Už minulý volební program hnutí Občané pro Budějovice upozornil na to, že stavební úpravou kulturního domu Slávie podle původních plánů lze vytvořit podmínky pro plnohodnotné umělecké využití této výjimečné stavby jako hudebního a spolkového domu. Nyní, kdy je konečně jasné, že stavba Kongresového a koncertního centra Antonína Dvořáka ve Čtyřech Dvorech podle Kaplického návrhu zůstane v říši snů, se vedení města může vrátit k záměru celkové rekonstrukce a dostavby Slávie.
„Pro řešení již dlouhodobě neudržitelného stavu kulturního domu Slavie byly ve hře tři možné varianty. První spočívala v prosté opravě stávající objektu, která by však nepřinesla potřebné oživení provozu. Další varianta s dostavbou objektu jen o cca 6 metrů se po odborném zhodnocení ukázala jako nic neřešící slepá ulička, neboť jen o něco větší sál by nevyhovoval akusticky a ani neumožňoval koncertování větších hudebních těles. Po zpracování provozně-ekonomické analýzy a zhodnocení všech dalších kritérií potenciálu i budoucího provozu budovy se jako nejvhodnější jednoznačně jeví varianta komplexní multifunkční dostavby,“ uvedla náměstkyně českobudějovického primátora Ivana Popelová.
Doporučená varianta spočívá v dostavbě budovy o zhruba 17 metrů směrem k Jihočeskému muzeu. Právě tuto podobu údajně měl mít už novorenesanční objekt původního Německého domu podle návrhu pražského architekta Ignáce Ullmanna, avšak během jeho výstavby došlo k redukci projektu. Díky nově získanému prostoru by bylo možné otočit hlavní sál o 90° a vybudovat větší jeviště, zajistit kvalitní akustiku i potřebné zázemí sálu a v neposlední řadě i zvýšit kapacitu hlediště na 450- 550 osob. Multifunkční varianta počítá mimo jiné i s umístěním restaurace a kavárny, bufetu pro letní scénu, nových šaten a hygienického zázemí pro diváky i s minimálně dvěma menšími klubovými scénami a klubovnami. Podstatné je, že pouze toto řešení dává reálnou naději, že budoucí provoz zrekonstruované Slavie se objede bez dotací.
„Současná rada města jednomyslně podpořila tuto variantu rekonstrukce a doporučuje politické reprezentaci vzešlé z nadcházejících voleb, aby záměr na přeměnu Slavie v multifunkční kulturní dům dovedla do konce. Jedná se totiž o jedinečnou možnost, jak získat v centru města s dobrou dostupností a v sousedství divadla a muzea nové multifunkční kulturní centrum, které našemu krajskému městu dosud chybí a které bude svými parametry odpovídat současným požadavkům. Občanům města by tak Slavie přinesla komfortní a reprezentativní prostor pro obohacení kulturního i společenského života,“ zdůraznil českobudějovický primátor Juraj Thoma.
Podle předběžných odhadů by dostavba a vnitřní přestavba budovy Slavie včetně jejího technického vybavení mohla přijít na 400 milionů korun.
„Pochopitelně jde o částku nad možnostmi rozpočtu města, a proto by bylo nezbytné hledat jiné zdroje. Nabízí se dotace s fondů EU anebo z Norských fondů, ale třeba i finanční přispění některých významných firem v našem městě, pro které by to mohla být prestižní záležitost. Pro jakoukoliv žádost o dotaci je však nezbytné mít projekt stavby, vzešlý z otevřené soutěže. Aktuálním úkolem je proto nyní kvalitní příprava zadávacích podmínek pro výběr projektanta, na kterých se již pracuje,“ dodala Ivana Popelová.