Poznávací soutěž s názvem České Budějovice v proměnách staletí s výletem do 19. století už má své vítěze. Ti nejúspěšnější se sejdou ve čtvrtek 13. března v obřadní síni radnice, kde jim ceny předá náměstkyně českobudějovického primátora Ivana Popelová.
„Hlavní cenou pro vítěze – jednotlivce je celoroční rodinná vstupenka na památkové objekty ve správě Národního památkového ústavu. Vítězný kolektiv získá skupinovou vstupenku do jednoho vybraného památkového objektu,“ uvedla Ivana Popelová.
Soutěž, kterou v rámci Dnů evropského dědictví připravil odbor památkové péče českobudějovického magistrátu ve spolupráci s Národním památkovým ústavem, odstartovala v září minulého roku a byla určená pro kolektivy i jednotlivce ve věku do 16 let. V tvůrčí samostatné části museli účastníci splnit sedm úkolů, ve vědomostní části čekalo na soutěžící 36 otázek, které prověřily jejich znalosti o stavebním vývoji, architektuře, podobě města v 19. století, dopravě, průmyslu i každodenním životě té doby.
Na základě hodnocení odborné poroty obsadilo první místo v tvůrčí části soutěže 15 žáků třídy 8. B českobudějovické ZŠ Oskara Nedbala. Nejúspěšnějším kolektivem vědomostní části se stalo 11 žáků třídy 3. A z téže školy. Rovněž prvá tři místa v kategorii jednotlivců obsadili žáci ZŠ Oskara Nedbala, kde na příčce nejvyšší stanul Jan Kolář z 5. C.
„Už během předcházejících čtyř ročníků soutěží zaměřených na vodu, oheň, zemi a vzduch jsem si ověřili, že děti baví objevovat nejrozmanitější kulturní památky v našem městě. To se potvrdilo i tentokrát, o čemž svědčí nejen široké zapojení školních kolektivů i jednotlivců, ale zejména potěšitelná úroveň jejich prací,“ dodala Ivana Popelová.
Podrobné výsledky 5. ročníku soutěže pro děti a mládež jsou zveřejněny na webových stránkách odboru památkové péče a Národního památkového ústavu.