Milí přátelé, jsou zde další týdenní zprávy z města.
Participativní rozpočet – první hlasování
Budou to chytré odpadkové koše, venkovní hřiště na posilování či snad lavičky přímo nad vodou na břehu řeky? Zájemci mohou začít hlasovat a podporovat nápady, které jsou součástí participativního rozpočtu v Českých Budějovicích. Zástupci města při něm část peněz z rozpočtu použijí přímo na projekty obyvatel. Na webu probudejce.cz je nyní seznam návrhů, dorazilo jich přes 50. Po celý červen budou usilovat o podporu obyvatel. Aby záměr prošel do dalšího kola hodnocení, musí získat přímo na webu nejméně 50 palců nahoru. Hlasujte.
Dům umění
Přibližně 55 milionů korun má stát rekonstrukce Domu umění na náměstí Přemysla Otakara II. v Budějovicích. Vedení města má v plánu vypsat v červenci soutěž. Realizace by se uskutečnila v letech 2022 až 2023. Zhruba 55 procent chceme pokrýt z dotačních peněz.
Energetické využití odpadu
Teplárna České Budějovice plánuje zařízení pro energetické využití odpadů (ZEVO). Stálo by v místě, kde teplárna provozuje uhelnou výtopnu Vráto. Kapacita by měla být 160.000 tun odpadů a náklady se odhadují na 2,8 miliardy Kč. Počítá s tím Strategie pro zelené město, kterou teplárna dokončila. Teplárna, jež dodává teplo a teplou vodu do 29.000 domácností a 250 firem ve městě, chce využívat místní obnovitelné zdroje energie. Energeticky využitelných odpadů se v jižních Čechách ročně vyprodukuje přes 300.000 tun.
Teplárna vedle ZEVO také plánuje, že bude využívat dřevní štěpku v novém kotli, vzniknout by také mohlo úložiště energie, které v kombinaci se stávajícími turbínami vytvoří městu zálohu pro případný blackout. Jako budoucí hlavní zdroje energií zmiňuje vedení teplárny dřevní štěpku, komunální odpady a také jadernou elektrárnu Temelín, která bude od příští topné sezony zásobovat Budějovice díky novému horkovodu. Třicet procent dodávek tepla do budějovické sítě bude z Temelína, zbytek zajistí městská teplárna z vlastních, obnovitelných zdrojů. Zálohou za všechny je zemní plyn, který může teplárna spalovat na dvou kotlích.
Jihočeský kraj zadal loni zpracování studie, jak by bylo možné energeticky využívat komunální odpady.
V kraji zatím žádné takové zařízení není. ZEVO chce v Plané nad Lužnicí postavit do roku 2026 firma C-Energy. Náklady odhadl generální ředitel firmy Libor Doležal až na 900 milionů Kč, roční kapacita by měla být 50.000 tun odpadu. V Plané nad Lužnicí funguje ve zkušebním provozu zařízení na spalování 2400 tun plastů. Je to společný projekt firem C-Energy a Eveco Brno, do nějž C-Energy investovala přes 50 milionů Kč. V jižních Čechách se ze všech odpadů zatím energeticky využije 0,01 procenta, jak dříve informoval Jihočeský kraj.
Příklad ze zahraničí. Zařízení Amager Bakke/CopenHill v Kodani je jedno z nejčistších na světě a na střeše to žije, tam se lyžuje.
Mola budou a dřevěná
Českobudějovičtí radní schválili zakázku firmě Prozac, která rozmístí mola na řeky ve městě. Nakonec nebudou plastová, jak se původně plánovalo, ale dřevěná. Objeví se na Vltavě u Meteoru, Lučního jezu, tenisových kurtů Libra a nedaleko písečných pláží u sídliště Vltava. Další budou nad Velkým a Malým jezem na Malši. Hotovo bude do konce června. Investice vyšla na 1,3 milionu korun.
Další street-art na Maláku (díky teplárně)
Českobudějovická teplárna dala prostor pouličním výtvarníkům, na čerpací stanici vody vyobrazí podmořský svět. Známý rekreační areál u Malého jezu v Českých Budějovicích získá další výrazný prvek.
Vandaly poničená fasáda čerpací stanice říční vody městské teplárny se zásluhou místních streetartových výtvarníků Jakuba Šandy a Lukáše Michala proměňuje v pravý podmořský svět plný života a barev. V plné kráse by se měla představit už začátkem června.
Zahraniční zkušenosti ukazují, že právě street art může velmi dobře fungovat jako prevence vandalismu. Vhodné téma, vtip a nadsázka autorského uměleckého díla, které respektuje místní účel veřejné plochy, navíc může přinášet radost a přispět k dobré náladě. O některých plochách v majetku města, které umělecké graffiti zkrášlilo a začlenilo do veřejného prostoru, už to platí. V takovém místě s originálními prvky, které vylepšují atmosféru města, se prostě žije radostněji.
