Říjen 2010. Ulicemi města bloumají osamělí strážníci, kteří se do ničeho raději moc nepouštějí (tzv. „jednočlenné hlídky“). Zbytek nasazuje botičky, případně krouží městem v autech a hledá špatně zaparkovaná auta i mimo centrum. Politické strany včetně ODS a KDU-ČSL ovšem před volbami halasně deklarují, že nechtějí mít z městské policie spolek botičkářů. A že je třeba zavést hlídkové obvody.
Září 2007. Jako primátor provádím reorganizaci městské policie. Zavádím hlídkové obvody s nastálo přidělenými strážníky. Služebna zřízená na Máji a služební místnost v Nemanic přibližují strážníky občanům ještě více. Ruku v ruce s tím jde zvýšení nároků na strážníky i jejich vedení po všech stránkách, zkvalitnění výcviku a školení, omezení administrativních pozic na minimum a vyslání strážníků „z kanceláří na ulici“. Parkování má „naostro“ na starost pouze jediný strážník v jedné směně, tedy celkem 4 z celého sboru (pokuty za špatné parkování opravdu nemůže udělovat zaměstnanec firmy, která spravuje placené parkovací zóny). Celkově se daří zefektivnit činnost městské policie. Navíc úspěšně koordinujeme činnost s Policií ČR. Výsledek? Pokles kriminality ve městě, která se snížila ze 6100 případů v roce 2008 na 4900 případů v roce 2009.
Červen 2010. ODS a KDU-ČSL ve spolupráci s ČSSD a komunisty mě odvolávají z funkce primátora a dosazují do ní lidovce Miroslava Tettera. Ten okamžitě ruší hlídkové obvody a vysílá strážníky „lovit“ špatně zaparkovaná auta po celém městě. (Výhledově by jich podle jeho plánů mělo nasazovat botičky dokonce 40!) Strážníci kvůli tomu samozřejmě chybí na ulici, proto Tetter zavádí absurdní „jednočlenné hlídky“.
Říjen 2010. Pověst městské policie je po pouhých třech měsících od instalování Miroslava Tettera do funkce primátora opět v troskách. Ale strany, jež k tomu přispěly, se holedbají, že to změní. Jak? Pomocí stejných opatření, která jsem já zavedl už před třemi roky.
Ptám se: Kde je v tomto příběhu nějaká logika? Dělají si ODS a KDU-ČSL z občanů Českých Budějovic legraci?
Juraj Thoma