Kde vzniknou nové domy nebo celé čtvrti? Kde obchodní centra nebo naopak parky a zeleň?
Rozvoj města na další řadu let dopředu určí nový územní plán. Jedná se proto o jednu z nejdůležitějších norem, kterým se nyní vedení města zabývá. Přesto mají Budějovice dodnes žalostně zastaralý územní plán z roku 2000. Územní plán z roku 2015 totiž zrušil pro nezákonnost Krajský úřad. Od začátku tohoto volebního období jsme se pustili do přípravy nového. Pověřeným náměstkem pro územní plán se stal Juraj Thoma.
Proces přípravy územního plánu je běh na dlouhou trať. Nyní mají před sebou zastupitelé návrh zadání, který definuje základní principy, na kterých bude samotný územní plán postaven. Jaké to jsou? Vybíráme za nás to nejdůležitější:
VEŘEJNÁ PROSTRANSTVÍ, PARKY, VODA
Návrh územního plánu prověří a navrhne nová veřejná prostranství – např. lokality Švábův Hrádek, Husova kolonie – Pilmanův rybník, Za nádražím, Suché Vrbné, Mladé, Rožnov, Vráto, lesopark podél dálnice D3, Nádražní – Jírovcova, a další. Zaměří se pak specificky také na využití okolí vodních ploch pro rekreaci (Vltava, Malše, rybníky na území města, nivy vodotečí apod.). Neopomenutelným respektovaným podkladem pro návrh ÚP bude strategická studie Město a voda 2020.
BYDLENÍ A ZÁSTAVBA NA OKRAJI MĚSTA
Rozvoj podmínek pro bydlení bude odpovídat růstu počtu obyvatel na úroveň cca 110 000. Prověří dosud nezastavěná území a brownfieldy (např. železniční pozemky).
ZELEŇ NA OKRAJI MĚSTA I V CENTRU
Územní plán by měl stanovit nižší zastavitelnost území tak, aby zástavbu vhodně doplňovala zeleň. V současné zástavbě posílí ochranu vnitroblokové zeleně. Návrh ÚP bude vycházet z koncepce tvorby zeleného prstence kolem celého města (funkční šířky min. 20 m, optimálně 50 – 100 m), který by propojoval i odděloval plochy zastavěného území a okolní obce. Zastavitelné území města se nebude expanzivně rozšiřovat do krajiny a srůstat s okolními obcemi.
NOVÁ PRAŽSKÁ TŘÍDA
Nová Pražská třída – Návrh ÚP prověří změnu charakteru Pražské třídy v lokalitě Nemanice, popřípadě dalších městských tříd nebo jejich úseků na základě vyhodnocení okolního prostředí (např. A. Trägera), za účelem jejich poměštění a zklidnění dopravy především s ohledem na stávající okolní zástavbu.
LOKÁLNÍ CENTRA
Návrh územního plánu prověří možnost vzniku lokálních subcenter, především rozvoj původních návsí či náměstíček. Zde by měla být preferována zeleň nebo občanská vybavenost.
LIMITY PRO OBCHODNÍ CENTRA V ŠIRŠÍM CENTRU
Návrh ÚP prověří a popřípadě navrhne pro území historického centra města a jeho nejbližšího okolí podmínky pro obchodní centra a limity pro jejich velikost.
SCIENCE CENTRUM A AKADEMIE VĚD
Návrh ÚP prověří a navrhne vhodné plochy a podmínky pro vybudování Science centra, prověří a navrhne vhodné plochy a regulativy pro rozvoj Biologického centra Akademie Věd ČR.
DOPRAVA
Návrh vedle páteřní silniční sítě prověří také možnosti nových propojení celé řady ulic a místních komunikací. Návrh prověří plochy pro odstavná parkoviště, zejména v okrajových polohách města (např. ve směru od Českého Krumlova a další). Významným úkolem pro územní plán je také doplnění systému cyklistické dopravy spojující město s jeho okolím.
Návrh zadání je výsledkem zapracování požadavků dotčených orgánů, krajského úřadu, okolních obcí i veřejnosti, která podala přes 250 dílčích návrhů. Výsledkem je kompletní návrh zadání, který najdete na webu města https://www.c-budejovice.cz/navrh-zadani-cb