Českobudějovický kulturní dům Slavie se dostavby nedočká. Současná rada města zrušila doporučení minulého vedení z roku 2014 vydat se cestou multifunkční dostavby a místo toho chystá jen opravu objektu. Navíc za dosud zcela nejasných podmínek.
„Už v minulém volebním období hnutí Občané pro Budějovice zastávalo názor, že stavební úpravou kulturního domu Slavie podle původních plánů lze vytvořit podmínky pro plnohodnotné umělecké využití této výjimečné stavby jako hudebního a spolkového domu. V polovině roku 2014, kdy už bylo konečně jasné, že stavba Kongresového a koncertního centra Antonína Dvořáka podle Kaplického návrhu zůstane v říši snů, se proto vedení města vrátilo k záměru celkové rekonstrukce a dostavby Slavie. Pro řešení již dlouhodobě neudržitelného stavu objektu byly ve hře tři možné varianty. První spočívala v prosté opravě stávající objektu, která by však nepřinesla potřebné oživení provozu. Další varianta s dostavbou objektu jen o cca 6 metrů se po odborném zhodnocení ukázala jako nic neřešící slepá ulička, neboť jen o něco větší sál by nevyhovoval akusticky a ani neumožňoval koncertování větších hudebních těles. Po zpracování provozně-ekonomické analýzy a zhodnocení všech dalších kritérií potenciálu i budoucího provozu budovy se jako nejvhodnější jednoznačně jevila varianta komplexní multifunkční dostavby,“ připomněl předseda HOPB a českobudějovický zastupitel Ivo Moravec.
Tehdy doporučená varianta spočívala v dostavbě budovy o zhruba 17 metrů směrem k Jihočeskému muzeu. Právě tuto podobu měl údajně mít už novorenesanční objekt původního Německého domu podle návrhu pražského architekta Ignáce Ullmanna, avšak během jeho výstavby došlo k redukci projektu.
Díky nově získanému prostoru by bylo možné otočit hlavní sál o 90° a vybudovat větší jeviště, zajistit kvalitní akustiku i potřebné zázemí sálu a v neposlední řadě i zvýšit kapacitu hlediště na 450 – 550 osob. Tato varianta počítala i s umístěním restaurace a kavárny, bufetu pro letní scénu, nových šaten, hygienického zázemí pro diváky i s minimálně dvěma menšími klubovými scénami a klubovnami. Podstatné je, že pouze toto řešení poskytlo reálnou naději, že budoucí provoz zrekonstruované Slavie se obejde bez dotací.
Jedinečnou možnost jak získat v centru města a v sousedství divadla a muzea nové multifunkční kulturní centrum, které našemu krajskému městu dosud chybí, však současná rada města na svém jednání 6. června 2016 zcela odmítla. Místo toho rozhodla o rekonstrukci, která nezasáhne do vnějšího vzhledu i nosných konstrukcí a přinese minimální změny vnitřní dispozice. Objekt získá jen novou vzduchotechniku, výtah a zázemí pro jeviště v hlavním sále. Počítá ještě s obnovou inženýrských sítí a sociálních zařízení.
„Jak vyplývá ze zveřejněného usnesení rady města, rekonstrukci nebude financovat město České Budějovice ze svého rozpočtu, nýbrž bude vybrán soukromý subjekt, který ji bude realizovat ‚některou formou PPP projektu‘. Jak známo, zkratka PPP převzatá z anglického termínu Public Private Partnership se užívá pro spolupráci veřejného a soukromého sektoru při zajištění veřejné infrastruktury nebo veřejných služeb. Podstatou úspěšného projektu PPP je však předpoklad, že většího přínosu pro veřejný sektor lze dosáhnout využitím schopností a zkušeností soukromého sektoru, jimiž ten veřejný nedisponuje. Bude proto velmi důležité sledovat, jaký soukromý subjekt vedení radnice vybere a za jakých podmínek. Při jednání zastupitelstva města proto budeme požadovat jasné a konkrétní odpovědi,“ dodal Hynek Látal, českobudějovický zastupitel za HOPB.