Pouliční výtvarníci dostali za úkol vytvořit iluzi mořského akvária, které vedle dětského hřiště a loděnice vytvoří příjemný prvek pro kolemjdoucí. Součástí malby bude i místo, kde se bude možné vyfotit třeba na „korálovém útesu“.
I nadále budeme mít BUDVAR arénu
Zimní stadion v Českých Budějovicích i nadále ponese jméno Budvar aréna. Radní schválili novou smlouvu s národním podnikem Budějovický Budvar. Nově je na dobu neurčitou a město má ročně inkasovat 3,5 milionu korun bez daně. V minulosti to byly dva miliony. Vyšší částka souvisí s postupem Motoru do extraligy, kdy tak bude název stadionu mnohem více na očích a udělá více reklamy.
Plovárna
Letní plovárna v Českých Budějovicích je otevřená od konce května a kapacita je omezená do 7. června na 280 návštěvníků, od pondělí 8. už to však bude 480 osob. Na skluzavce jsou zatím v provozu jen dvě dráhy a vypnuté jsou další vodní atrakce. V pondělí 8. června se otevře také krytý bazén, zatím v omezeném rozsahu. V provozu bude 50metrový a skokanský bazén. Ostatní zůstane zavřené. Dovnitř bude moci maximálně 150 plavců.
Umění ve městě budí emoce
Toto je doslovný přepis z aplikace DejTip: „To jste zapoměli odvezt na sběrnej dvůr nebo se snažite při koronavirové krizi zahánět turisty???? Že jste tam rovnou nevyložily popelařske auto kdyby ty vany aspon nějak vypadaly a ne roznlaceny rezavy špinavy se sběrného dvora fuj kdyby si to vystavily tam pochopim ale na lanovce takovej humus?? A kolik jste za to dali co??? Ale na opravu chodníku neni.“
Zavřená Hlinecká
Hlinecká ulice, vytížená spojka v českobudějovické čtvrti Suché Vrbné, bude kvůli rekonstrukci od 8. června uzavřena. Obnova zhruba 400 metrů dlouhého úseku bude město stát 17,9 milionu korun bez DPH. Práce provede společnost Swietelsky stavební, která uspěla ve výběrovém řízení a ukončí je do šesti měsíců. Součástí stavby je také kanalizace, vodovod či veřejné osvětlení. https://www.tkpgeo.cz/amg/mmcb-uzavirky/public/
Zdá se, že si na D3 se sesuvem poradili
Ředitelství silnic a dálnic rozhodlo, že v rozestavěném úseku jihočeské dálnice D3 Hodějovice–Třebonín,
kde hrozí sesuv půdy, se část svahu odtěží a část zpevní pilotovými stěnami.
Vícenáklady budou asi patnáct milionů korun. Silničáři by práce rádi zvládli v létě.
Trasa dálnice se tak kvůli tomu měnit nemusí. Úsek Hodějovice–Třebonín,
jenž se staví za sedm miliard korun, bude součástí obchvatu Českých Budějovic.
Česká geologická služba zjistila, že jsou v místě staré svahové deformace.
Odborníci vyhodnotili, že se jedná o potenciálně nestabilní území. Silničáři proto
v lokalitě provedli doplňkový geotechnický průzkum. Nyní mají zpracovanou upravenou
projektovou dokumentaci, jak postupovat. „Projektant rozhodl, že se odtěží horní část
sesuvného území a hlavní část zajištění přesunul do paty území, kam v upraveném projektu umístil pilotové stěny,“
řekl ČTK mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl. Ten také připomněl,
že problém se sesuvem půdy řešili silničáři už na dálnici D8 přes České středohoří.
Před sedmi lety se tam na rozestavěnou dálnici sesunula půda, která poničila i železnici.
Tehdy se za kotvicí opatření zaplatilo přes dvě stě milionů korun.
Obchvat Českých Budějovic začali silničáři stavět na jaře 2019. Bude mít dvě části.
Úsek Hodějovice–Třebonín dlouhý 12,5 kilometru a 7,2 kilometru dlouhý úsek Úsilné–Staré Hodějovice.
Obchvat by měl být hotový v roce 2023, o rok později, než silničáři původně avizovali.
Zastavili totiž práce na kilometrovém tunelu Pohůrka v úseku Úsilné–Staré Hodějovice.
Příčinou je agresivní spodní voda, stavební firmy zde musejí změnit technologii.
Proti ztrátě paměti
V červnu (27. 6.) si připomeneme 70 let do justiční vraždy JUDr. Milady Horákové.
Tento den byl vyhlášen Dnem památky obětí komunistického režimu.
V červnu rovněž vzpomeneme první justističní vraždu komunistického režimu v Československu.
Byla to poprava Heliodora Píky 21. června 1949.
S pozdravem
Ivo Moravec