a povodní.
S pozdravem
Ivo Moravec