Středeční verdikt českobudějovického krajského soudu v případě exprimátora Juraje Thomy šokoval i otrlé. Pět let ve věznici s dozorem, tak zní zatím nepravomocný rozsudek za zneužití pravomoci úřední osoby. Soud také rozhodl, že Juraj Thoma má zaplatit údajnou škodu přes 12,5 půl milionu korun a pět let nesmí vykonávat funkce ve veřejné správě. Podle obžaloby v roce 2010 podepsal dodatek ke smlouvě na IT zakázku v hodnotě 37 milionů korun, aniž by ji schválila rada města. Obvyklá cena za podobnou zakázku může být podle jediného soudem připuštěného znaleckého posudky až o 12 milionů nižší.
O výroku soudu okamžitě informovaly internetové, televizní i rozhlasové kanály a následující den tištěná média. Povětšině se soustředily na věcnou podstatu kauzy vycházející z výroků žalující strany i z přesvědčení obhajoby o Thomově nevině. Čtenáři internetového zpravodajství časopisu Reflex se mimo jiné dozvěděli, že „státní zastupitelství začalo případ řešit před třemi lety, ale po několika měsících primátorovo stíhání zastavilo. Policie se však předloni k vyšetřování vrátila a státní zastupitelství tehdy podalo návrh na obžalobu Thomy.“
ČT 24 na svém webu citovala i předsedkyni soudu Olgu Smrčkovou, podle které „se v případě dodatku jednalo o novou smlouvu, která představovala pro město finanční zátěž přes 37 milionů korun. Smlouva ale podle soudkyně nebyla předem schválena radou, tak jak stanoví jednak zákon o obcích a jednak směrnice města o postupu při zadávání veřejných zakázek“. Prostor tu našlo i vyjádření obhájce Josefa Dvořáka. „Thoma nevěděl, že podepisuje novou smlouvu. Od toho se přitom odvíjí otázka, zda mělo dojít k výběrovému řízení. Pokud by se jednalo jen o úpravu smlouvy, jak povoluje obchodní zákoník, tak by to nebyla nová smlouva, nemuselo by to jít do rady a on měl právo to podepsat.“
K otázce, zda měl, či neměl Thoma podepsat, se postupně přidávaly i novinové články. Mladá fronta Dnes citovala i konzistentní stanovisko Juraje Thomy: „Neměl jsem jediný důvod k tomu, abych takzvaný dodatek nepodepsal. Postupoval jsem jako u stovek dalších smluv,“ hájil se Thoma. Zdůraznil, že k podpisu ho vedla písemná ujištění a doporučení pověřených zaměstnanců magistrátu a jeho tehdejší náměstkyně Ivany Popelové, která měla na starost oblast IT.“
Hřebíček na hlavičku celé kauzy však MfD uhodila analýzou pod názvem Pád Juraje Thomy odstartovala kauza ulámaných stěračů z 21.1.2016. Vzhledem k tomu, že redaktor Jiří Kratochvíl jako jediný vystihl podstatu problému, uvádíme zde jeho přepis.
MF DNES se ohlíží za klíčovými roky v politické kariéře Juraje Thomy, které předcházely kauze BitServis.
Pizzerie U Žáby v přízemí domu na Piaristickém náměstí už několik měsíců neexistuje. Místo ní funguje v centru Budějovic jiná restaurace. Přesto právě tady můžeme najít prvopočátek problémů Juraje Thomy. V roce 2009 se tehdejší zástupce restaurace a bývalý majitel Ladislav Vrabel hádal s městem o výpověď nájemní smlouvy. Chtěl podnik provozovat dál, ale poté, co pizzerii prodal své kolegyni, se radnice rozhodla ukončit nájemní smlouvu. Vrabel tvrdil, že za tím stojí tajemník magistrátu Zdeněk Řeřábek. „Bydlí nad námi, pizzerie mu vadila celou dobu,“ říkal Vrabel. Řeřábek tato nařčení odmítal.
Spor se táhl, pizzerie fungovala dál. Až přišel čtvrtek 4. března 2010. Tajemník Řeřábek se v noci zastavil u auta zaparkovaného v Hroznové ulici u pizzerie. Později tvrdil, že kontroloval parkovací karty, Vrabel ho obvinil, že u vozu ulomil stěrače. Na veřejnosti se objevil i záznam z kamerového systému.
A právě v tuto chvíli se do sporu více vložil tehdejší primátor za ODS Thoma. S tajemníkem neměl dobré vztahy a kauzu stěrače využil jako záminku k odvolání Řeřábka z funkce. Thoma se na Řeřábka zaměřil a podle svých slov „shledal dvacet porušení zákonem stanovených povinností za poslední půl roku“. Ze dne na den Řeřábka na konci dubna odvolal. I přesto, že Řeřábek byl ve funkci jedenáct let. I přesto, že byl chráněncem Pavla Dlouhého, klíčového muže jihočeské ODS. I přesto, že Thoma tušil, že to může mít „velmi ostré důsledky“. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat.
Pomsta za Řeřábka
I ODS využila této záminky a tehdy oblíbeného – ale stále více sebevědomého a pro stranu neposlušného – primátora se rozhodla zbavit. V polovině června ho na zastupitelstvu pomohla odvolat z nejvyššího postu. O tom, že šlo o pomstu za Řeřábka, nebylo pochyb. „Odvolali mě za trest, že jsem si dovolil tajemníka odvolat,“ uvedl Thoma, který po 17 letech vystoupil z ODS.
A začala velká nenávist.
Thoma ihned založil vlastní hnutí Občané pro Budějovice, drtivě s ní vyhrál podzimní komunální volby a stal se znovu primátorem. Byl na vrcholu. Ovšem nenávist mezi ním a ODS přerostla v otevřenou válku.
Thoma se veřejně rozpovídal o vlivu Pavla Dlouhého – jak se mu v roce 2002 musel jet představit do známé restaurace Hubert i o tom, že první konflikt s vlastní stranou zažil v roce 2006, kdy po vítězných volbách podle svých slov musel uzavřít koalici s ČSSD.
V rozhovoru v říjnu 2010 připustil, že primátorský řetěz na krku mu stoupl do hlavy. „Jo, možné to je. Žijete s klapkami na očích, propadáte pocitu neomylnosti, to určitě.“
To ještě netušil, jak zle bude. Hned na prosincovém jednání zastupitelů se členové občanských demokratů zeptali, kdo pro město zajišťuje správu a dodávky IT technologií. A v roce 2011 se poprvé zeptala na radnici i policie… Kauza BitServis začala.
Mezitím Řeřábek zažaloval město, že byl vyhozen neoprávněně, a radnice nebyla schopná doložit důvody odvolání (tehdejší primátor Tetter nepodal tzv. aktivní odpor, takže soud Řeřábkovu žalobu musel uznat jako oprávněnou; pozn. HOPB) a v květnu 2011 se do funkce vrátil. Tajemníkem je dodnes.
V roce 2014 Občané pro Budějovice nezopakovali vítězství ve volbách, a i když se dostali do koalice, nemělo to dlouhé trvání. Loni v létě ji opozice rozbila a místo OPB je nyní v radě města ODS. Včera pak soud Thomu poslal za mříže.
O vítězi války, jejíž první záminkou byl (zřejmě) ulomený stěrač, je tak zatím rozhodnuto.
zdroj: Mladá fronta Dnes (21.1.2016), rubrika: Jižní Čechy, strana: 14, autor: Jiří Kratochvíl