Občané pro Budějovice vstoupili do českobudějovické politiky se slibem šetřit veřejné prostředky, tedy peníze občanů, daňových poplatníků. Jednou z oblastí, kde se podařilo v posledních letech dosáhnout výrazných úspor, je elektřina, kterou na svůj provoz spotřebovává nejen magistrát, ale i městské mateřské a základní školy a dopravní podnik s trolejbusovou trakcí. Jedná se o desítky milionů korun.
Po výhodných sdružených nákupech, kdy město soutěžilo cenu elektřiny nejen pro magistrát, ale i další městem zřizované organizace a městské firmy, bude město nově nakupovat elektřinu přímo na Komoditní burze Kladno.
„V roce 2012 jsme pro město a jeho organizace v otevřené soutěži nakoupili elektřinu za 1401 Kč za megawatthodinu, v roce 2013 už jen za 1228 Kč a pro letošní rok se nám ji podařilo vysoutěžit za pouhých 965,2 Kč. Za tři roky se nám podařilo srazit cenu elektřiny téměř o třetinu. V nastoleném trendu výhodných nákupů chceme pokračovat i v dalších letech. Jelikož odborníci očekávají zastavení poklesu cen elektřiny, rozhodli jsme se tentokrát nekupovat elektřinu pouze pro příští rok, ale rovnou na dvouleté období 2015-2016. Rada města navíc rozhodla, že přistoupí k přímému nákupu elektřiny na Komoditní burze,“ uvedl primátor Juraj Thoma.
Spotřeba města a jeho organizací činí zhruba 24 000 MWh ročně, letos tedy město utratí za elektřinu zhruba 23 mil. Kč. Nejedná se tedy rozhodně o zanedbatelnou částku, které není třeba věnovat pozornost. Každý ušetřený milion je možné věnovat do oprav a rekonstrukcí veřejných prostranství nebo například do rozšiřování mateřských škol.
Na možnost vstupu na Komoditní burzu se město v minulých letech předvídavě připravovalo přestavbou trafostanic na vysoké napětí, které tak po technické stránce přímé burzovní nákupy elektřiny umožňují.
„Nákupem elektřiny na Komoditní burze prostřednictvím profesionálního dohadce, který je členem burzy, se vyhneme složité administrativě spojené s veřejnými zakázkami i nebezpečí, že některý z neúspěšných uchazečů celou zakázku napadne a tím ji v podstatě znemožní a zastaví, což v poslední době není rozhodně malé riziko. Pro Budějčáky je nejmarkantnějším případem takového postupu neúspěšných uchazečů třeba zastavení příprav na výstavbu dálničního úseku Borek-Úsilné. Dalším rizikem spojeným s veřejnými zakázkami, kde je hlavním ukazatelem nejnižší cena, je případná nezkušenost a nespolehlivost vítězných dodavatelů. Díky možnosti nakupovat na burze bude mít město více možností, jak se přizpůsobovat měnící se situaci na trhu i v legislativě a přitom stále získávat elektřinu za výhodnou cenu,“ dodal primátor Thoma.
Z veřejných institucí úspěšně využil přímého nákupu na Komoditní burze například Jihočeský kraj, který na ní zakoupil elektřinu za 994,2 Kč/MWh na jaře letošního roku.